![](https://www.dennikrelax.sk/storage/46020/conversions/pohoda-jpg-main.jpg)
Čoraz viac ľudí si volí pomalší život - prečo je to dobré a ako na to?
Dnes sme si už akosi zvykli, že náš život je rýchly. No hoci je to častý jav, nie je to úplne v poriadku. Rýchle životné tempo nás ničí – fyzicky aj psychicky. Zdá sa, že čoraz viac ľudí si však začína uvedomovať, že takto to ďalej nejde a volia si spomalenie.
Pomalý život (angl. Slow Living) si získava popularitu a môže byť odpoveďou na niektoré problémy súvisiace s naším rýchlym životom.
Čo je to “pomalý život” alebo Slow Living?
Slow Living je filozofia životného štýlu, ktorá kladie dôraz na pomalšie tempo života so zameraním na vedomý život. Je reakciou na rýchlo sa rozvíjajúcu, vysokostresovú a konzumom ovplyvnenú kultúru, ktorá je v modernej spoločnosti čoraz rozšírenejšia.
Pomalý život povzbudzuje človeka k spomaleniu a užívaniu si jednoduchých vecí v živote. Ide o činnosti, ako je trávenie času s blízkymi, venovanie sa koníčkom a spojenie s prírodou. Vyzdvihuje vedomé prežívanie každodenného života, ale aj starostlivosť o seba, všímavosť a vedomú spotrebu.
Pritom nejde o žiadny nový trend – ľudia po stáročia prirodzene žili pomalšie, no s rozvojom našej spoločnosti sme zabudli, ako takýto pomalý život vyzerá.
Tento životný štýl si nevyžaduje žiadne špeciálne nástroje alebo konkrétne aktivity. Cieľom je vytvoriť v živote pocit pokoja a spokojnosti a zároveň znížiť stres a zlepšiť celkovú pohodu.
Neexistuje špecifický vzorec, ako žiť „pomalý život“. Každý človek si musí vybudovať svoj vlastný príjemný a pomalší spôsob života.
Zdroj foto: freepik.com
Výhody pomalého života
Spomalenie v našom živote môže so sebou priniesť množstvo výhod pre naše psychické i fyzické zdravie, ale aj ďalšie aspekty života.
Tu je niekoľko základných pozitív pomalého žitia:
- znižuje stres a tlak - pomalší prístup k životu dáva priestor na oddych a znižuje tlak a stres súvisiaci s neustálym "naháňaním sa".
- podporuje duševné zdravie - čas venovaný sebe, rodine a záľubám pomáha predchádzať vyhoreniu, úzkosti a depresii.
- zlepšuje vzťahy - pomalý život kladie dôraz na trávenie kvalitného času s blízkymi, čo vedie k prehĺbeniu a zlepšeniu vzťahov.
- zvyšuje všímavosť - žiť pomalšie znamená byť prítomný v každom momente – od prípravy a vychutnávania si jedla, cez sprítomnenie sa v tvorivých aktivitách, až po venovanie pozornosti prírode.
- podporuje udržateľnosť - jedným z aspektov pomalého života je aj vedomý prístup k spotrebe, čím prispieva k ochrane životného prostredia.
Ako začať s pomalým životom?
Ak vás predstava spomalenia v živote láka, ale neviete, ako na to, prinášame vám niekoľko jednoduchých krokov, ktoré vám v tom môžu pomôcť.
Začnite tým, že si stanovíte priority a svoju pozornosť zameriate práve na tieto aspekty života - napríklad rodina, vzťah s partnerom, zdravie, koníčky a podobne.
Dobrým tipom, ako spomaliť v živote, je aj praktizovanie mindfulness, teda všímavosti. Učte sa byť prítomní v každej činnosti - napríklad pri jedle nepoužívajte rozptýlenia v podobe mobilu či televízie, ale zamerajte sa na chuť a textúru jedla, precíťte vďačnosť za tento pokrm.
Minimalizujte množstvo vecí, ale aj záväzkov, ktoré máte. Tak môžete získať viac priestoru na veci a činnosti, ktoré vám prinášajú pokoj. Hovorte “nie” aktivitám, ktoré vás oberajú o energiu.
Nájdite si čas na prechádzky a pobyt v prírode - príroda nám pomáha spomaliť a sprítomniť sa.
Veľkým rozptýlením dnešnej doby sú aj technológie. Preto sa oplatí obmedziť čas strávený na mobiloch a sociálnych sieťach a dávať si pravidelný "digitálny detox".
V neposlednom rade si trénujte všímavosť a užívajte si aj zdanlivo drobné radosti, ako je vôňa jedla, šálka horúceho čaju, žblnkot potoka či západ slnka.
Zdroj foto: freepik.com
Pomaly k pomalému životu
Pomalý život nie je niečo, k čomu sa dopracujete v priebehu pár dní či týždňov. Je to proces, kedy sa postupne preúčame a osvojujeme si iné zvyky a činnosti. Preto to môže trvať rôzne dlho a u každého človeka môže pomalší život vyzerať a znamenať niečo iné. Ak vás táto téma zaujíma viac do hĺbky, existujú knihy či webové stránky, ktoré rozoberajú “slow living” a sú plné inšpiratívnych myšlienok.
Zdroj foto: freepik.com