Georgíny

Georgíny sa uplatňujú ako solitéry, v skupinkách dotvárajú pestré záhony. Rozmanitosť jednotlivých druhov sa prejavuje v bohatej farebnej škále, rozličných trarov kvetov i výške.

Georgíny nemajú na pôdu špeciálne nároky, darí sa im v každej záhradnej pôde. Nneznášajú však mokré, studené pôdy. Vyžadujú slnečnú polohu, chránenú pred vetrom. Nemajú radi tieň, polotieň však znášajú pomerne dobre, kvitnú tu však menej.

Georgíny - rozmnožujeme delením hľúz alebo odrezkami. Trs hľuzy georgíny rozdelíme opatrne tak, aby na každej časti zostali na koreňovom  krčku 3 - 4 pupene, z ktorých sa vytvorí nová rastlina. Hľuzy bez pupeňov sú pre rozmnožovanie
bezcenné. Delenie bohatých trsov hľúz je nutné z toho dôvodu, aby z nich nenarástli prehustené rastliny, ktoré majú menej kvetov.

Pred delením je vhodné dať trsy hľúz na týždeň do miestnosti s izbovou teplotou, aby očká narašili a bolo ich lepšie vidieť. Tlsté hľuzy môžeme tiež rozrezať pozdĺžne na dve časti tak, aby na každej bol pupeň. Reznú ranu musíme nechať pred výsadbou týždeň na vzduchu zaschnúť. K vytvoreniu odrezkov dáme hľuzy začiatkom marca najprv narašiť do svetlej miestnosti pri teplote 10 °C.  Mladý výhon 5 - 7 cm dlhý vyrežeme s kúskom koreňového krčku a dáme zakoreniť do črepníka do zmesi piesku a rašeliny. Zakoreňujeme pri teplote 15 - 18 °C v skleníku alebo parenisku.