Je lepšia pálená či betónová škridla?

Voľba strešnej krytiny patrí k dôležitým rozhodnutiam pri stavbe nového domu. Vyberáme si ju na desiatky rokov. Preto je dôležité, aby bola nielen kvalitná a funkčná, ale aj vkusná, a takisto ladila k fasáde a ostatným častiam domu.

Krytina na novú strechu
môže byť plechová, bitumenová vlnitá, vláknocementová, pálená alebo betónová. Ak chcete strechu, ktorá vydrží dlhé roky a je odolná voči poveternostným vplyvom, mali by ste pouvažovať nad pálenou, alebo betónovou škridlou.

Betónová verzus pálená škridla

Betónová škridla je zhotovená z prírodného kremičitého piesku, cementu a pigmentov. Ak ju porovnáme s pálenou škridlou, tak je ťažšia. Jej životnosť je okolo 100 rokov. Jedná sa o škridlu, ktorá je pevná, odolná, s nízkou nasiakavosťou a vysokou mrazuvzdornosťou. Ak vezmeme do úvahy aj ekologické hľadisko, ľahko sa recykluje.
Keramická, známa aj ako pálená, škridla je vyprodukovaná z prírodných surovín a má podobné vlastnosti ako betónová škridla, avšak v niektorých smeroch je ešte lepšia – napríklad sa na nej v menšej miere usadzujú machy, nečistoty či sadze. Aj pri tomto type škridly sa životnosť pohybuje okolo sto rokov.
Ktorú z nich si vybrať? Keďže betónová i pálená škridla disponujú podobnými vlastnosťami, rozhodujte sa nielen na základe technických parametrov, ale aj podľa vzhľadu a tvaru, pretože strešnú krytinu na dom si väčšina z nás vyberá na celý život.

Ak chcete znížiť náklady na novú strechu bez toho, aby jej to ubralo na kvalite, správnou voľbou je veľkoplošná pálená škridla. Patríte k milovníkom klasiky? V tom prípade siahnite po falcovke. Falcované škridle sa vyznačujú tradičným tvarom a drážkovaním, ktoré prispieva k dokonalému tesneniu krytiny, a preto sú vhodné aj do náročnejších klimatických oblastí.