Je pre vás filter pevných častíc pomocníkom alebo nočnou morou?
Čistota ovzdušia je jednou z najdôležitejších celosvetových tém a automobily patria bezpochyby medzi najnebezpečnejších znečisťovateľov. U vozidiel s naftovým motorom sú od roku 2004 povinné filtre pevných častíc, ktoré by mali byť bezúdržbové a o ich pravidelné vyčistenie sa má auto postarať samo. Skutočnosť je bohužiaľ iná, ale existuje niekoľko možností, ako sami môžete predísť ničeniu tohto filtra.
Filter pevných častíc, skrátene DPF, je od roku 2004 v rámci ekonormy Euro 5 súčasťou všetkých nových vozidiel s naftovým motorom, inak by tieto vozy nedokázali plniť emisné limity. Ako DPF funguje nie je potreba vysvetľovať, môžeme to prirovnať napr. k vrecku vo vysávači, ktorý zadržiava nečistoty. Ďaleko dôležitejšie ale je, ako s vozidlom zaobchádzať, aby DPF fungoval, ako má, a nestrpčoval vodičom život. Obava, že je výmena tohto filtra veľmi nákladná, je síce mylná, ale kto by stál o zbytočné problémy.
„Každý vodič by sa mal o svoje vozidlo starať tak, aby poruchám predchádzal. Preto je pravidelná návšteva servisov dôležitá. Ešte dôležitejšie ale je, ako s vozidlom jeho majiteľ zaobchádza a k čomu ho používa. Ak chcete jazdiť len s deťmi do školy a do práce, radšej sa dieselovým motorom vyhnite,“ hovorí riaditeľ značky ProfiAuto pre ČR a SR Jindřich Krejčí. DPF sa totiž aktivuje každých 500 - 1000 km, kedy sa zdvihne teplota vo výfukovom potrubí a dôjde k tzv. vypáleniu sadzí, čo sa neustále opakuje. Majitelia dieselových vozidiel by teda mali mať vo svojom repertoári aj dlhšie trasy.
Ďalším dôležitým faktorom je používanie správnych olejov a motory s filtrami pevných častíc vyžadujú špeciálne oleje. Tie po spálení generujú malé množstvo popola, a tak filter neupchávajú. „Týchto olejov je niekoľko druhov a pre každého nie je jednoduché sa v nich vyznať, preto neváhajte využiť rady odborníkov z našej siete servisov ProfiAuto v Českej republike, na Slovensku a v Poľsku,“ dodáva Krejčí.
A ak niekoho napadne, či nie je lepšie DPF z vozidla odstrániť, čo nie je zase až tak jednoduché, je tu hneď niekoľko odporúčaní, prečo to nerobiť. Vzťahuje sa na vaše vozidlo ešte záruka? Odstránenie filtra pevných častíc by mohlo znamenať neuznanie niektorých reklamácií. Jeho odstránenie z vozidla ide prakticky proti zmyslu jeho existencie a najzávažnejšie je, že je to nelegálne. Je to aj dôvod, prečo s vozidlom bez DPF neprejdete STK.
Ak sa zamýšľate nad tým, prečo kedysi nevadilo, že jazdia po cestách auta, ktorým sa patrične "dymí" od výfuku a v dnešnej dobe sa vymýšľajú stále prísnejšie opatrenia, má to zásadný dôvod. Ten je v zmene technológie - palivo je vstrekované pod iným tlakom, je dokonalejšie spaľované a tým vznikajú len nanočastice, ktoré prenikajú do samotného "organizmu" vozidla. Kedysi to boli častice sadzí, ktoré priľnuli len na "sliznici". Za ideálnych okolností je DPF naozaj bezúdržbové zariadenia a ťažkosti s ním nie sú skoro nikdy problémom samotným. Zvyčajne sú len príznakom problému s fungovaním motora, ktorého nie je filter pevných častíc priamo súčasťou, alebo je problém so štýlom používania auta.