Hlavné dôvody, prečo sú vianočné sviatky zdrojom stresu

Na Vianoce si vzájomne prajeme pokojné sviatky. Často je však vianočné obdobie presným opakom pokoja. Mnohé štúdie preukázali, že ľudia majú v tomto období pocit, že majú menej času, viac povinností a nadmerné výdavky. Je viacero dôvodov, prečo sa v období sviatkov cítime vystresovaní. Tu sú hlavné z nich.

Plány a termíny

Je toho veľa, čo musíme každoročne stihnúť do Vianoc. Sú to samé plány, povinnosti a termíny. Či už sa to týka pracovných povinností alebo upratovania domácnosti, vianočných nákupov či plánovania rodinných návštev, toto všetko vytvára napätie a stres.

Veľakrát sa nadmerný stres zo sviatkov týka hlavne žien, pretože na ich pleciach leží väčšina vianočného plánovania, nákupu darčekov či pečenia a podobne.

Čo s tým?

Nedovoľte, aby všetko plánovanie a povinnosti ležali len a len na vašich pleciach. Rozdeľte si vianočné upratovanie, nákupy a pečenie s ďalšími členmi domácnosti - s partnerom a s deťmi, ak sú už dosť veľké, aby vedeli pomôcť. Prípadne, ak ste všetci veľmi vyťažení, za úvahu stojí zaplatiť si upratovanie a koláčiky si dať napiecť. Ušetríte tak kopec času a zmierni to váš stres.

Z návštevy na návštevu

Mnohí z nás si túžia počas Vianoc oddýchnuť. Niektorým sa to darí, veľa ľudí však bojuje s nedostatkom času. Keď konečne prejde Štedrý večer, zistíme, že kalendár je plný návštev a spoločenských aktivít, ktoré musíme absolvovať. A keď nejdeme na návštevu my, návšteva príde k nám. Okrem toho sú rôzne vianočné večierky, koncerty a besiedky.

Hoci je príjemné stretnúť sa s príbuznými a vychutnať si spoločnosť našich blízkych, môže to byť vyčerpávajúce a stresujúce. Obzvlášť, ak máte takto nabitý celé medzisviatkové obdobie.

                                                                Zdroj foto: freepik.com

Čo s tým?

Pred Vianocami je dobré si ako rodina stanoviť, na koľko návštev reálne ste schopní a ochotní zájsť a čo môžete vynechať. Niekedy povedať druhým “nie”, znamená povedať konečne sebe tak veľmi potrebné “áno” a nie je na tom nič zlé. Ak cítite, že potrebujete pár dní len tak sedieť doma bez návštev, je to úplne v poriadku.

Perfekcionizmus na vrchole

Vianočné sviatky sú, žiaľ, aj sviatkami prehnaného perfekcionizmu. Všetko musí byť dokonalé. Vyblýskaná domácnosť, niekoľko druhov vianočných koláčov, dokonalé krásne zabalené darčeky. Tieto očakávania vytvárajú obrovský stres, ktorý nám často bráni vidieť pravú podstatu sviatkov.

                                                       Zdroj foto: freepik.com

Čo s tým?

Nie je nič zlé na tom, ak chcete mať doma upratané a napečené. Ak však cítite, že to nestíhate podľa svojich predstáv, skúste sa uvoľniť. O nič predsa nejde. Koláčiky môžete prinajhoršom dokúpiť a nič sa nestane, ak nestihnete umyť všetky okná alebo obkladačky. Oveľa dôležitejší je pokoj, stačí si ho dovoliť. 

Financie

Jedným z najviac stresujúcich faktorov na vianočných sviatkoch sú financie. Vianoce sa jednoducho spájajú s množstvom výdavkov a veľa prieskumov ukázalo, že ľudia sa bežne v tomto období zadlžujú. Je to veľmi alarmujúci fakt.

Aj keď to môže vyznieť ako otrepaná fráza, Vianoce nemusia byť takýmto strašiakom a ani by byť nemali. Nie sú totiž vôbec o tom. Ak dokážeme triezvo uvažovať, čo skutočne potrebujeme a nepreženieme to s nákupmi dekorácií, darčekov a jedla, môžeme to zvládnuť v pohode.

Vianoce by mali byť sviatkami vďačnosti za všetko a všetkých v našom živote. Je dobré si to pravidelne pripomínať, pretože v tejto dobe konzumu na to často zabúdame.

Čo s tým?

Stanovte si finančný limit na darčeky vo vašej rodine. Niekedy je tiež dobré prehodnotiť, či si so všetkými príbuznými musíte nutne dávať darčeky a porozprávať sa s nimi o tom. Možno sa tiež potešia, ak sa dohodnete, že darčeky zrušíte a postačí, ak prídete na návštevu s fľašou dobrého vína či s pár koláčikmi.

Dobrým zvykom je tiež nakupovať darčeky v predstihu, to dokáže ušetriť veľa stresu a rozložiť náklady na viac mesiacov, takže v decembri to rodinný rozpočet zaťaží menej.

 

 

Zdroj foto: freepik.com