Depresii sa dá predchádzať aj stravou. Čo si naservírovať na tanier?

Obyčajná „depka“, keď sa nám niekoľko dní nič nechce a cítime sa mizerne, nie je ničím výnimočným. Zvyčajne odíde tak rýchlo, ako prišla. Bohužiaľ, narastá však  aj počet ľudí trpiacich skutočnou depresiou. Podľa odhadov trpí depresiou 350 miliónov ľudí na svete a až 800-tisíc neliečených ľudí ukončí svoje trápenie samovraždou.

Čo môžeme urobiť? Najlepšie je depresii predchádzať, pričom v tomto smere hrá podstatnú úlohu aj strava. Ktoré potraviny a nápoje pomáhajú predchádzať depresívnym stavom?

  • Losos

Losos patrí do kategórie tučných rýb, ktoré sú bohaté na prospešné omega-3 tuky i vitamín D. Viaceré vedecké štúdie potvrdili, že tí, ktorí konzumujú veľa rýb, majú nižšiu šancu, že dostanú depresiu.

  • Voda

Konzumujete denne veľa sladkých limonád či energetických nápojov? V tom prípade si koledujete nielen o nadváhu či cukrovku, ale aj depresiu – je dokázané, že vysoká spotreba cukru je spojená s vyšším rizikom vzniku depresie. Zabudnite preto na sladké limonády i ochutené minerálky a siahnite po „obyčajnej“ čistej vode, poprípade minerálnych vodách určených na denné pitie.

  • Kešu orechy

V sto gramoch kešu orechov sa nachádza 292 mg horčíka, ktorý je, okrem iného, dôležitý aj pre udržanie dobrej nálady. Nechýbajú v nich ani prospešné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a viacero antioxidantov chrániacich mozog pred poškodením voľnými radikálmi. Omega-3 tuky preukázateľné podporujú funkcie mozgu a znižujú riziko vzniku depresie. Vhodnou alternatívou kešu orechov sú vlašské orechy.

  • Cícer

Pre pevné zdravie by sme si mali týždenne dopriať 2 – 3 porcie strukovín, cícer nevynímajúc. Pozitívom tejto strukoviny je okrem dobrej stráviteľnosti aj slušný obsah vitamínu B6 (i ďalších B vitamínov), pričom deficit vitamínu B6 bol spojený s depresívnymi príznakmi. Okrem toho je cícer výborným zdrojom energie kvôli obsahu medi a železa.

  • Avokádo

Tri štvrtiny energetického obsahu avokáda patrí tukom, pričom sa jedná hlavne o mononenasýtené mastné kyseliny. Tie sú takisto potrebné pre bezproblémové fungovanie mozgu. V avokáde sa nachádzajú aj viaceré B vitamíny. Za zmienku stojí aj obsah vitamínu E a vlákniny.

  • Paradajky

Pýtate sa, čo majú paradajky spojené s prevenciou depresie? Sú to dve veci. Po prvé obsahujú kyselinu listovú, ktorej deficit sa dáva do súvislosti so vznikom depresie. Okrem toho zabraňuje nadmernej tvorbe homocysteínu, ktorý obmedzuje produkciu dôležitých neurotransmiterov, ako napríklad serotonínu. Podľa jednej zo štúdií až tretina pacientov s depresiou trpela deficitom tohto vitamínu. Po druhé sa v nich nachádza kyselina alfa-lipoová, významný antioxidant chrániaci bunky pred poškodením.

-w-