JANUÁR V ZÁHRADKE
Kontrolujeme stav prezimovania drevín i jahôd a podľa potreby dopĺňame opatrenia z decembra. Na podloženú plachtu zoškrabávame starú borku a ihneď zoškrabané pálime.
V bezmrazivých dňoch môžeme začať s rezom a prerieďovaním drobného ovocia, starších a prehustených jadrovín. Dbáme, aby rezná plocha bola čo najmenšia. Tú zamažeme štepárskym voskom alebo latexom.
Mladé a bujné stromčeky upravujeme rezom až neskôr - prípadne až do apríla. Režeme ďalšie vrúble a odrezky drobného ovocia pre zakoreňovanie na jar a zakladáme ich na vhodnom zatienenom mieste. V miestnosti, kde nemrzne, umiestnime v kvetináčoch vypestovanú alebo s balom prenesenú meruzalku zlatú a vrúbľujeme na ňu egreš a ríbezle, ktoré chceme pestovať ako stromčekové. Vrúblovanie egrešu je výbornou skúškou zdatnosti záhradkára. Kontrolujeme stav vodiacich drôtov pri ovocných stenách aj pri vinici a opravujeme poškodené miesta.
Kontrolujeme stav ochrany proti hlodavcom v záhrade aj v sklade a pravidelne kontrolujeme uskladnené ovocie. Pokračujeme v prikrmovaní drobného vtáctva - práve január býva pre ne kritickým mesiacom.
Voľný čas využijeme na štúdium literatúry a na plánovanie väčších zásahov vo výsadbách.