Jednoduchý návod ako prať správne rôzne druhy oblečenia, bielizne a topánok
Na to, aby bola vaša bielizeň dokonale čistá, voňavá a aby si zachovala svoju farbu a kvalitu, nestačí len kvalitná práčka. Najlepšie výsledky dosiahnete vtedy, ak viete, ako správne prať. Aj po niekoľkých rokoch praxe sa môže naskytnúť nejaká chybička, ktorá môže vaše prádlo poškodiť.
Skúsené žienky domáce už podľa pohľadu na blúzku alebo tričko spoznajú, ako ju majú prať alebo žehliť. No niekedy sa môže stať, že sa blúzka pri praní trošku zrazí a tričko pri žehlení mierne prepáli.
Ak týmto situáciám chcete predísť, prečítajte si naše tipy a odporúčania.
Praktické tipy na pranie v práčke
1. Triedenie oblečenia na pranie
Predtým, ako sa pustíte do samotného prania, si budete musieť bielizeň pripraviť. Najlepšie je triediť podľa farby a materiálu.
• Podľa farby
Svetlé, tmavé, farebné. - Pranie rovnakých alebo podobných farieb v jednom je skvelá vec, pretože sa navzájom nezafarbia. Buďte opatrní s novým oblečením a výraznými farbami. Určite nechcete zafarbiť bielu košeľu červenými ponožkami. Špeciálnu pozornosť venujte bielej bielizni a pokiaľ je to možné, vždy ju perte osobitne.
• Podľa materiálu
Triedenie podľa materiálu je taktiež dôležité pri praní jemných tkanín: napríklad čipky, hodvábu alebo vlny. Tieto vyžadujú nízke teploty a nižšie otáčky ako „bežné“ bavlnené košele. Na jemné prádlo je tiež vhodné používať vrecká na pranie, aby sa chúlostivý materiál nepoškodil.
Zvlášť vytrieďte aj luxusné uteráky a osušky, posteľnú bielizeň, športové oblečenie a odevy z denimu. Nezabudnite pred praním vyprázdniť všetky vrecká, zapnúť gombičky a zipsy a oblečenie prevrátiť naruby.
• Triedenie podľa zašpinenia
Spoločne by sa nemalo prať ľahko a silno znečistené oblečenie. Extrémne znečistenú bielizeň by ste mali vyčistiť okamžite po zašpinení. Čerstvé škvrny sa totižto čistia oveľa ľahšie než zaschnuté. Špeciálne ošetrenie si vyžadujú aj mastné škvrny od oleja či tuku. K odolným škvrnám, ktoré by ste nemali nechať zaschnúť, patrí aj krv, mrkva, tráva, červené víno, kakao či čokoláda.
2. Vhodný prací prostriedok na pranie
S jedným druhom pracieho prášku si pravdepodobne nevystačíte. K výberu máte tekuté, práškové a kapsulové pracie prostriedky ako aj ďalšie čističe (bielidlo a aviváž). Voľba vhodných pracích prostriedkov by sa mal odvíjať hlavne od modelu práčky a bielizne. Inú starostlivosť si vyžaduje biela, čierna i farebná bielizeň.
Na bielu a bledú bielizeň odporúčame používať práci prášok. Ten obsahuje aktívny kyslík a bielu farbu krásne rozžiari a poradí si aj s odolnými škvrnami. Pri extrémnom znečistení sa odporúča do prania pridať i odstraňovač škvŕn.
Pri praní farebnej bielizne sa odporúča používať tekuté pracie prostriedky, gély a kapsuly určené na farebnú bielizeň. Sú plne rozpustné už aj pri nižších teplotách prania a nezanechávajú fľaky na oblečení. Pracie gély a rozpustné kapsuly si získavajú čoraz viac popularity aj kvôli tomu, že sú koncentrovanejšie a ich spotreba je väčšinou nižšia než pri klasickom prášku. Pracie gély a kapsuly môžete nalievať priamo do bubna práčky.
Na tmavú bielizeň sú najideálnejšie špeciálne prípravky, ktoré zabraňujú blednutiu farieb.
Jemné tkaniny a textílie ako vlna alebo hodváb by ste mali prať s pracím prostriedkom určenom na konkrétny materiál. Sú k odevu šetrnejšie a navyše ich zjemnia a ostanú nadychane. Pri vlnených a pletených odevoch je vhodné použiť lanolín, ktorý má antibakteriálne účinky a je hypoalergénny.
