Čo znižuje účinnosť antikoncepčnej tabletky?
Podľa Pearlovho indexu (počet nechcených tehotenstiev na 100 žien, ktoré túto metódu používajú) je účinnosť tejto metódy 6 – 8.
Zníženie jej účinnosti je spôsobené chybným užívaním, ako aj nedostatočnými znalosťami o samotných účinkoch tabletky.
Najčastejšie chyby v užívaní sú tieto:
· nepravidelné užívanie tabletky
· nesprávny postup v prípade vynechania tabletky
· interakcia tabletky s inými liekami
· poruchy vstrebávania lieku (vracanie, nadmerné požitie alkoholu)
1. Užívanie tabletiek si vyžaduje systematickosť. Tabletky musia byť užívané každý deň, vždy v rovnakom čase. Pamätajte, že je to obzvlášť dôležité pri užívaní minipilulky, pri ktorej aj najmenšia odchýlka môže negatívne vplývať na jej antikoncepčné účinky.
2. Dávajte si pozor na prestávku v užívaní tabliet. Nemôže byť dlhšia ako 7 dní. Každé predĺženie môže spôsobiť obnovenie činnosti vaječníkov a výskyt ovulácie.
3. Vynechanie tabletky
· vynechanie tabletky na konci alebo na začiatku balenia predlžuje prestávku medzi nasledujúcou dávkou hormónov, v tomto prípade by ste nemali urobiť 7-dennú prestávku, ale začať ďalšie balenie. Pritom nie je potrebné použiť ďalšie antikoncepčné prostriedky.
· Vynechanie tabletky v strede balenia má menší vplyv na jej účinnosť, najmä ak je oneskorenie kratšie ako 12 hodín. Vezmite si vynechanú tabletu čo najskôr a ďalšiu vo zvyčajnom čase.
Pri väčšine prípravkov je potrebné užiť pilulku pravidelne po dobu 7 dní, a preto je pre úplnú istotu žiadúce použiť ešte inú antikoncepčnú metódu.
4. Pre účinok antikoncepčnej tabletky má podstatný význam doba trvania prípravku, čiže doba, počas ktorej zostáva hormón v organizme. Čím je tento čas dlhší, tým lepšie chráni pred otehotnením. Pre účinnosť tejto metódy sú preto nebezpečné zažívacie ťažkosti. Pri vracaní alebo hnačke totiž organizmus neabsorbuje patričnú dávku preparátu.
Predpokladá sa, že priemerný čas, za ktorý telo preparát absorbuje, je približne 3 hodiny. V prípade vracania krátko po užití tablety je pravdepodobné, že sa nestihla vstrebať, v takom prípade by ste mali do konca balenia použiť aj iné metódy antikoncepcie, napríklad kondóm alebo vaginálne antikoncepčné čípky.
5. Lieky znižujúce účinnosť antikoncepčných tabletiek:
· antibiotiká so širokým spektrom účinkov, napríklad penicilín, ampicilín, tetracyklín
· lieky proti tuberkulóze
· antimykotiká (lieky proti mykózam)
· antiepileptiká (antikonvulzíva), napr. barbituráty
· prípravky na báze Ľubovníka bodkovaného
· preháňadlá, ktoré ničia črevnú bakteriálnu flóru
6. Účinnosť tabliet zaručí nielen ich užívanie presne podľa predpisu, ale aj znalosť situácií, pri ktorých sa ich účinnosť znižuje a preto je potrebné vedieť, ako v takýchto prípadoch postupovať. Užitočný je tiež príbalový leták, na ktorom sa nachádzajú odporúčania pre užívanie piluliek. Akékoľvek nejasnosti či pochybnosti konzultujte so svojím gynekológom.