Fenikel zoštíhľuje. Využite to!

V stredomorských oblastiach sa čerstvý fenikel používa ako súčasť jedál a sušený zasa na dochutenie pokrmov. Taliani a Francúzi ho milujú. U nás ho poznáme skôr ako súčasť čajových zmesí.

Fenikel v kuchyni
Fenikel možno využiť pri varení rozličných pokrmov a aj v studenej kuchyni, a to hlavne kvôli jeho jemnej a sladkej chuti. Uplatnenie má podobné ako zelenina. To znamená, že sa hodí do zeleninových šalátov, k mäsovým jedlám i do polievok. Výborný je napríklad v kombinácii s cibuľou alebo spolu s ryžou a krabími tyčinkami. Ako korenina je stvorený na dochutenie bravčového a hydinového mäsa i rýb.

Prečo použiť fenikel pri diéte
Súčasťou redukčného režimu býva aj pitie feniklového čaju a to z dvoch hlavných dôvodov. V prvom rade fenikel podporuje trávenie a pomáha ľudskému organizmu lepšie vstrebávať výživné látky. V konečnom dôsledku to znamená, že ak je človek dostatočne zásobený živinami, znižuje to chuť na jedlo. Fenikel je tiež výborným prostriedkom na odstránenie plynatosti, ktorá sa môže prechodne objaviť pri zmene stravovacích zvyklostí.

S chudnutím má však fenikel spoločného ešte viac. Obsahuje živiny, ktoré podporujú činnosť metabolizmu. Navyše je zdrojom látok, ktoré stimulujú produkciu spánkového hormónu melatonínu. Veď aj dostatočný spánok je pri chudnutí veľmi dôležitý. Známy je tiež ako prostriedok, ktorý podporuje močenie. Vďaka tomu sa z tela odstraňujú toxické látky.
Feniklový čaj si môžete zakúpiť v lekárni alebo aj bežne v obchodoch s potravinami. Najúčinnejší je čaj zo samotných semien, ktorý je silnejší, teda obsahuje viac esenciálnych olejov. Čaj pite podľa odporúčania niekoľkokrát denne a vychutnávajte si nielen jeho chuť, ale aj vôňu. Okrem feniklového čaju môžete tiež pri chudnutí využiť aj feniklový esenciálny olej.

Ďalšie dôvody, prečo staviť v jedálničku na fenikel
Ak vám vyhovuje príjemná chuť feniklu, zaraďte ho do jedálneho lístka čerstvý. Obohatíte svoj organizmus o mnohé prospešné látky. Obsahuje vitamíny C, A a skupiny B.

Z minerálov sú to hlavne železo, horčík, fosfor, vápnik a meď. Z elektrolytov je vo fenikli zastúpený draslík a malé množstvo sodíka. Čo sa týka kalorickej hodnoty, sto gramov obsahuje iba okolo 30 kalórií, malé množstvo sacharidov a bielkovín. Sto gramov pokryje odporúčaný denný príjem vlákniny zhruba na 8 percent, čo sú približne 3 gramy.

Pravidelná konzumácia feniklu posilňuje činnosť imunitného a kardiovaskulárneho systému. Vitamíny skupiny B prospievajú nervovej sústave a tiež metabolizmu.

-m-