Šetrnejšou alternatívou k vyššie spomínaným pracím prostriedkom sú určite ekologické pracie prostriedky alebo mydlo na pranie a mydlové vločky. Táto účinná, lacná a ekologická alternatíva je vhodná na pranie bielizne ak máte v rodine alergikov, malé deti alebo ľudí s citlivou pokožkou. Mydlo môžete taktiež skvele využiť aj pri ručnom praní.
Tip: Ak chcete ušetriť, pri výbere pracieho prostriedku sa pozerajte na pomer cena – váha.
3. Dávkovanie pracieho prostriedku
Keďže väčšina pracích práškov je koncentrovaná, takže nie je nutné úplne naplniť dávkovač prášku v práčke. Pre optimálne pranie vám však odporúčame prečítať si odporúčania na balení prášku a gélu. Množstvo pracieho prostriedku závisí aj od počtu oblečenia, ako veľmi je znečistené a od tvrdosti vody. Uľahčiť rozhodovanie o správnom množstve vám môžu pracie gély, ktoré sú už nadávkované v kapsuliach.
Tip: Pri dávkovaní prášku myslite tiež na to, ako moc máte naplnenú práčku prádlom. Ak periete len pár kúskov, určite nedávajte rovnakú dávku pracieho prášku ako pri praní oblečenia za niekoľko týždňov.
Dávať viac pracieho prášku do práčky je zbytočné. Bielizeň tak nebude čistejšia, prášok sa dostatočne z odevu nevypláchne a môže vašu pokožku dráždiť. Ani šetrenie množstva sa nevypláca, môže dôjsť napríklad k postupnému zašednutiu bielej bielizne.
4. Aviváž alebo nie?
To, či použijete aviváž závisí iba na vás. Aviváž sa používa za účelom oblečenie príjemne prevoňať, zmäkčiť ho alebo zbaviť svetre a vlnené oblečenie antistatického náboja.
Majte však na pamäti, že na niektoré oblečenie aviváž používať nesmiete. Aviváž nepoužívajte ak periete športové, outdoorové alebo funkčné oblečenie z nepremokavého materiálu. Aviváž by tak vodeodolnú vrstvu narušila. Neodporúča sa používať ani pri praní uterákov alebo osušiek, pretože utlačí vlákno a uterák pôsobí už na prvý pohľad spľasnuto.
5. Naplnenie práčky
Každá práčka má rôzne veľký práci bubon a podľa toho sa do nej zmestí rôzne množstvo prádla. Ak práčku preplníte, bielizeň nebude dostatočne vypratá a práčke hrozí predčasné opotrebovanie. Ak naopak dáte do práčky málo prádla, budú vaše veci čisté, ale na úkor vysokej spotreby energie a vody. Doprajte vášmu oblečeniu dostatok priestoru. To či je práčka naplnená optimálne zistite jednoduchým trikom, a to tak, keď sa medzi prádlo a bubon vojde vaša vystretá dlaň.
6. Vhodný prací program
Pred výberom cyklu najskôr skontrolujte štítok starostlivosti. Okrem pracieho prostriedku je výber správneho programu to, čo robí vaše oblečenie čistejším. Potom, čo si svoje položky zoradíte podľa farby alebo typu tkaniny, by mal byť výber správneho cyklu jednoduchý. Cyklus, ktorý si zvolíte, by mal vždy zodpovedať druhu pranej tkaniny.
7. Teplota prania
Zvolením správneho cyklu prania sa však nastavenie pracieho programu nekončí. Ešte je potrebné prispôsobiť teplotu a aj tu sa vám budú hodiť informácie zo štítkov oblečenia.
- Vo všeobecnosti sa najčastejšie používa teplota 40°C na bežne znečistené oblečenie.
- Tričká, košele, každodennú farebnú bielizeň vyperiete aj pri nižšej teplote 30 °C.
- Pre syntetiku, tmavé odevy a mierne špinavé oblečenie je vhodná teplota 40 až 50 °C.
- Pranie na 60 °C sa odporúča pri uterákoch, kuchynských utierkach, vreckovkách, posteľnej bielizni, prevlečení či pri extrémne zašpinených tkaninách. Vysoké teploty tak odstránia pripradne baktérie.
- Ak ide o citlivú tkaninu, maximálnu odporúčanú teplotu prania starostlivo skontrolujte na štítku. Jemné vlákno sa môže v dôsledku vysokej teploty vody úplne zničiť.
