Do Bardejova láka John Lennon, sv.Egídius, cisárovna Sisi, cár Alexander I
Severovýchod Slovenska poskytuje možnosti na turistiku a rekreáciu aké sa inde len tak na jednom mieste nenájdu. Unikátne dedičstvo UNESCO v Bardejove so zachovaným historickým jadrom, opevnením, baštami, židovskou synagógou, svetoznáme Bardejovské Kúpele ktoré navštívili mnohé pomazané hlavy na čele s cisárovnou Sisi, i pamiatky na druhú a prvú svetovú vojnu v okolí Svidníka a na Dukle, sú lákadlami prvej kategórie. Na svoje si tu prídu priaznivci masovej ľudovej zábavy pri Bardejovskom jarmoku, ale aj priaznivci Johna Lennona a Beatles pri každoročnom spomienkovom koncerte na Johna Lennona.
Výkonný riaditeľ OOCR \"ŠARIŠ\" – Bardejov Radomír Jančošek hovorí: ,,Aj tento rok sa bude tradične v deň úmrtia Johna Lennona 8.decembra konať o 18.00 hod. v jeho uličke spomienkový koncert. Od Lennonovej smrti uplynie 39.rokov a spomienkové koncerty sa konajú v Bardejove vyše 15 rokov. Ulička a Parčík Johna Lennona sú v centre Bardejova, za bazilikou sv. Egídia. Koncerty, spolu s rodinným domom zasväteným pamiatke geniálneho hudobníka, sú dielom nadšenca a aktivistu Pavla Zajaca. Na fasáde jeho rodinného domu sú trojrozmerné grafiky a kované umelecké diela. V suteréne domu je galéria venovaná Beatles a Johnovi Lennonovi. Každoročne sa tu pri príležitosti Lennonovej tragickej smrti stretávajú v neformálnej atmosfére jeho obdivovatelia, aby mu vzdali hold. Práve atmosféra tejto spomienky je výnimočná a neopakovateľná. Treba to zažiť.“
Ulička Johna Lennona v Bardejove nie je oficiálnou ulicou, ale medzi fanúšikmi Beatles vyvoláva obrovský záujem a nadšenie. Ulička Johna Lennona, priľahlý parčík a dom sú dielom miestneho fanúšika Beatles Pavla Zajaca. Začiatky parčíku siahajú do čias socializmu, keď takáto iniciatívy boli pre režim nežiadúce.
,,Najkratšia ulica a najmenší park v meste majú nezameniteľnú atmosféru výnimočnosti. V parčíku sú kamene s názvami najznámejších albumov a menami členov kapely. Rovnako originálny je aj dom Pavla Zajaca, ktorý zdobia tematické fasádne plastiky a grafiky členov Beatles. Západnú fasádu domu zdobí kovaný notový part dvoch známych piesní skupiny. Na fasáde je aj kovový triptych a reliéfny portrét Jonna Lennona a Yoko Ono. V suteréne domu je galéria. Uličku vyhľadávajú okrem Slovákov hlavne Poliaci a Česi. Sú nadšení z takejto neformálnej atrakcie, originálneho autentického a osobného prístupu Pavla Zajaca,“ konštatuje R. Jančošek.
Bardejov-mesto UNESCO
Okolie Bardejova a Bardejovských Kúpeľov je v posledných rokoch atraktívnym miestom pre domácich i zahraničných turistov. Región láka svojimi stáročia overenými perlami - kúpeľmi a históriou, ale aj modernými atrakciami na trávenie voľného času. Najstaršia písomná zmienka o Bardejove pochádza z roku 1241. K jeho najcennejším pokladom patrí historické jadro - unikátne zachovalý urbanistický komplex rozvinutého stredovekého mesta, Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, bazilikou sv. Egídia a bývalou mestskou radnicou - prvou renesančnou stavbou na území Slovenska. V súčasnosti je v nej expozícia Šarišského múzea. V blízkosti mestského centra stojí jediný čiastočne zachovaný súbor bývalých židovských kúpeľov a synagóga, pozostatok časti mesta z konca 18. storočia. Historické mesto Bardejov zapísané v UNESCO je skutočným klenotom turistického ruchu a spája bohatú históriu so súčasnosťou.
Bardejovské Kúpele sú označované za „kúpele pokoja“. Pri nedávnych výskumoch sa opakovane potvrdilo, že ide o miesto s najčistejším vzduchom na Slovensku. Priamo v kúpeľoch si môžete užívať liečebné, wellness a rekondičné pobyty, kúpanie, relax, procedúry, galavečery, živú hudbu, kulinárske špeciality, gurmánske lahôdky. Poteší aj soľná jaskyňa v ubytovacom zariadení Alžbeta, kde bývala aj cisárovná Sisi. V jej apartmáne sa môžete aj ubytovať a na recepcii si kúpiť spomienkové predmety. Pre milovníkov športu kúpele ponúkajú 6 tenisových kurtov, squashové ihrisko, bowling bar, petang, minigolf, požičovňu bicyklov. Najobľúbenejšie je Wellness SPA v hoteli Ozón s vodným a saunovým svetom.
V kúpeľoch okrem rakúskej cisárovnej Alžbety (Sisi) pobýval aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.
Región severovýchodného Slovenska je atraktívny pre cestovný ruch aj v zime. Má čo ponúknuť – od histórie, kultúry, podujatí, športových aktivít až po relax a kúpeľnú liečbu v Bardejovských kúpeľoch. Popri kúpeľných a wellness pobytoch a skvostoch histórie sú tu aj zaujímavé, udržiavané i neudržiavané terény pre bežky. Slušná sieť singletrackov pri Bardejove a Bardejovských kúpeľoch je v zime zasnežená a časť z nich sa mení na bežkárske trate. V okolí Bardejova je 6 navzájom prepojených cyklotrás, s dĺžkou takmer 10 km. Tvoria ich 4 liečivé singletracky – Rodinný, Napoleon, Čerešenka a Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov, Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. K dispozícii je aj necelých 40 km značených turistických chodníkov.
Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry. Príjemným cieľom výletov je aj agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer a hrad Zborov.
K atrakciám severovýchodného Slovenska patrí aj mesto SVIDNÍK, ktoré je centrom podduklianského regiónu. Kapitolu vojnových dejín dokumentuje Vojenské múzeum vo Svidníku a v priľahlom parku sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. V meste Svidník sa nachádza aj Slovenské národné múzeum - Múzeum ukrajinskej kultúry. V meste je vodný svet Aruthenia Svidník s krytými bazénmi a wellness. K najnavštevovanejším miestam regiónu patrí Pamätník na Dukle. Pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu z jesene 1944. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky z druhej svetovej vojny.
Viac je na: www.kupele-bj.sk, www.bardejov.sk, www.svidnik.sk, www.visitbardejov.sk
Spomienkový koncert na Johna Lennona v roku 2018: https://www.facebook.com/1280770655288338/videos/354502688675430/UzpfSTEyODA3NzA2NTUyODgzMzg6MjE5OTU2NzA0MzQwODY5MA/?pageid=1280770655288338&ftentidentifier=2604453229586734&padding=0
V roku 2017: https://www.facebook.com/1280770655288338/videos/1697238376974895/