
Iba každá tretia mamička predčasne narodeného dieťaťa má prístup k psychológovi
Nový prieskum OZ malíček „Psychologická podpora v nemocniciach“ ukázal pozitívny trend v dostupnosti psychologickej podpory pre rodičov predčasne narodených detí. Odborná rada združenia však upozorňuje na pretrvávajúce medzery a potrebu systematického zlepšenia tohto kľúčového aspektu starostlivosti. Zatiaľ čo v roku 2020 psychologickú podporu dostalo len 11 % respondentov, v súčasnosti je to 26 %.
Predčasný pôrod predstavuje pre rodinu obrovský šok. Starostlivosť o predčasne narodené dieťa nie je len medicínskou výzvou, ale aj veľkou psychickou záťažou pre rodičov. Odborná rada OZ malíček upozorňuje na to, že okrem špecializovanej zdravotnej starostlivosti je nevyhnutné poskytnúť rodinám aj psychologickú podporu. Práve tá im pomáha zvládnuť náročné obdobie a adaptáciu na novú situáciu.
„Sme radi, že vidíme pozitívny posun, ale 26 % podporených rodín je stále málo. Našou snahou je, aby každá rodina, ktorá to potrebuje, dostala adekvátnu psychologickú podporu,“ hovorí Ľubica Kaiserová, prezidentka OZ malíček. Pre 92% mamičiek hospitalizovaných na oddelení rizikovej gravidity alebo na neonatologickom oddelení je dôležité mať k dispozícii psychológa. Prieskum zároveň ukázal, že tí rodičia, ktorí mali možnosť využiť psychologickú podporu v nemocnici, ju hodnotia veľmi vysoko - psychológovia získali priemerné hodnotenie takmer 9 z 10 bodov.
Ako zlepšiť psychologickú podporu v nemocniciach
Na základe výsledkov prieskumu a skúseností zdravotníkov Odborná rada OZ malíček zdôraznila potrebu systematického poskytovania psychologickej starostlivosti rodičom predčasne narodených detí.
Na všetkých oddeleniach rizikovej gravidity a neonatologických oddeleniach odporúča prítomnosť psychológa, ktorý by bol súčasťou zdravotníckeho tímu.
Psychologická podpora by mala byť automaticky ponúkaná každej rodine proaktívne už od prvého dňa hospitalizácie.
Zásadná je aj kontinuita starostlivosti – psychologická podpora by mala začínať už v období rizikovej gravidity, pokračovať počas hospitalizácie a trvať aj po prepustení z nemocnice. Ideálnym riešením by bolo, aby rodinu sprevádzal ten istý psychológ počas celej doby.
Dôležitým faktorom je rešpektovanie súkromia a individuálnych potrieb rodičov s možnosťou konzultácií v bezpečnom a diskrétnom prostredí.
Odborníci zároveň odporúčajú rozšíriť psychologickú podporu aj na otcov a súrodencov, ktorí sa často stretávajú s vlastnými emočnými výzvami. V prípade potreby presmerovať rodinu aj na laických poradcov alebo špecialistov.
Dôležitou súčasťou riešenia je aj lepšia propagácia psychologickej podpory – v nemocniciach by mali byť dostupné informačné materiály, ktoré by mali byť rodičom poskytované už pri prijatí na oddelenie a byť súčasťou sprievodných dokumentov.
„Tieto odporúčania budú distribuované gynekologickým a neonatologickým oddeleniam na Slovensku,“ uvádza Ľubica Kaiserová a dodáva: „V spolupráci s odborníkmi chceme posilniť podporu rodín už od prvých chvíľ po predčasnom pôrode. Naším cieľom je podporiť duševné zdravie rodiny, aby sa mohli sústrediť na svoje dieťatko, ktoré si často vyžaduje oveľa intenzívnejšiu starostlivosť než novorodenci narodení v termíne.“
„Sme presvedčení, že tieto opatrenia povedú k zlepšeniu dostupnosti a efektívnosti psychologickej podpory, a tým pomôžu rodičom lepšie zvládať náročné obdobie spojené s predčasným pôrodom“, uvádza Ľubica Pejhovská, primárka Novorodeneckej kliniky M.Rusnáka Univerzitnej nemocnice Bratislava a dopĺňa: „Stabilizovaná psychika rodičov prispieva k lepšej komunikácii s lekárskym personálom, čo je kľúčové pre úspešnú liečbu a starostlivosť o predčasne narodené dieťa. Celkovo tak psychologická podpora prináša benefity nielen rodine, ale aj celému zdravotníckemu tímu.“
Predčasné pôrody na Slovensku
Každoročne sa na Slovensku narodí približne 4 000 detí pred 37. týždňom tehotenstva. Na svet prichádzajú s nízkou pôrodnou hmotnosťou a so zdravotnými komplikáciami, ktoré si vyžadujú špecializovanú starostlivosť v perinatologických centrách. Starostlivosť zahŕňa nielen moderné medicínske postupy, ale aj systematickú podporu rodín, ktoré čelia fyzickému a psychickému vyčerpaniu. V súčasnosti máme na Slovensku 6 perinatologických centier.
Zdroj foto: Freepik