Jahoda obyčajná – pomocníčka pri anémii a bojovníčka proti vráskam
Jahodu obyčajnú môžete nájsť na lúkach, pasienkoch či v lesoch. Avšak dá sa pestovať i v záhrade alebo v kvetináčoch na balkóne a terase – v tomto prípade slúži i ako vkusná dekorácia. V prvom rade sa však jedná o liečivú rastlinu, z ktorej možno využiť podzemnú časť, listy a, samozrejme, aj sladké plody.
So zberom podzemkov budete musieť zrejme počkať do budúceho roka, pretože tie sa zbierajú ešte pred tým, ako vypučia listy, čiže niekedy v marci. Avšak mladé a nepoškodené listy si môžete nazbierať od mája do septembra, tak to nepremeškajte. Ako ich nasušiť? Môžete ich sušiť na tienistom, no vzdušnom mieste, alebo v sušičke pri teplote do 40 stupňov Celzia. Počas zimy sú na nezaplatenie napríklad na prípravu čaju. Plody môžete jesť iba tak – sú skvelou pochúťkou, ktorá obsahuje množstvo prospešných látok. Najchutnejšie sú zozbierané ráno, keď padne rosa alebo navečer. Zaujímajú vás pozitíva jahody obyčajnej? Potom čítajte ďalej.
Je zásobárňou vitamínu C
Lesné jahody patria k skvelým zdrojom vitamínu C, ktorý je jedným z najdôležitejších antioxidantov. Podieľa sa, napríklad na posilnení imunitného systému, podporuje vstrebávanie železa v organizme (jeho deficit je jednou z hlavných príčin anémie prejavujúcej sa únavou, slabosťou, bledosťou, poruchami koncentrácie...), spomaľuje celkové starnutie organizmu, stimuluje tvorbu kolagénu atď.
Predstavuje prírodného bojovníka proti vráskam a pehám
Podľa vedcov z Poľska šťava z lesných jahôd, ktorá sa aplikuje lokálne na pokožku, pomáha bojovať proti vráskam, ale aj pehám, pretože má bieliace účinky. Vďaka tomu, že je bohatá na antioxidanty urýchľuje aj hojenie rán a úľavu prinesie aj pri bodnutí hmyzom či spáleninách od slnka. Ak teda chcete byť krásna, doprajte si lesné jahody nielen v rámci jedálnička, ale aj v starostlivosti o pleť.
Je pomocníčkou pri poruchách trávenia
Listy jahody obyčajnej sú skvelé na prípravu čaju, ktorý prináša úľavu od zápchy, hnačky či pri iných tráviacich problémoch. Netreba zabúdať ani na to, že podporuje chuť do jedla. Odvar z jahody možno využiť ako kloktadlo vtedy, keď vás trápi zápach z úst.
Chráni pred rakovinou
Lesná jahoda je nabitá množstvom antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením. Jedná sa napríklad o flavonoidy, fenolové zlúčeniny, taníny a mnohé ďalšie. To znamená, že aj konzumáciou jahody obyčajnej možno predchádzať vzniku rakoviny i zápalových ochorení.
Prináša úľavu pri prechladnutí
Odvar z listov jahody, ktorý bol varený po dobu 4 – 5 minút, zmierňuje bolesť hrdla a pomáha odstrániť zápal. Je teda výbornou voľbou pre tých, ktorí sa trápia s prechladnutím či chrípkou.
Je prospešná pre cievy
Jahoda obyčajná obsahuje rutín, ktorý je dôležitý pre zdravé cievy. Prospeje teda ľuďom, ktorí trpia hemoroidmi či kŕčovými žilami.
W