Tip: Aby vaša bielizeň po vypraní nepáchla, nenechávajte ju dlho v práčke. Hneď po skončení, prádlo vyberte, dajte do sušičky alebo zaveste.
Ručné pranie
Moderné práčky majú dnes už aj program na ručné pranie, ktorý je k oblečeniu šetrnejší. Avšak nie každý sa odváži vložiť háklivé kúsky do bubna práčky a perú si ich radšej ručne.
Ručné pranie je vhodné najmä pre jemnú spodnú bielizeň, športové podprsenky, blúzky z jemných materiálov, hodvábne šatky ako aj pre vlnené oblečenie. Mimoriadne citlivý je mohér. Jemnú bielizeň nežmýkajte intenzívne a pletené svetre sušte horizontálne.
Ako prať konkrétny druh bielizne
Voľba správneho pracieho programu a teploty záleží aj od konkrétneho typu bielizne, aby sa nezničili a zachovali si dlhú životnosť.
Obrazok: https://unsplash.com/photos/5TfCI4nj6B4
Ako prať spodnú bielizeň
Pranie spodnej bielizne v podstate nie je žiadna veda. Práčku nastavte na jemný cyklus, ktorý je šetrný. Pre bavlnenú a syntetickú bielizeň zvoľte univerzálny prací prostriedok, pri čipke siahnite radšej po jemnom čistiacom prostriedku. Predtým, ako bielizeň vložíte do bubna práčky dajte ju do vreciek na pranie a zazipsujte ich.
Spodnú bielizeň by ste mali prať oddelene a v malých dávkach, pri ideálnej teplote 30°C. Spodnú bielizeň nechajte po praní voľne vyschnúť na vzduchu, aby nedošlo k zkrúteniu alebo poškodeniu ramienok alebo kostíc.
Tip: Pri luxusnej háklivej bielizni zvoľte radšej ručné pranie. Týka sa to najmä hodvábu a podobných materiálov.
Ako prať ponožky
Pranie ponožiek sa odporúča na teplote 40 °C. To je dostatočná teplota na to, aby sa zahubily prípadné baktérie. Na konci prania môžete pridať aviváž, čím sa zachová jemnosť vlákien a ponožky budú krásne voňať.
Vedeli ste, že...
...bielym ponožkám vrátite žiarivú bielosť pridaním jedlej sódy alebo prášku do pečiva? Prášok do pečiva a jedlá sóda majú čistiaci účinok. Jedlú sódu alebo prášok do pečiva nasypte do vlažnej vody, vložte do nej ponožky a jemne ich preperte v rukách.
Ako prať tričká
Tričká z bavlny perte pri nízkej teplote 30 °C s pracím programom priamo na bavlnu. Táto teplota zaručí, že farebné oblečenie nestratí svoju živosť a ani sa nezrazí. Ak máte tričká z iného materiálu než bavlna, riaďte sa pokynmi na vnútornej etikete a na základe konkrétnych informácií zvoľte vhodný prací program aj teplotu vody.
Ako prať tričká s potlačou?
Tričká s vlastnou potlačou alebo potlačou všeobecne, je treba vedieť správne vyprať, pretože niekedy aj tie najkvalitnejšie kúsky sa môžu pri nešetrnej manipulácii zničiť. S teplotou to zbytočne nepreháňajte a pre istotu perte pri teplote 30°C. Nielen teplota, ale aj otáčky sú rozhodujúce. Ak máte možnosť nastaviť na práčke otáčky, perte maximálne pri otáčkach - 900. Vo všeobecnosti je najbezpečnejšie prať tričká s potlačou v rukách.
Pre zachovanie potlače nesušte oblečenie v sušičke. Oblečenie zaveste na šnúru a nechajte ho vyschnúť prirodzene. Mokrú potlač neprehýbajte na polovicu a nepripínajte na ňu štipce, nechajte ho voľne visieť. Mokrá potlač je totiž omnoho viac náchylnejšia na poškodenie. To iste platí aj pri tričkách a oblečení s nažehľovacími obrázkami a nažehľovacími aplikáciami.
