Japonská filozofia kincugi vám pomôže vyrovnať sa so stresom
Každý z nás si v živote prejde obdobiami, ktoré sú ťažké. Môže sa jednať, napríklad o rozchod, rozvod či stratu zamestnania. Japonská filozofia kincugi nabáda k tomu, že aj rozbité kúsky nášho JA sa dajú dať znovu dokopy a byť krásne aj „zlepené dokopy“. Poďme však poporiadku.
Čo je kincugi?
Vo svojej podstate je kincugi umelecká technika pochádzajúca z Japonska, ktorá sa snaží poukázať na to, že aj rozbitá keramická miska či hrnček sa dajú zlepiť dokopy, vyžarovať krásu a byť hodnotné. V rámci tejto techniky sa na zlepenie rozbitých vecí používa lak zmiešaný so zlatom, striebrom či patinou.
Avšak toto umenie sa dá krásne pretaviť aj do psychológie – je dôležité, aby sme začali milovať svoje nedostatky a nedokonalosti, pretože prostredníctvom nich môžeme byť ešte silnejší a lepší. Alebo inak povedané, kincugi nám pripomína, že nie sme obeťou okolností, ale práve v ťažkých časoch objavujeme svoj potenciál a máme skvelú príležitosť využiť ho naplno. Nie nadarmo sa hovorí, že práve náročné obdobia v živote nás robia lepšími a silnejšími.
Kincugi ako cesta k psychickému a fyzickému zdraviu
Na čo sa zameriava kincugi?
Obdivovanie nedokonalosti
Súčasťou kincugi je wabi sabi, ktoré sa dá preložiť ako obdivovanie nedokonalosti. Snažme sa zmeniť spôsob myslenia a uvedomiť si, že byť dokonalým je nerealistické. Všetci máme právo na to, aby sme robili chyby. Wabi sabi je teda o snahe prijať celé svoje ja, nielen silné, ale aj slabé stránky. Buďme k sebe samým láskavejší a netýrajme sa tým, čo sme urobili zle.
Odolnosť
Odolnosť (gaman) je o trpezlivosti a zachovaní si chladnej hlavy v ťažkých chvíľach. Zdá sa vám dosiahnutie tohto stavu náročné, ba až nemožné? V skutočnosti je to jednoduchšie, ako sa to javí na prvý pohľad. Gaman sa dá pestovať pravidelnou meditáciou, vizualizáciou alebo hlbokým dýchaním.
Starostlivosť o vnútorný kruh
Starostlivosť o svoj vnútorný kruh znamená, dobre sa starať o seba samého, mať sa rád, byť sám sebe najlepším priateľom. Cestou, ako sa dopracovať do tohto štádia, je budovať vzťahy so svojimi najbližšími, teda s rodinou a priateľmi. S ľudmi, ktorí nás posúvajú vpred aj v duchovnej oblasti.
Vyživovanie tela
Kincugi zahŕňa aj eiyoshoku, teda výživu tela. Všetko je to o uvedomení si, že pozitívna myseľ prichádza spolu so zdravým a silným telom. Dôležitá je teda i zdravá, pestrá a vyvážená strava.
Pestovanie vďačnosti
Zrejme ste to počuli už tisíckrát, to na čo myslíme, si do života priťahujeme. Vďačnosť je o pozitívnych pocitoch. Zamilujte sa do rituálu vďačnosti a praktizujte ho každý deň, ideálne aj viackrát za deň.
Zdroj: nbcnews.com
Mirka