Cvičiteľnosť psov

Aj keď pes pochádza z vlka, človek intenzívnym výberom a krížením vytvoril vyše 400 plemien, z ktorých sa veľa už svojim predkom nepodobá. Dôležité však je, že budúci majiteľ psa sa môže s jeho vlastnosťami zoznámiť už pri výbere plemena.


Mnoho majiteľov nemá predstavu o fyzických a psychických vlastnostiach a nárokoch plemena, ktoré si vybrali. Existuje niekoľko systémov delenia plemien podľa morfologických vlastností alebo podľa funkcie, na ktorú sa vyšľachtilo. Takéto delenie zahŕňa napríklad nadháňačov, teriérov, služobné plemená, ovčiacke psy a spoločenské plemená. Ktorýkoľvek prijatý systém rozdelenia neakceptuje mimoriadne dôležitý prvok, že totiž plemenná príslušnosť má význlamný vplyv na cvičiteľnosť a reaktivitu psa. Mnoho nových majiteľov na túto okolnosť nehľadí pri kúpe  šteňaťa.

Informovanosť majiteľa psa, ktorý sa pýta: "Prosím ťa, a na čo bolo toto plemeno vyšľachtené?" vyjadruje základnú nevedomosť. Musíme si povedať, že predvádzanie psov na výstavách nie je samoúčelné. Chov psov za účelom zmeny exteriéru, t.j. fyzických vlastností plemena, neovplyvňuje negatívne charakteristické črty správania sa plemena, avšak silne výberový chov za účelom zmeny exteriéru môže zmeniť (v závislosti od jedincov použitých v chove) emcionálne vlastnosti plemena.

V súčasnosti sa v Anglicku skúma tento vplyv pri vzniku tzv. syndrómu agresivity u kokršpanielov. Všetky skupiny domestovaných psov majú základné pracovné charakteristiky vytvorené na základe prirodzeného správania sa vlka - lovca. U plemien vyšľachtených predovšetkým za účelom slúžiť človeku ako spoločník, napr. gavalier king charles španiel, bol lovecký pud drastickým selektívnym spôsobom kríženia potlačený, čo bolo však spojené s dramatickým obmedzením počtu zubov. Naopak, u ovčiackych psov bol lovecký inštinkt potlačený vo fáze zabitia koristi, zatiaľ čo sa zosilnila fáza ovplyvňovania stáda. Podobná situácia vznikla u retrívrov a pointerov šľachtených s cieľom znížiť agresivitu. Aby plemená, ako ovčiacke psy a retrívre dobre plnili potrebné úlohy, musia byť dobre cvičiteľné. Časť ich úlohy je napríklad postup v smere, ktorým sa má pes pohybovať. Od iných skupín psov sa výkon očakáva len s malou (ak vôbec) spoluprácou s majiteľom. U týchto plemien sa ich charakteristické rysy plnenia úlohy nezávisle posilnené šľachtením a cvičiteľnosť dostali až na druhé miesto. V dôsledku toho sú tieto plemená oveľa horšie cvičiteľné. Táto kategória zahŕňa teriéry, u ktorých bol lovecký pud posilnený tak, že tieto psy sú notoricky agresívne často oproti iným psom či živočíšnemu druhu, ktorý je fyzicky oveľa väčší. To isté platí o niektorých služobných plemenách, u ktorých sa šľachtením významne zosilňovala od majiteľa nezávislá útočnosť. U strážnych plemien, ktoré sa šľachtili tak, aby strážili samostatne, bola požiadavka na cvičiteľnosť malá. Ak sa u plemena riadi chov len s dôrazom na jeden prejav správania sa, výsledkom obyčajne býva malá cvičiteľnosť.