Ako prať svetre
Obrazok: https://unsplash.com/photos/aJN-jjFLyCU
Svetre a pulóvre si vyžadujú špeciálnu pozornosť. Určite sa aj vám už aspoň raz stalo, že ste z práčky vytiahli sveter, ktorý sa počas prania zmenšil alebo naopak rozťiaho, zmenil farbu, stratil hebkosť, prípadne sa na ňom vytvorili nepekné žmolky. Svetre sa vyrábajú z rôznych materiálov, ako napríklad pravá vlna, akryl, kašmír či mohé, preto si pred praním pozrite etiketu. Štítok vám poradí akým spôsobom a pri akej teplote ho treba prať.
Svetre z pravej vlny je ideálne prať v rukách v umývadle s vodou dosahujúcu teplotu maximálne 30 °C a s pridaním trocha šetrného pracieho prášku bez bielidiel. Na sveter príliš netlačte, aby sa nezničil, následne ho jemne prepláchnite v studenej vode. Sveter šetrne postláčajte, aby sa zbavil nadbytočnej vody a sušte vo vodorovnej polohe, aby sa nevyťahal. Ak nechcete prať ručne, na automatickej práčke zvoľte špeciálny program „vlna“ a pridajte šetrný prací prostriedok.
Akryl je lacnejšou alternatívou k pravej vlne. Rýchlejšie sa vysuší, no na druhej strane pohlcuje pachy a ľahšie sa vyťahá. Sveter z akrylu môžete prať v rukách aj v automatickej práčke pri teplote prania 30 °C.
Kašmírové a mohérové svetre patria k luxusným odevom, a preto si zaslúžia veľmi opatrné zaobchádzanie. Podobne, ako v predchádzajúcom prípade sa odporúča práčke vyhnúť a zvoliť ručné pranie. Do vody s teplotou do maximálne 30 °C, pridajte jemný prací prášok alebo mydlo. Mohérový sveter nežmýkajte ani neprepierajte v rukách, nechajte ho vo vode máčať sa a po 10 minútach vymeňte vodu. Sveter sušte na uteráku vo vodorovnej polohe.
Ako prať športové a funkčné oblečenie
Aj funkčné športové oblečenie potrebuje špeciálnu starostlivosť, aby si zachovalo svoje vlastnosti. Najlepšie urobíte ak sa budete riadiť podľa vnútorných štítkov. Niektoré športové materiály sa môžu prať na 40 °C, iné len na 30 °C. Namiesto klasického pracieho prášku je vhodné použiť tekutý prací prostriedok, určený špeciálne pre funkčné oblečenie. Je šetrný a nenarúša membránu tkanín. Pri bežných tekutých pracích prostriedkoch použite tie, bez obsahu bielidiel.
Ako prať syntetiku ako polyester a akryl
Ak máte spotené oblečenie, najprv ho nechajte vyvetrať na čerstvom vzduchu a až potom ho operte. Pri praní syntetiky použite menšie množstvo pracieho prostriedku a bez aviváže. Ak vaša práčka obsahuje program na pranie športových odevov, zvoľte ten. Ak takýto program nemá, perte na spomínaných nižších teplotách.
Ako prať elastické oblečenie
Pranie pri vysokej teplote, preto zvážte zníženie teploty na 30 ° C alebo až 20 ° C, aby sa oblečenie zachovalo v dobrom stave. Nepoužívajte sušičku ani radiátor; oblečenie zaveste, aby uschlo.
Ako prať rifle / džínsy
Rifle vlastní určite každá z vás. Tešia sa veľkej obľube, pretože je to kúsok, ktorý pravdepodobne nikdy nevyjde z módy. O tento druh oblečenie sa však treba správne starať, aby vydržal čo najdlhšie. Aby ste zabránili ich zničeniu alebo poškodeniu, držte sa nasledujúcich tipov:
- Rifle neperte často. Ak nie sú príliš znečistené, môžete ich nosiť aj týždne.
- Perte na teplote 30 °C t, zvoľte šetrný program, použite vhodný prací prostriedok bez aviváže. Môže hroziť poškodenie tkaniny alebo vyblednutie džínsov.
- Rifle hneď po vypraní vytiahnite z práčky, narovnajte ich a nechajte voľne vyschnúť na vzduchu, bez priameho slnečného svetla.
- Džínsy v žiadnom prípade nežmýkajte. Opatrne ich zrolujte a jemne z nich vytlačte prebytočnú vodu.
- Aby ste rifle nemuseli prať často v práčke, skúste ich vyčistiť lokálne. Na špinavé miesto použite vatový tampón a prací prášok.
