Cuketa – prečo je zdravá a ako ju použiť?
Sezóna cukety je v plnom prúde – existujú desiatky odrôd mnohých farieb i tvarov. Ak aj vy máte na svojej záhrade tieto krásavice, alebo ste si ich kúpili, či dostali, pozrite sa spolu s nami na ich zdravotné benefity. Prečo sa oplatí jesť cukety?
Posilnia imunitný systém a chránia pred voľnými radikálmi
V jednej stredne veľkej cukete s hmotnosťou cca 200 g sa nachádza viac ako polovica odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Ten je výborný, napríklad pre posilnenie imunity či tvorbu kolagénu. Pokiaľ si teda cuketu pripravíte šetrným spôsobom, značná časť z tohto najvýznamnejšieho antioxidantu zostane zachovaná. Samozrejme, cuketu je potrebné jesť aj so šupkou, kde je zoskupených najviac antioxidantov. Okrem céčka sa v cukete nachádza aj betakarotén a ďalšie karotenoidy, ako napríklad luteín, lykopén či zeaxantín. Antioxidanty sú známe tým, že chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi a spomaľujú predčasné starnutie organizmu.
Priaznivo vplývajú na srdce
Cuketa obsahuje viaceré látky, ako napríklad pektín (druh vlákniny), ktoré pozitívne ovplyvňujú zdravie srdca a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Za zmienku určite stojí aj slušné množstvo draslíka, ktorý znižuje vysoký krvný tlak. Pravidelnou konzumáciou cukety teda možno podporiť aj zdravie kardiovaskulárneho aparátu.
Sú výborné na podporu trávenia
Cuketa obsahuje veľké množstvo vody i slušnú dávku vlákniny, ktoré blahodarne vplývajú na fungovanie trávenia. Cuketa možno zaradiť do kategórie potravín, ktoré bojujú proti zápche. Vďaka protizápalovým vlastnostiam však môže cuketa pomôcť aj s vredovými ochoreniami žalúdka či syndrómom dráždivého čreva.
Pomáhajú pri chudnutí
Pokiaľ ste sa rozhodli pre zníženie hmotnosti, cuketa by vo vašom jedálničku nemala chýbať nielen kvôli jej zdravotným benefitom, ale aj preto, že obsahuje minimum kalórií a disponuje nízkym obsahom sacharidov. Takisto je zdrojom B vitamínov, ktoré sú okrem iného dôležité pre správne fungovanie látkovej premeny i psychickú pohodu.
Osviežujú
Ak vezmeme do úvahy termické pôsobenie potravín, tak podľa ajurvédy cukety organizmus ochladzujú a aj vďaka ľahkej stráviteľnosti sú stvorené na horúce letné dni. Podľa tradičnej čínskej medicíny napríklad výborne hydratujú a detoxikujú.
Ako chutia najlepšie?
- Môžete ich nadrobno nakrájať alebo nastrúhať do čerstvých šalátov.
- Hodia sa aj ako ingrediencia do nátierok, ako je cícerová či avokádová. Alebo si môžete pripraviť chutnú cuketovú nátierku – zmiešajte nastrúhanú cuketu, biely jogurt, pretlačený cesnak, parmezán, soľ, korenie a bylinky podľa chuti.
- Sú stvorené do ciest na muffiny či koláče, pretože im dodajú vláčnosť a aj zvýšia ich výživovú hodnotu.
- Božsky chutia grilované.
- Chutné sú aj cuketové polievky či zapekaná cuketa.
Mirka