Francina vojna
Strhujúce spomienky nadanej módnej návrhárky, ktorá prežila druhú svetovú vojnu.
V lete 1942 deportovali nacisti dvadsaťdvaročnú Židovku Franci Rabinekovú do Terezína, koncentračného tábora a geta vzdialeného šesťdesiatpäť kilometrov od Prahy. Bol to začiatok jej trojročnej cesty z Terezína do Osvienčimu-Brezinky, odkiaľ putovala do pracovného tábora v Hamburgu a napokon do Bergenu-Belsenu.
Franci sa v tábore preslávila ako módna návrhárka, ktorá pri výbere na nútené práce oklamala doktora Mengeleho, keď tvrdila, že je elektrikárka. Zariskovala, čo ju pri selekcii dostalo na pravú stranu medzi šťastlivcov, ktorým bol dopriaty náskok pred smrťou. Vo svojich spomienkach úprimne a otvorene, ba miestami aj vtipne opisuje temné roky, ktoré strávila v ženskom väzení.
Francina vojna predstavuje svedectvo neuveriteľne silnej mladej ženy, ktorá vydržala hrôzy holokaustu a napriek útrapám prežila. Jej boj sa však kapituláciou Nemecka v roku 1945 neskončil. Čakali ju ešte dlhé roky začleňovania sa do spoločnosti, ktorá mala v porovnaní s ňou len okrajovú skúsenosť s nacistickými zverstvami.
Z anglického originálu Franci’s War (Penguin Books, USA 2019) preložila Miriam Ghaniová.
SÚŤAŽNÁ OTÁZKA:
Poznáš knihy s tematikou deportácie židovského obyvateľstva počas druhej svetovej vojny? Ak áno, uveď názov knihy s podobnou tématikou, ktorú si aj čítal.
Knihu vyhráva Soňa Greňová z Bratislavy a tu je jej odpoveď:
čítala som viac kníh s touto tematikou ale najviac sa mi páčila: Mengeleho dievča.