Izbové rastliny, ktoré vám zlepšia náladu
Zeleň sama o sebe pôsobí na človeka pozitívne. Avšak existujú rastliny, ktoré vraj majú schopnosť zlepšiť náladu viac ako ostatné. Ktoré rastlinky sa stanú vašimi pozitívnymi priateľmi, ktorí vám vždy vyčaria úsmev na tvári?
- Levanduľa
Levanduľa je nenáročná na pestovanie, a preto sa jej bude dariť v záhrade, ale aj v kvetináči. Interiér zútulní nielen svojím vzhľadom, ale aj charakteristickou vôňou. Ako ju pestovať v kvetináči? Skôr, ako si ju zasadíte, uložte na spodok kvetináča s dierkou napríklad menšie kamienky, ktoré poslúžia ako drenážna vrstva. Potom dajte do kvetináča zeminu zo záhradky alebo substrát. Pri umiestňovaní zohľadnite to, že levanduľa potrebuje veľa svetla. Čo sa týka zálievky, mala by byť pravidelná, ale nie príliš hojná.
- Jazmín
Pri voňavých rastlinách ešte zostaneme, pretože pozitívnu náladu do vášho domova prinesie aj jazmín. Vraj tí, ktorí ho pestujú, sú spoločenskí a majú vždy dobrú náladu. Jazmín zvyčajne kvitne v lete, avšak kvitnutie možno docieliť aj v iných obdobiach a to tak, že ho na 14 dní dáte na chladné miesto a doprajete mu iba miernu zálievku. Po objavení pukov ho preneste na miesto s teplotou okolo 12 stupňov Celzia. Pre pestovanie jazmínu je vhodná mierne kyslá pôda a stále vlhký substrát, preto myslite na pravidelnú zálievku. Potrebné je aj špeciálne hnojivo, inak sa mu dariť nebude.
- Bambus
Aj bambus vraj ponúka ochranu pred negatívnym a prináša šťastie svojim majiteľom. Spája sa aj s elimináciou depresie či osamelosti. Pri výbere bambusu venujte pozornosť aj počtu stoniek – ak chcete šťastie, voľte bambus s tromi stonkami. Päťstonkový bambus si vyberte, ak chcete viac peňazí, sedemstonkový slúži pre lepší zdravotný stav, osemstonkový zasa pre úspešnú kariéru a dvadsaťstonkový pre silné priateľstvá. Pri pestovaní si môžete zvoliť, či chcete rastlinu pestovať vo vode alebo v kvetináči. Pri bambuse v kvetináči je dôležité zalievať ho mäkkou a odstátou vodou tak, aby pôda nebola premočená. Aj tu sa odporúča na spodku kvetináča urobiť drenáž. Pri pestovaní vo vode treba dbať na to, aby boli korene stále ponorené. Raz týždenne vodu vymeňte, nezabudnite očistiť aj nádobu, v ktorej bambus pestujete. Bambus vždy umiestnite na svetlé miesto, nie však na priame slnko, s teplotou od 18 – 32 stupňov Celzia.
- Eukalyptus
Nie nadarmo sa eukalyptu hovorí strom života. Jeho vôňa pomáha, napríklad pri dýchaní a tiež psychicky uvoľňuje. Extrakty z rastliny pôsobia aj ako prírodné analgetiká. Používa sa aj pri horúčke, prechladnutí, migrénach či na urýchlenie hojenia rán. Ak sa ho rozhodnete pestovať v kvetináči, prečistí vzduch a zničí škodlivé baktérie. Nie je však vhodný do spálne. Od jari do neskorej jesene umiestnite eukalyptus na slniečko a dostatočne ho polievajte. V zime zálievku znížte a presťahujte ho na svetlé miesto s teplotou 3 – 15 stupňov Celzia. Substrát má byť priepustný, hlinito-piesočnatý, teda skombinujte záhradnú zeminu s pieskom a rašelinou v pomere 2:2:1. Hnojenie je potrebné raz za 14 dní.
-w-