Jazvečík dlhosrstý
Originálny názov: Dachsung (rauhhaar)
Je to malý, udatný rytier psieho sveta, u ktorého by ste určite nepredpokladali statočné srdce osamelého bojovníka. Jazvečík okolo seba nepotrebuje svorku iných psov a vlastne akékoľvek prispôsobovanie mu ani nevyhovuje.
Pôvodne ho vyšľachtil človek, aby mu pomáhal loviť zver žijúcu v norách - predovšetkým líšky a jazvecov. Na to však treba poriadnu dávku odvahy. Jazvečík musí vliezť do nory, kde je len niekoľko krokov od jej ústia úplná tma. Malý psík nevie, koľko nepriateľov sa môže pod zemou skrývať, aká je šelma veľká, ani na ktorom mieste sa ukrýva, pripravená na votrelca zaútočiť. Niekedy sa jazvečíkovi podarí zahnať ju do slepej nory, odkiaľ nemá kam ustúpiť a nezostáva mu nič iné len bojovať o život. Tu sa nemôže spoliehať na pomoc pána, čakajúceho vonku na výsledok podzemného boja, ktorý často trvá aj niekoľko hodín. Boj nemusí byť vôbec ľahký. Veď poriadny lišiak váži aj okolo 10 kilogramov a jazvec vypasený pred zimným spánkom aj dvakrát toľko. Stáva sa, že chrabrý pes napokon podľahne a z nory sa už nikdy nevráti.
Napriek tomu, že mnohé jazvečíky by do nory nevliezli, vlastnosti potrebné na túto prácu im zostali a majú ich vrodené. Sú to samostatnosť, vlastné rozhodovanie a tvrdohlavosť, ktorá z nich občas robí tvrdohlavcov, ochotných rešpektovať a počúvať povely pána len dovtedy, kým sú v jeho dosahu. Inak si jazvečík robí len to, čo sa páči jemu, a keď má lov zveri zakódovaný niekde hlboko v podvedomí, je ochotný preň na chvíľu zabudnúť na všetko. Predmetom nenávisti sú predovšetkým mačky, a pretože ďalšou vlastnosťou jazvečíkov je dobrá pamäť, poznajú všetky miesta v okolí, kde sa títo ich úhlavní nepriatelia vyskytujú. Dnes sú jazvečíky jedným z najobľúbenejších a najčastejšie chovaných psích plemien. Sú pomerne nenáročné, a ak si chovateľ obľúbil ich neobyčajnú povahu, ťažko si zvyká na iných psov.
Aj medzi nimi má neľahkú možnosť voľby. Existujú jazvečíky hladkosrsté, dlhosrsté a hrubosrsté. Vývojovo najstarší je jazvečík hladkosrstý, naopak najmladšia je hrubosrstá forma. Na jeho vyšľachtení sa kedysi podieľali aj niektoré teriéry, preto aj hrubosrsté jazvečíky bývajú najostrejšie. Každá forma jazvečíkov sa vyskytuje v troch veľkostiach. Najväčší je štandardný typ, ktorý váži od 5 do 9 kg, trpaslíčí má hmotnosť najviac 4 kg, obvod hrudníka je však do 35 cm, a najmenšia králičia veľkosť môže mať tento obvod nanajvýš 30 cm. Nízka hmotnosť je u jazvečíka vyvážená neobyčajnou vynaliezavosťou a psou inteligenciou. Ak ich pán neurobí to, čo jazvečík chce, alebo ho nedajbože neprávom potrestá, dokáže sa uraziť a s človekom jednoducho nekomunikuje.
Ak teda chcete kamaráta, ktorý vás bude s určitými výhradami rešpektovať, a ak ste ochotný pripustiť, že v určitých prípadoch budete rešpektovať vy jeho, môžete sa stať pre jazvečíkov vhodným partnerom. Ten vám trpezlivosť vráti s takou láskou, akú je len psie srdce schopné dať.