Jar je tu! Pustite sa do upratovania a budete spokojnejší! Ako na to?
Určite ste už počuli, alebo čítali o tom, že generálne upratovanie má mnoho benefitov. Nielenže sa zbavíme nepotrebného haraburdia v domácnosti a do interiéru zavíta závan čerstvého vzduchu a pozitívnej energie, ale upratovanie nám pomôže prehodnotiť aj vlastný život a naštartovať zmeny.
Ak sa dokážeme zbaviť nepotrebných vecí v domácnosti, potom zvládneme ľahšie „poupratovať“ aj vo svojom živote. Okrem toho je dokázané, že neporiadok môže byť príčinou úzkosti, stresu, únavy či frustrácie. To znamená, že upratovanie môže byť veľmi príjemnou činnosťou, ktorá prinesie mnoho pozitívneho, vrátane väčšieho pokoja v našom vnútri. Ako na to?
Základom je cieľ a plán
Skôr, ako sa pustíme do veľkého upratovania, je dobré stanoviť si cieľ a spôsoby, ako ho dosiahnuť. Ak budeme mať pred sebou jasne stanovený cieľ a aj podrobnejšie plány, nestane sa nám, že upratovanie nedotiahneme do úspešného konca.
Súčasťou plánov by mal byť aj časový harmonogram, ktorého sa budeme držať. Na všetko by sme si mali dopriať dostatok času.
Bez vriec, škatúľ a čistiacich prostriedkov to nepôjde
Oveľa ľahšie sa upratuje vtedy, keď máme k dispozícii všetko potrebné. To znamená škatule, do ktorých odložíme sezónne veci alebo to, čo nepotrebujeme. Nevyhnutnosťou sú aj plastové vrecia, čistiace prostriedky, dostatok handier, mop a podobne.
Minimalizmus má úžasné čaro
Minimalizmus je čoraz populárnejší nielen pri zariaďovaní, ale i pri veľkom upratovaní. Ak sa preň rozhodneme, naším cieľom by mal byť interiér, v ktorom panuje jednoduchosť, čistota a poriadok. Pri triedení vecí by sme mali mať na pamäti nasledovné – nechajme si iba to, čo k životu potrebujeme alebo nám spôsobuje skutočnú radosť.
Ako na to? Napríklad pri triedení šatníka vyradíme oblečenie, ktoré nenosíme alebo si ho oblečieme, keď „raz schudneme“. Z obývačky vyhodíme všetky „lapače prachu“ v podobe sošiek, zbytočných pohárov, váz, 20 rámikov s fotkami atď.
Ak sa pri nejakom kúsku nevieme rozhodnúť, čo s ním, dáme ho bokom a odložíme do komory či pivnice. Po čase jeho osud prehodnotíme.
Vytriedené šatstvo môžeme venovať na charitu alebo darovať blízkym, a nepoužiteľné veci odvezieme na zberný dvor. Čo sa dá recyklovať, dáme do príslušných kontajnerov.
Najprv strop, potom ostatné
Kladiete si otázku, odkiaľ začať? Najlepšie je gruntovanie naštartovať pekne odvrchu a od miestnosti, ktorá je najďalej vzdialená od vchodových dverí. Čiže zmetieme pavučiny, potom dôkladne poutierame prach zo skríň a postupne smerujeme smerom nadol. Keď máme jednu miestnosť kompletne upratanú, pokračujeme ďalšou.
Pomaly ďalej zájdeš
Aj pri upratovaní platí, že by sme sa nemali ponáhľať, veď nám nič neujde. Ak zrovna nemáte chuť behať po byte s mopom v ruke, tak upratovanie odložte. Uvidíte, že o jeden či dva dni vám to pôjde o to rýchlejšie.
Mirka