Ako prať topánky a tenisky
Predtým, ako niečo urobíte, vždy si prečítajte pokyny na štítku. Vo všeobecnosti sa topánky a tenisky sa neodporúčajú prať v práčke. Niektoré značky topánok dokonca odporúčajú umývať ich ručne.
- Ak je možné topánky umývať v práčke, začnite tým, že najprv ich zbavíte nečistoty napríklad starou zubnou kefkou a teplou mydlovou vodou.
- Ďalej odstráňte šnúrky.
- Vložte tenisky a šnúrky do sieťovaného vrecka.
- Následne ich vložte do práčky spolu s niekoľkými uterákmi alebo obliečkami. Topánky tak počas prania nebudú búchať o bubon.
- Uprednostňujte tekutý prací prostriedok a spustite studený, jemný cyklus.
- Po vyprani vyveste topánky, aby uschli. Nikdy ich nesušte v sušičke, pretože teplo môže topánky zdeformovať.
Tip: Koženú, semišovú, hodvábnu a zdobenú obuv čistíte ručne. Pranie môže materiál poškodiť, preto je lepšie na ich ocistenie použiť špeciálne čistiace prostriedky.
Ako umývať tenisky?
Tenisky by sa podľa možnosti nemali prať v práčke ani sušiť v sušičke. Na odstránenie všetkých nečistôt a škvŕn by ste namiesto toho mali použiť mäkkú handričku alebo kefu s mäkkými štetinami namočenú vo vlažnej vode a jemnom mydle, opatrne ich očistiť a nechať uschnúť na vzduchu.
Tenisky z bavlny, nylonu a polyesteru je možné vložiť do práčky. Biele tenisky perte pri teplote 30 stupňov, na krátkom programe a bez žmýkania.
Je tiež dôležité si uvedomiť, že bez ohľadu na materiál, používanie práčky na čistenie obuvi môže skrátiť jej životnosť.
Ako prať posteľnú bielizeň
Môžu sa vankúše prať v práčke?
Pokiaľ štítok hovorí, že môžete, potom áno. Väčšinu bavlnených a páperových vankúšov je možné prať v práčke, ale vždy stojí za to, skontrolovať si, čo výrobca odporúča.
- Vankúše zbavte obliečok a vložte ich do práčky. Aby ste vyvážili náplň bubna perte aj 2-3 naraz.
- Pridajte prací prostriedok a nastavte ho na odporúčaný cyklus. Ak na vankúši nie je štítok s údajmi o starostlivosti, zvoľte program s teplejšou teplotou s extra plákaním.
- Sušte na vzduchu alebo bubnujte na miernom ohni (opäť podľa pokynov na ošetrovanie). Snažte sa nenechať vankúše v miestnosti, kde budú príliš dlho schnúť, mohlo by to spôsobiť nahromadenie plesní.
Tip: Vankúše odporúčame prať po 6 – 12 mesiacoch.
Ako prať perinu alebo paplón
Periny je vhodné čistiť raz alebo dvakrát ročne, najmä ak máte alergiu na roztoče alebo iné alergény v domácnosti. Mnoho práčok má špecializovaný program na pranie perín. Jedná sa o jemný program, ktorý perie pri nižšej teplote s väčším množstvom vody ako obvykle. Ak vaša práčka nemá program na periny, môžete zvoliť jemné pranie s nižšou teplotou.
Ako prať obliečky
V ideálnom prípade by ste mali obliečky na periny, vankúše a prikrývky prať raz týždenne, pretože sa v nich hromadí špina, prach a pot. To môže nielen zhoršiť stav pokožky, ale tiež vytvoriť prostredie, v ktorom môžu rásť roztoče, čo vedie k väčšiemu počtu alergénov. Posteľné prádlo perte ideálne raz za 14 dní. V prípade choroby alebo pri teplejšom počasí meňte obliečky aspoň raz za týždeň.
- Základom pri praní je kvalitný prací prášok, a to či sa jedná o biele alebo farebné prádlo. Vhodnou alternatívou sú aj pracie gély, ktoré sú o niečo drahšie, ale vydržia dlhšiu dobu.
- Pre posteľnú bielizeň sa nebojte použiť aviváž, vďaka ktorej budú obliečky nádherne voňať.
- Pri praní zvoľte teplotu maximálne 40 °C, u bieleho prádla 60 °C.
Tip: Aviváž môžete nahradiť aj esenciálnym olejom, postačí 10–20 kvapiek. Odporúčame tea tree olej, ktorý má okrem iného aj antiseptické účinky a pôsobí proti roztočom.
