Čo znamená skratka BMI a prečo by vás to malo zaujímať
Skratka BMI pochádza z anglického Body Mass Index. V preklade to znamená index telesnej hmotnosti.
BMI patrí medzi najviac používané metódy merania obezity. Považuje sa za štatistický nástroj, ktorým sa porovnáva populácia.
U konkrétneho človeka však nemusí byť táto hodnota smerodajná. Dajme si príklad.
- Žena, ktorá pravidelne cvičí, má viac kíl, ako žena s rovnakou výškou, ktorá necvičí a má napríklad sedavú prácu. Je to zapríčinené tým, že svaly sú ťažšie ako tuk.
- BMI index teda bude mať žena, čo cvičí, vyšší ako tá, čo nie. To ale neznamená, že má väčší nábeh na obezitu.
BMI index ignoruje veľké množstvo dôležitých faktorov ako je napríklad samotná stavba teda, množstvo svalstva, ako sme už spomenuli vyššie, a ďalšie faktory.
Ako si vypočítate BMI?
BMI sa počíta ako hmotnosť v kilogramoch, ktorá sa následne delí druhou mocninou výšky v metroch.
BMI = m (hmotnosť) / h² (výška)
Týmto jednoduchým výpočtom zistíte, v akej kategórii sa nachádzate. Prečo to pre vás môže byť dôležité? Viete si tak zistiť, akému vysokému zdravotnému riziku sa vďaka svojej hmotnosti vystavujete.
V internetových či kamenných predajniach si viete kúpiť aj osobnú váhu, ktorá vám vypočíta vaše BMI, zmeria percento tuku, vody a svalovej hmoty.
Ako sa hodnotia výsledky BMI?
Hranice hodnôt indexu telesnej hmotnosti sa líšia v závislosti od rasy. Ázijci majú napríklad trocha nižšie hranice ako Európania či Američania.
Európska populácia má tieto kritériá:
BMI do 18,5 - podvýživa
Čím je číslo menšie, tým väčšia je šanca, že máte podvýživu. Telo, ktoré nie je dostatočne vyživované, často trpí celkovým oslabením organizmu, čo má za následok aj oslabenie imunitného systému a teda často trpí rôznymi chorobami.
Takéto čísla mávajú napríklad ľudia trpiaci anorexiou a bulímiou.
BMI od 18,5 do 25 - ideál
Ak je vaše BMI v tomto rozmedzí, máte, ako sa hovorí, vyhraté. Ľudia s takýmto indexom telesnej hmotnosti by si mali svoju váhu udržovať, a to dostatočným pohybom, zdravým spánkom a vyváženou stravou.
Táto skupina má najmenej častý výskyt zdravotných komplikácií.
BMI od 25 až 30 - mierna nadváha
Väčšinou majú ľudia s BMI v tomto rozmedzí nesprávne stravovacie návyky alebo nedostatok aktívneho pohybu či sedavé zamestnanie. Príčin môže byť mnoho. Od nadmerného konzumovania potravín, cez nevyváženú stravu s vysokým obsahom cukrov a tukov, prípadne časté hladovania a následné prejedanie sa.
Títo ľudia majú vyššie riziko srdcových ochorení a vysokého krvného tlaku.
BMI od 30 do 40 - obezita
Takisto, ľudia s BMI v tomto rozmedzí majú problém so stravovacími návykmi a trpia nedostatkom pohybu. V tomto prípade však ide o pomerne vážne zdravotné riziko.
BMI nad 40 - ťažká obezita
Toto štádium netreba podceňovať. Ide o závažné zdravotné riziko, ktoré treba riešiť. Odporúča sa zmeniť stravovacie návyky. Pridať do svojho denného režimu veľa pohybu, hlavne na čerstvom vzduchu.
Tento článok sme vám priniesli v spolupráci s e-shopom NajlacnejšieMeradlá.sk.