Emofília - keď sa človek zamiluje príliš rýchlo
Zamilovanosť je krásny pocit. Pre niektorých ľudí však môže byť doslova návykový, a tak striedajú jeden vzťah za druhým, len aby mohli neustále zažívať tie príjemné motýle v bruchu.
Ľudia, ktorí sa prílíš rýchlo a ľahko zamilujú, môžu trpieť takzvanou emofíliou.
Čo je to emofília?
Predtým bol tento jav známy aj ako emocionálna promiskuita. Nejde o duševnú poruchu, no napriek tomu môže tento stav viesť k rizikovému správaniu, emočnej dysregulácii a búrlivým vzťahom.
Doktorka Patrice Le Goyová hovorí, že "znakom toho, že možno zažívate emofíliu, je to, že sa rýchlo zamilujete a okamžite sa emocionálne pripútate vo svojich vzťahoch skôr, ako sa ten druhý ukáže ako hodný vašej náklonnosti."
“Príznaky emofílie môžu zahŕňať ignorovanie varovných signálov, že váš partner je toxický alebo sa pre vás nehodí," hovorí Le Goyová. To môže byť vyslovene nebezpečné, pretože títo ľudia často skončia vo vzťahu so sebeckými alebo narcistickými partnermi, lebo si nedajú dostatok času na zhodnotenie vzťahu. Sú totiž príliš posadnutí pocitom zamilovanosti a tým aj idealizovaním danej osoby.
Riziká emofílie
Emofília môže mať rôznu úroveň - u niekoho môže byť veľmi intenzívna, u iného len mierna. Veľa teda závisí od toho, akú intenzitu emofílie daný človek vykazuje a aký vplvy to má na jeho život.
Niektorí ľudia sú však natoľko posadnutí pocitom zamilovanosti, že môžu skončiť vo veľmi nezdravých a nebezpečných situáciách. Často sa napríklad zapájajú do nechráneného sexu už na začiatku vzťahu, pretože sú presvedčení, že daná osoba je tá pravá a že budú navždy spolu.
Niekedy sa títo ľudia dostanú do vzťahov s nebezpečnými ľuďmi, ktorí môžu ohrozovať ich zdravie či život.
Zdroj foto: freepik.com
Ďalším rizikom je vyššia pravdepodobnosť nevery. Štúdia z roku 2024, ktorá bola publikovaná v časopise Frontiers in Psychology a zameraná práve na fenomén emofílie zistila okrem iného, že tendencia ľahko a často sa zamilovať môže viesť jednotlivca k častejšiemu rozvíjaniu nových romantických vzťahov. Kvôli tomu sa emofília spája s neverou, pretože vytvára nové citové puto voči úplne inému človeku.
Aké sú príčiny?
Príčiny emofílie nie sú celkom jasné. Odborníci sa však domnievajú, že súvisí s nerovnováhou hormónov dobrej nálady, akými sú dopamín a serotonín. Pocit zamilovanosti je pre týchto ľudí niečo ako droga, ktorá prináša uspokojenie.
Emofília môže súvisieť aj s inými osobnostnými črtami, konkrétne s tým, čo je známe ako Temná triáda. Ide o kombináciu narcizmu, machiavelizmu a psychopatie.
Keď má vzťah rýchly spád
Existujú vzťahy, ktoré začali veľmi rýchlo a mali naozaj rýchly spád, no partneri spolu vydržali až do konca bez potreby hľadať stále nové a nové vzťahy a naháňať pocit zamilovanosti. V tomto prípade určite nejde o emofíliu.
Emofilný človek ide do vzťahu rýchlo, no tieto situácie sa musia opakovať. Niektorí psychológovia hovoria, že emofilici sú sériovo monogamní, pričom však každý ich vzťah trvá len krátko (pár týždňov, maximálne mesiacov).
Zdroj foto: freepik.com
Existuje pomoc?
Ak máte pocit, že by sa vás emofília mohla týkať, odborníci odporúčajú obrátiť sa na terapeuta. Podobne ako iné problémy tohto typu, aj emofília sa dá zvládnuť. Je lepšie absolvovať terapiu bez toho, aby bol takýto človek vo vzťahu - tak sa môže lepšie pozrieť na svoj život, naučiť sa neponáhľať sa zo vzťahu do vzťahu a hľadať iné spôsoby naplnenia a radosti v živote.
Zdroj štúdia: https://www.frontiersin.org/journals/psychology/articles/10.3389/fpsyg.2024.1265247/full
Zdroj foto: freepik.com