Jar je tu. Očistite a posilnite svoje telo so žihľavou

Ako si pripraviť účinnú žihľavovú kúru a aké sú jej pozitíva?

Po zime naše telo potrebuje očistu a posilnenie. Môžeme mu ich dopriať aj prostredníctvom žihľavovej kúry. Okrem pravidelného pitia šťavy alebo čajov je dôležité odľahčiť aj jedálniček – vylúčiť, alebo obmedziť ťažké, mastné a slané jedlá, pokrmy z bielej múky a cukru, priemyselne spracované potraviny, dať si pozor na príjem alkoholu, fajčenie a podobne. Naopak, do jedálnička je vhodné zaradiť viac ľahších a výživných jedál, ovocie, zeleninu a, samozrejme, dbať na kvalitný pitný režim.

Najprospešnejší je macerát alebo šťava

Aj pri žihľave platí, že najblahodarnejšie účinky má vtedy, keď je čerstvá. Preto jedným z najlepším variantov je pripraviť si z nej macerát. Jeho príprava je jednoduchá. Večer si odtrhnite 5 – 6 kusov žihľavy, to znamená, stonku aj s listami. Umyte ju pod tečúcou vodou a dajte lúhovať do litra studenej vody. Ráno stonky s listami preceďte a šálku vypite ráno nalačno, ďalšiu na obed a tretiu večer. Táto kúra by mala trvať 2, maximálne 3 týždne a potom nasleduje prestávka v trvaní 2 – 3 týždňov. Následne možno kúru zopakovať.

Ďalšou možnosťou je pripraviť si zo žihľavy čerstvú šťavu. Jedná sa síce o prácne, ale účinné riešenie. Šťavu je potrebné pripraviť si každý deň čerstvú a v množstve jedného malého štamperlíka popíjať 2 – 3 razy denne. 

Pozitívne účinky má aj zápar

Zápar so žihľavy pripravíme z dvoch čajových lyžičiek žihľavových lístkov, ktoré zalejeme ¼ litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Čaj pijeme 2 – 3 razy denne vždy čerstvý.

Aké sú pozitíva pŕhľavy dvojdomej?

 

  • Zmierňuje alergie


Podľa štúdie uverejnenej v časopise Iranian Journal of Pharmaceutical Research v zime 2017 má žihľava schopnosť zmierniť príznaky alergií, ako napríklad sennú nádchu.
 

  • Pomáha pri bolestiach svalov a kĺbov


Žihľava disponuje protizápalovými a analgetickými účinkami, a preto sa už celé stáročia používa na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov.
 

  • Posilňuje kosti


Žihľava je zdrojom vápnika, horčíka i železa, ktoré sú potrebné pre silné kosti. Navyše je aj zásobárňou vitamínov D a K potrebných pre dobré využitie vápnika.
 

  • Prospieva kardiovaskulárnemu aparátu


Žihľava je výborná na podporu krvotvorby, čiže je pomocníčkou pri anémii. Okrem toho obsahuje betakarotén, vitamín C, flavonoidy, quercetín a kaempferol – látky, ktoré prospievajú srdcu.
 

  • Je pokladom pre pokožku


V ľudovom liečiteľstve sa žihľava využíva pri liečbe rôznych kožných problémov, ako napríklad akné – zdá sa, že upokojuje svrbenie a urýchľuje hojenie. Výborné účinky sa dajú dosiahnuť kombináciou popíjania čaju a aplikovaním žihľavy vo forme odvaru priamo na pokožku.
 

  • Pomáha pri ťažkostiach s obličkami, močovým mechúrom či prostatou


Žihľava je diuretikum, používa sa ako prírodný prostriedok pri problémoch s močovými cestami a aj ako prevencia vzniku obličkových kameňov.
 

  • Je skvelá na posilnenie obranyschopnosti


Vedci z University of Hacettepe v tureckej Ankare zistili, že žihľava stimuluje T-bunky imunitného systému, ktoré sú kľúčovými bojovníkmi proti infekciám a a iným patogénom.
 

  • Prospieva tráveniu

Pŕhľava má protizápalové účinky, pomáha pri zápche, hnačke i žalúdočných problémoch.

Mirka