FAVI RADÍ: AKO NA INTERIÉR V INDUSTRIÁLNOM ŠTÝLE

Industriálny štýl sa ako kategória interiérového designu zrodil v dobe, kedy sa vo veľkomestách ako Londýn alebo New York rozhodovalo o ďalšom osude starých, opustených priestorov tovární a skladísk v blízkosti mestských centier. S posunom hraníc mestských aglomerácií sa premiestnila aj priemyselná výroba inam a tieto rozsiahle priestory čakali na svoje ďalšie využitie. Ich surovú krásu objavili architekti a designéri, ktorí tu začali rozvíjať nový koncept interiérového štýlu. Určujúca bola práve pôvodná architektúra objektu.

Praktický a jednoduchý nábytok


Vybavenie industriálneho interiéru sa nesie v minimalistickom duchu - nábytok je jednoduchý a účelný bez zbytočných okrás a dekoratívnych prvkov. Typické sú čisté ostré línie a nekomplikované, zvyčajne hranaté tvary nábytkových kusov. Krivky nájdeme na zariaďovacích predmetoch len v prípade, že nejakým spôsobom prispievajú k ich správnej funkčnosti.
Materiálom číslo jedna je kov vo všetkých možných úpravách, nasledovaný hrubo opracovaným drevom. V interiéroch nájdete napríklad:

  • jedálenský stôl verne kopírujúci vzhľad stolu pracovného,
  • ponk ako konzolový alebo písací stôl,
  • drevená bedňa alebo v súčasnosti stále obľúbenejšie palety v roli stolíka konferenčného alebo odkladacieho,
  • plechové skrinky z továrenských šatní,
  • kovové zásuvkové kartotéky poslúžia k ukladaniu vecí,
  • železný rebrík vytvorí profil k zasunutiu políc knižnice,
  • v kuchyni zase využijete pracovný pult ako vystrihnutý zo závodnej kuchyne.


Tip: Interiér v industriálnom štýle nikdy nezahlťte nábytkom a ďalšími zariaďovanými predmetmi.


Doplnky ano, ale s mierou

V industriálnom interiéri sa s doplnkami a dekoráciami skôr šetrí, ich správnym výberom však môžete trochu „obrúsiť hrany“ mnohokrát chladného a neosobného priestoru. Doplnky sú rýdzo funkčné a štýlovo odkazujú na svoj industriálny pôvod. Industriálne dekorovanie sa často pohybuje na hrane - čo je pre niekoho nepotrebným haraburdím, môže pre druhého znamenať originálnu dekoráciu. Všetko, čo bývalo súčasťou výrobného inventáru vrátane najrôznejších súčastí pracovných stolov a nástrojov, sa môže stať vhodným dekoračným artefaktom.

Textílie sa v industriálnom interiéri používajú len tam, kde je to nevyhnutné. Často používaná betónová podlaha bude aspoň v niektorých častiach volať po zateplení - okolo postele a pohovky si preto pokojne rozmiestnite malé hrubo tkané kusové koberce, povolená je aj hovädzia alebo ovčia koža.


V niektorých interiéroch sú teraz často k videniu i perzské vintage koberce, niekedy zošité i z viacerých kusov v patchworkovom štýle. Nikdy ale nepoužívajte koberce celoplošne a aj s ostatnými textíliami, vrátane závesov a záclon, skôr šetrite. Interiér môžete takisto osviežiť  rastlinami - ideálne s výraznými veľkými listami a v štýlových kvetináčoch, ktoré môžu byť napr. odliate z betónu alebo plechové.

Zaujal Vás industriálny štýl a rady by ste sa pozreli po nejakých kúskoch nábytku do Vášho domova? Stránky vyhľadávača nábytku Favi sú tým pravým miestom, kde nájdete tisíce produktov z mnohých slovenských e-shopov a kamenných obchodov. Ľahko si vyfiltrujete, čo hľadáte. Nielen podľa štýlu, ale tiež podľa materiálu, ceny alebo farby. Uložte si stránku do svojich obľúbených.