Jarná inšpirácia so žihľavou, žeruchou a púpavou
Srdce každého záhradkára na jar zaplesá nad pučiacou a kvitnúcou záhradou. Okrem jarných kvietkov však z takmer každého rohu začne vykukovať tu žihľava, tam púpava. Toto všetko nie je otravná burina, ale dôležití spojenci na ceste za opätovným dobytím síl a kondície, ktoré počas zimy vplyvom nedostatku slnečného žiarenia, zníženým pohybovým režimom a prípadne i rôznymi zimnými chorobami, pravdepodobne poklesli.
Obyvatelia miest však nad nedostatkom vlastnej zelene nemusia zúfať. Jarné lúče ich určite vylákajú na prechádzky do prírody za mesto, na ktoré je potrebné sa prezieravo vybaviť nielen fľašou s čistou vodou a zdravou desiatou, ale aj obyčajným mikroténovým vrecúškom a rukavičkou na zbieranie žihľavy, alebo malou lopatkou na ľahšie vyrypnutie listových ružíc púpav. Avšak ani tí najzarytejší milovníci veľkomiest nemusia zostať naprázdno a v supermarkete si kúpia žeruchu alebo si ju vypestujú sami - návod nižšie.
A môžeme začať! Jednoduchý nálev alebo odvar zo žihľavy zvládne predsa aj začiatočník. Žihľavu dôkladne premyte, dáme ju do nádoby zo smaltu alebo varného skla a zalejeme vriacou vodou alebo môžeme 10-15 minút povariť. Necháme odstáť a každému milovníkovi kofeínových nápojov odporučíme, aby s kávou a čajom teraz trochu pribrzdili a počas dňa z termosky popíjalo tento magický lektvar.
Žihľava
obsahuje veľa chlorofylu, ktorý sa z rastliny tiež priemyselne izoluje. Chlorofyl má protizápalové účinky, pomáha pri hojení rán. Všimnite si, ako je rastlina aj po zaliatí horúcou vodou a následnom lúhovaní stále krásne zelená. To je priaznivo pôsobiaci chlorofyl. „Preto bylinu bežne používanú do čajových nálevov po vylúhovaní nemusíme vyhadzovať a zo sparených listov je možné pripraviť skvelý špenát alebo ich pridať do vaječných, mäsových či strukovinových zmesí ako bylinné korenie. Mladé žihľavové listy obsahujú veľké množstvo vitamínu C a veľmi vysoký je aj obsah minerálnych látok,“ hovorí Mgr. Zuzana Bohátová, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR, www.naturhouse.sk.
Žihľava pôsobí tonizačne a povzbudivo na metabolizmus a všetky fyziologické funkcie. Podporuje tvorbu červených krviniek, pôsobí protiskleroticky. Je to skvelé tonikum pre kardiakov i diabetikov, stimuluje činnosť pankreasu, pôsobí protihnačkovo, protivírovo, najmä proti chrípkam, podporuje hojenie rán, ovplyvňuje funkciu vaječníkov, podporuje liečbu bronchiálnej astmy, podporuje funkciu žlče, pôsobí antireumaticky, zastavuje krvácanie, pôsobí močopudne, zvyšuje aktivitu enzymatickej činnosti a zlepšuje prekrvenie vnútorných orgánov.
Púpava
je najchutnejšia na jar. Ľudia púpavu odnepamäti používajú pre posilnenie regeneračných síl organizmu. „Jedlá je celá rastlina. Najčastejšie však pre konzumáciu využívame jemné šalátové listy, z ktorých pripravujeme šaláty či tepelne upravené špenáty. Jedlé a chutné sú však aj púpavové púčiky. Koreň púpavy sa často spracováva ako doplnok stravy, ktorý prospieva diabetikom a podporuje režim redukcie hmotnosti,“ hovorí Mgr. Zuzana Bohátová, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR, www.naturhouse.sk.
Listy púpavy obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ale aj karotenoidy, mangán, draslík. Majú preukázateľné látky s antibiotickými a antibakteriálnymi účinkami. Dodnes je využívaná pri rôznych chorobách pečene, poruchách trávenia, pripisuje sa jej vplyv na zníženie hladiny cholesterolu v krvi, má dobrý účinok pri chudokrvnosti a hypovitaminózách.
Púpava sa odporúča pri únave a celkovej vyčerpanosti, je obľúbenou súčasťou jarných bylinných kúr. Hoci ju u nás považujeme skôr za bylinu, v niektorých krajinách, napríklad Francúzsku, je bežnou súčasťou skupiny šalátových zelenín, z ktorých sa pripravujú vynikajúce čerstvé šaláty. Púpava totiž podporuje trávenie a zlepšuje látkovú výmenu. Používame ju aj na podporu funkcie obličiek a močových ciest.