Ako prať uteráky, utierky a záclony
Uteráky
• Uteráky perte oddelene, s podobnými farbami.
• Bežne znečistené uteráky stačí prať na 40 °C.
• Na pranie používajte tekutý práci prostriedok, lepšie sa rozpúšťa.
• Ak vám uteráky po vypraní páchnu, preperte ich ešte raz v horúcej vode pri teplote 60 °C.
• Väčšiu mäkkosť a hebkosť uterákov dosiahnete ak ich po vypraní vysušíte v sušičke.
Vedeli ste, že...
... aby uteráky a osušky lepšie sali vodu, je vhodné ich pred prvým použitím namočiť do studenej vody a až potom ich oprať?
Utierky
Utierky sa v domácnosti využívajú veľmi často, a preto sa zväčša rýchlo zašpinia. Prať ich nie je nič komplikované. Biele utierky môžete prať pri teplote 95 °C, farebné na 60 °C. Použite bežný prací prostriedok. Ak však chcete mať istotu, že na utierkach nezostanú baktérie, pridajte dezinfekčný prací prostriedok. Utierky môžete samozrejme oprať ručne. A to v horúcej vode s pomocou žlčového mydla.
Záclony
Záclony majú po čase tendenciu k zašednutiu, žltnutiu a usadzujú prach. Niektoré moderné práčky sú už prispôsobené aj na tkaniny záclonového typu. Ak taký program nemáte, voľte nízku teplotu a málo otáčok.
Aby bol výsledok skvelý, pred vložením záclon do bubna ich treba najskôr namočiť do studenej vody, nechať pôsobiť a až potom prať. Záclony nechajte ležať v studenej vode aspoň hodinu alebo cez noc. Pridajte soľ alebo sódu bikarbónu. Tie sa postarajú o to, aby pripadne zašednutie, škvrny a iné nečistoty zmizli. Potom ich ešte raz v studenej vode preplachnnite a, keď odtečie voda, potom ich vložte do práčky.
Záclony nesušte v sušičke, poveste ich a nechajte vyschnúť.
Obrazok: https://unsplash.com/photos/23coWmkTNSg
Čo znamenajú symboly na oblečení?
Základné symboly
Pranie Bielenie Sušenie Žehlenie Profesionálne čistenie
Symboly na pranie
Symbol pranie znázorňuje nádobu s vodou, kde sa vo vnútri vaničky vyskytuje číselný údaj, ktorý určuje maximálnu teplotu vody pri praní. Ak je pod symbolom nakreslená vodorovná čiara, znamená to, že tento materiál si vyžaduje šetrnejšie zaobchádzanie. Ak sú tu dve vodorovné čiary, tkanina vyžaduje veľmi šetrné zaobchádzanie, čo znamená, že pláchanie a žmýkanie by malo byť na nizke a produkt by sa v žiadnom prípade nemal žmýkať ručne.
Symboly na bielenie
Trojuholník na visačke symbolizuje odporúčaný spôsob bielenia.
Symboly na sušenie
Štvorec symbolizuje spôsob sušenia na vzduchu. Pokiaľ je vo vnútri štvorca koliesko, tento symbol upravuje spôsob sušenia v sušičke.
Symboly na žehlenie
Symbol žehličky znázorňuje, že materiál je možné žehliť. Vnútri symbolu žehličky sa zvyčajne ukrývajú bodky, ktoré upravujú teplotu žehlenia. Také isté bodky sú určite aj na vašej žehličke. Na žehlenie vám vďaka tomu stačí poznať počet bodiek.
Symboly na profesionálne čistenie
Kruh označuje, že je vhodné výrobok čistiť aj profesionálne. Písmenká P a F v kruhu označujú rôzne rozpúšťadlá, ktoré využívajú čistiarne na suché čistenie. Písmeno W označuje profesionálne čistenie vodou.
Jednotlivé symboly sa vzájomne môžu kombinovať a určujú, ako je možné dané materiály prať, bieliť alebo napríklad žehliť. Odporúčania od výrobcu je vhodné dodržiavať, aby si textília zachovala dlhodobo dobré vlastnosti.
Dúfame, že aj napriek vaším dlhoročným skúsenostiam ste sa dozvedeli niečo nové, aby bola vaša bielizeň stále, ako nová a vy ste sa mohli tešiť z jej dlhšej životnosti.
Autor: Dominika Blchová