Hierve el Agua

Hierve el Agua

 Prírodný úkaz v Oaxake

Počas troch mesiacov putovania po Mexiku som strávila aj pár dní na juhu v štáte Oaxaka (v Mexiku je 31 štátov, plus hlavné mesto.) Oaxaka nie je až tak vyhľadávaná turistami ako napríklad Cancún alebo Los Cabos, ale o to viac je tam nekonečne veľa miest, ktoré lákajú svojou nepoznanou krásou. Jedným z nich je aj Hierve el Agua.

Dostať sa do Hierve el Agua je trochu náročné. Radšej sa zverte do rúk nejakej miestnej cestovnej agentúre v Oaxake. Cesta je veľmi kľukatá a miestami nebezpečná, asi ako sám život. V období dažďov je úplne zavretá. Ale keď budete mať to šťastie, ako som mala ja a prežijete cestu bez újmy na zdraví (miestami so zatajeným dychom pri pohľade dole z útesu), bude to stáť za to. Nádherná, dych vyrážajúca príroda všade okolo. Zelené lesy kontrastujú s bielymi mrakmi hneď nad nimi. Ale ešte viac s bieložltohnedými kopcami Hierve el Agua.
Obrovský prírodný zázrak. Na svete je už len jedno také podobné miesto - Pamukkale v Turecku, ktoré sú o čosi väčšie. Hierve el Agua, v španielčine znamená vrie voda, ale žiadna voda tu nikdy nevrela. Avšak, miesto vzniklo práve vďaka vode, i keď studenej, ktorá pri vyvieraní na povrch bublinkuje a tým pripomína vriacu vodu.
Z diaľky vyzerá Hierve el Agua ako obrovský skalnatý či voskový útvar, ako keby sa priamo z kopca nadol valilo miestami až 15 metrov vosku. Veľké množstvo minerálov, prevažne vápenatého karbonátu, ktoré sú súčasťou čistej pramenitej vody, dáva krajine svoj charakter.
 
 
Miesto je tvorené dvoma tzv. vodopádmi - Cascada chica (Malý vodopád, tiež zvaný Amfiteáter) a Cascada grande (Veľký vodopád). Je možné dostať sa na obidve miesta, avšak väčšina turistov si dokonale vychutná hneď to prvé, Cascada chica. Práve tam vďaka štyrom prameňom vody vyvierajúcim a pretekajúcim tu ešte aj dodnes, boli pre turistov okrem pár prírodných bazénikov vhodných na máčanie nôh, umelo vytvorené aj dva bazény na kúpanie sa. Voda je vhodná aj pre tých, ktorí majú k otužilstvu ďaleko – počas celého roka má príjemných 22 až 27 stupňov a krásny tyrkysovo-modrý odtieň práve vďaka jej zloženiu. Jeden z bazénov, vytvorený v roku 2007 po dvojročnom uzatvorení Hierve el Agua pre návštevníkov, je však priamo na okraji, tak pozor, aby ste sa neskĺzli dolu až 70-metrovým útesom. Asi by to už bolo naposledy.
 
Ak máte viac času, určite ho venujte niekoľkominútovej prechádzke k Veľkému vodopádu, ktorý je veľmi dobre viditeľný z Cascada chica a je južne za ním. Nie sú tam síce žiadne bazény, ale úkaz je dvakrát tak hlboký a široký.
Nielen nádherná príroda všade navôkol a tento prírodný úkaz ma úplne uchvátili. U nás v Európe by tam už bolo niekoľko bezpečnostných opatrení a všetko ohradené, aby sa turisti pri obdivovaní Hierve el Agua neskotúľali dole z útesu. Ale v Mexiku je dokonca ešte aj jeden z bazénov priamo na kraji útesu a spoliehajú sa na to, že si ľudia dajú pozor. Tak nezabudnite, ak sa raz rozhodnete navštíviť Mexiko, namiesto Acapulca či Cancúnu zavítajte aj do Oaxaky a Hierve el Agua. A veľmi opatrne si vychutnajte tento prírodný úkaz.
 
Mgr. Alexandra Kováčová
CESTOVATEĽ 10/2011
 

 

 

http://www.cestovatel.eu/mexiko/hierve-el-agua