Hrad Likava
Ak prechádzate vlakom, či autom zo západu na východ, či naopak, iste ste si všimli majestátny hrad, ktorý sa týči na úpätí Chočských vrchov, neďaleko Ružomberka. Samotná veľkolepá stavba sa nachádza v katastri obce Likavka. Prístup k hradu je možný dvomi spôsobmi a to zo štátnej cesty číslo 59, alebo z červenej turistickej značky, ktorá vedie priamo z Likavky.
Prečo spomíname práve tento hrad? Likava patrí jednoznačne k najväčším hradným stavbám na území Slovenska. Jeho výška dosahuje v najvyššom bode 36 metrov. Ak sa rozhodnete popri spoznávaní histórie prejsť pár kilometrov pešo, pri vstupe na hradný vrch Vás privíta brána, nad ktorou sa týči majestátny severný palác horného hradu.
Kráľovský strážny hrad z 1.tretiny 14. storočia bol postavený vďaka zvolenskému a liptovskému županovi rytierovi Dončovi. V roku 1434 sa stal významnou husitskou pevnosťou. V polovici 17.storočia bol súkromnou rezidenciou Thökölyovcov. Jeho slávna história bola násilne ukončená v roku 1707, kedy bol hrad na príkaz kniežaťa Františka II. Rákocziho zbúraný.
Celý hradný komplex je veľmi rozľahlý, avšak pre pohyb návštevníkov sú vymedzené len tri jeho časti. A to: prvé nádvorie dolného hradu, druhé nádvorie dolného hradu a predovšetkým Hunyadyho veža. Pri nej sa na chvíľu zastavíme, pretože práve tu je umiestnená trvalá expozícia z dejín hradu. Na troch podlažiach veže sú nainštalované závesné tabule. Tie nám ponúkajú množstvo písomného i fotografického materiálu, ktorý dokumentuje bohatú minulosť, nielen samotnej stavby, ale predovšetkým osudy slávnych ľudí, ktorí tu prežili časť svojho života. Expozícia je dotvorená dobovými prvkami ako sú zbrane, či svietniky. Medzi návštevnícky najatraktívnejšie patrí spodné podlažie, ktoré predstavuje väzenie so všetkými nástrojmi určenými na mučenie zajatcov. V centre väznice je aj dereš spájaný s postavou Juraja Jánošíka.
Aj napriek tomu, že je Likavský hrad zrúcaninou, neustále sa pracuje na jeho reštaurovaní. Na jeho nádvoriach sú počas roka Liptovským múzeom v Ružomberku organizované tematické akcie zamerané predovšetkým na oboznámenie verejnosti so životom na hrade a v podhradí.
Ako správna hradná zrúcanina, aj Hrad Likava nosí v sebe tajomstvo. Z povestí je známe rozprávanie o likavskej čiernej panej, ktorej prechádzky po likavských poliach sú predzvesťou hojnej úrody. A aby sme nezabudli, vraj sa v hrade ešte stále ukrývajú poklady rodu Thökölyovcov!
Katarína Matušková