Jednoduché a účinné recepty proti chrípke a prechladnutiu

Chrípka a prechladnutie sa prejavujú bolesťou hrdla, svalov a hlavy, nádchou, kašľom, zvýšenou teplotou, únavou či tráviacimi ťažkosťami. Našťastie, máme k dispozícii rady, tipy či triky, ktoré nám môžu pomôcť príznaky zmierniť a skrátiť dobu ochorenia. Čo stojí za vyskúšanie?

Doprajte si vitamíny C, D a zinok

Máte pocit, že na vás niečo lezie? V tom prípade okamžite zvýšte dávky vitamínov C a D. Čo sa týka vitamínu C, odporúča sa množstvo 1 000 mg 3-krát denne. Samozrejmosťou by malo byť veľké množstvo zeleniny a ovocia, ktoré sú prirodzenými zdrojmi vitamínu C. Odporúčania na denný prísun vitamínu D sa líšia. V čase nastupujúcich príznakov sa zvyčajne odporúča 2 000 až 4 000 IU denne. Zinok je vhodné užívať v množstve 50 – 100 mg na odvrátenie alebo zmiernenie príznakov prechladnutia či chrípky.

Dajte šancu baze čiernej

Podľa jednej zo štúdií 15 ml bazového sirupu, užívaného štyrikrát denne počas piatich dní, zmiernil príznaky chrípky a skrátil priebeh trvania o štyri dni v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo. Bazu čiernu môžete použiť v podobe čaju, tinktúry a nájdete ju aj v doplnkoch výživy na posilnenie imunity, často v spojení s vitamínmi C, D a zinkom.

Pripravte si cibuľový sirup

Ak vás prechladnutie zastihlo nepripravených, poctivý slovenský med a kvalitnú cibuľu doma určite nájdete. Hneď ráno nakrájajte cibuľu nadrobno a zalejte ju medom. Po hodine či dvoch uvidíte, že cibuľa pustila šťavu. Užívajte ju v pravidelných intervaloch.

Pozor, cibuľový sirup je nutné pripraviť každý deň čerstvý, nakoľko cibuľa sa stáva po 24-hodinách toxickou! Med takisto nikdy nepodávajte deťom do jedného roka. Avšak u starších detí a dospelých môže byť prospešný pri potláčaní kašľa aj samotný med – 10 g medu pred spaním dokáže znížiť závažnosť kašľa počas noci.

Pite veľa tekutín

Možno znie táto rada banálne, avšak dostatok tekutín je pri prechladnutí a chrípke kľúčový. Avšak čistú vodu napríklad s citrónom môžete doplniť o kvalitný slepačí vývar, bylinkové čaje proti prechladnutiu a veľké množstvo ovocia, ktoré je prirodzeným zdrojom tekutín i dôležitých vitamínov.

Dajte šancu esenciálnym olejom

Mnohé z esenciálnych olejov majú prirodzené antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Napríklad proti chrípke je účinný čajovníkový esenciálny olej. Výborný je však aj oreganový, tymianový, škoricový či mätový. Môžete ich použiť na výrobu kloktadla alebo pridať niekoľko kvapiek do zvlhčovača vzduchu či difuzéra. Zvlhčovač vzduchu s vhodným esenciálnym olejom dokáže zvlhčiť vzduch, vďaka čomu napríklad vírus chrípky prežije vo vzduchu kratšie, ako keď je vzduch suchý.
Mirka