Fantazijný svet
Zvláštne figúry, prevažne ženské postavy v rôznych historických obdobiach a situáciách. Hlavná téma obrazov slovenského výtvarníka Petra Marčeka. Práve pohľad na jeho tvorbu až do 4.novembra ponúka Oravská galéria v Dolnom Kubíne.
Ak máte pocit, že podobné výtvarné vyjadrenie ste už videli, máte pravdu. Jedným z hlavných umelcov, ktorý ovplyvnili tvorbu Petra Marčeka bol slovenský umelec Albín Brunovský. Marčekove maľby pripomínajú jeho imaginatívny realizmus. Marček však dotvára celkové pôsobenia diela štruktúrou, rozohráva ich maľbou a vnáša do nich kus osobitosti. Fantázia, ktorá v umelcovej mysli pracuje na plné obrátky je viditeľná v každom kúsku jeho obrazov. Využíva veľké množstvo symbolov, prostredníctvom ktorých naráža na antickú mytológiu a kresťanstvo. Na počiatku hľadal inšpirácie u velikánov výtvarného umenia, akými boli a pre mnohých aj naďalej sú Hieronymus Bosch, Gustav Klimt, či Salvator Dali.
Sfingy, benátsky karneval, lesné víly, stelesnenie hudby, rajská záhrada, tajomstvá lesov a množstvo ďalších tém prináša Marček vo svojich obrazoch. Vo všetkých sa objavuje mystická atmosféra. Umelec kombinuje maľbu akrylom, olejom a temperou. K tomu pridáva čiernu obrysovú líniu. Maľuje na plátno, drevo a kartón. Široké rámy obrazov sa stávajú ozvláštnením samotnej maľby.
Využíva svet fantazijných bytostí, neexistujúcich rastlín a predmetov, ktoré majú ľudské vlastnosti. Divák má pocit, že sa na chvíľu ocitol v Alicinej krajine zázrakov. Každý z obrazov Petra Marčeka by mohol byť knižnou ilustráciou k rozprávkam nielen pre deti, ale aj pre dospelých.
Peter Marček (1943) absolvoval štúdium na Slovenskej vysokej škole technickej u prof.Antala, čo v konečnej miere stálo na počiatku formovania jeho výtvarného názoru. Zmysel pre detail a dôsledné prepracovanie každého diela je viditeľné aj na výstave pod názvom Fantazijný svet.
Katarína Matušková