Ganga – veľtok sveta

 

Indická rieka Ganga pramení v Himalájach a ďalej preteká územím severnej časti Indie. Na istom úseku tečie hranicou Indie a Bangladéša, potom bangladéšskym územím, a nakoniec sa vlieva do  Bengálskeho zálivu, ktorý prináleží Indickému oceánu. Trasa Gangy má okolo 2500 km, a i keď nepatrí medzi najdlhšie vodné toky, určite patrí medzi najvodnatejšie rieky sveta. Na jej brehoch vyrástli mnohé mestá, chrámy a pútnické miesta. Ich život je veľmi úzko spätý s majestátnou Gangou.
 
Podľa hinduistov pozostáva Ganga zo 4 prameňov, a to Gangotri, Jamunotri, Kedarnat a Badarinat. Cesta k týmto prameňom patrí medzi povinné pútnické miesta. Tisícky veriacich preto každý rok putujú popri Gange až k povestným prameňom života. Táto púť je zakaždým vyčerpávajúca hlavne kvôli nízkym teplotám a náročnému terénu. V blízkosti štyroch spomínaných prameňov stoja aj štyri chrámy, ktoré pútnici navštívia. Putovanie k štyrom chrámom je známe ako Šár Dham.
 
V rozľahlej delte Gangy, ktorú vytvára spolu s riekami Meghna a Brahmaputra, sa hmýri naplno život. Žije tu tiger bengálsky, pytón, slony a krokodíly, leopardy a takisto sa tu nachádza aj najväčší mangrovový les na svete. Napriek veľkému nebezpečenstvu záplav a častej tvorbe cyklónov žije v delte Gangy okolo 150 miliónov ľudí. V jej celom povodí žije až okolo 400 miliónov ľudí, tým je najľudnatejším riečnym povodím sveta.
 
Ganga slúži i ako posledné miesto rozlúčky s mŕtvym, ktorého popol sa do nej vysype. Obyvatelia si v nej perú a vykonávajú očistné kúpele, nemajú problém sa z Gangy napiť, hoci do nej vtekajú stoky.
 
Ivana Rodáková