Žerucha
patrí medzi kapustovité rastliny. Obsahuje značné množstvo vitamínu C, karotény, vitamíny A a K, vitamíny skupiny B. Jej konzumáciou sa obohatíte o železo, vápnik, síru, draslík a horčičný olej, ktoré sú rastlinnými antibiotikami. Obsiahnuté éterické oleje podporujú látkovú výmenu a tvorbu tráviacich štiav. Látky z čerstvo nastrihanej žeruchy priaznivo ovplyvňujú činnosť žlčníka, vylučovanie žalúdočných štiav, pôsobia močopudne.
Na jej pestovanie stačí doma pohľadať plochú misku s rovným dnom, ktorú vyložíme buničitou vatou. Vatu dostatočne prevlhčíme a husto ju posypeme semienkami žeruchy. Na tri dni ju môžeme umiestniť na tmavšie miesto, potom ju prenesieme na svetlé, slnečné miesto, najlepšie na okenný parapet. Vatu nezabudneme stále kontrolovať, musí byť vždy vlhká. Žerucha klíči rýchlo, už po 2-3 dňoch. S trochou trpezlivosti sa čoskoro dočkáme čerstvých klíčkov do nátierky, šalátu či polievky. Obsiahnuté silice lístkom prepožičiavajú pikantnú chuť reďkovky. Žeruchu ako korenie využívali už starí Rimania.
Púpavový šalát s feniklom a pestrecom
Ingrediencie: 1 šálka púpavových listov (umytých a jemne pokrájaných), 1 olúpané a pokrájané zelené jablko, 1 najemno pokrájaná buľva stredne veľkého feniklu, 3 polievkové lyžice citrónovej šťavy, 1-2 lyžice olivového oleja, 1 polievková lyžica kvalitného medu, soľ a korenie na dochutenie, 1 polievková lyžica mierne opražených semienok pestreca alebo opražené ľanové semienka
Postup: Vo veľkej mise zmiešajte púpavu, jablko a fenikel. Pridajte citrónovú šťavu, olivový olej a med. Dochuťte soľou a korením podľa chuti. Na hrubostennej panvici, približne 3-5 minút a pri strednej teplote, ogrilujte semienka pestreca alebo ľanové semienka a šalát nimi posypte. Túto verziu šalátu môžete ďalej obmieňať aj s inými druhmi zeleniny, napríklad so špargľou a stonkovým zelerom. Vždy je vynikajúci.
Špenát zo žihľavy so strateným vajcom
Ingrediencie: 800 g výhonkov a listov mladej žihľavy, olivový olej alebo maslo ghi, 1 cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, muškátový oriešok, ocot, 4 ks vajec, soľ a korenie
Postup: Žihľavu dajte do sitka a prelejte ju horúcou vodou. Prestane páliť a budete ju môcť ľahko nasekať. Na panvici rozpustite maslo alebo olivový olej a osmažte na ňom doružova nadrobno nakrájanú cibuľu a cesnak. Pridajte posekanú žihľavu a trošku vody. Varte a miešajte približne 10 minút, než žihľava zmäkne. Hlbšiu panvicu vymažte olejom a nalejte do nej vodu, približne 8 cm na výšku. Vodu osoľte, prilejte do nej lyžicu octu a priveďte do varu. Varte ju na miernom plameni, aby len zľahka bublala. Do vody opatrne rozklepnite vajcia. Použiť môžete aj naberačku alebo tanierik, z ktorého necháte rozklepnuté vajcia do vody opatrne skĺznuť. Varte, kým bielok nestuhne, asi 2-3 minúty. Potom deravou naberačkou vajcia vylovte. Na tanier naservírujte horúci žihľavový špenát a naň vajcia. V rýchlejšej variante môžete vajcia pripraviť napríklad ako volské oko.
Žeruchový šalát s vajíčkami a reďkovkami
Ingrediencie na 2 porcie: 4 varené vajcia, 2 zväzky reďkoviek, balenie žeruchy, píniové oriešky, olej olivový alebo orechový, soľ, korenie, prípadne lyžička medu alebo javorového sirupu, 1 lyžica jablčného octu
Postup: Natvrdo uvarené vajcia ošúpte a nakrájajte na väčšie kusy. Očistenú reďkovku nakrájajte na plátky a pripravte si umytú žeruchu. Na panvicu dajte lyžicu oleja a na ňom orestujte píniové oriešky. Nechajte schladiť. Pripravte si zálievku z vychladnutého oleja z pražených orieškov, pridajte soľ, korenie a ocot. Zálievku nalejte na šalát, ozdobte praženými píniovými orieškami.