Čo všetko môžeme použiť pri menštruácii okrem klasických vložiek a tampónov?

Vložky a tampóny, ktoré kúpime bežne v obchode, patria medzi hygienické potreby, bez ktorých sa nezaobíde žiadna žena. Podľa odhadov spotrebuje každá z nás za život až 10 000 vložiek. Pričom väčšina z nich je vyrobená zo syntetických materiálov, sú parfumované či bielené chlórom, čo intímnemu zdraviu neprospieva.

Avšak možností, ako zachytiť menštruačnú krv, je oveľa viac. Čo sa oplatí skúsiť?

Ekologické tampóny a vložky

Okrem toho, že sú šetrné k životnému prostrediu, teda kompostovateľné, vyrábajú sa z prírodných materiálov a neobsahujú umelé látky, čiže nedráždia intímne partie. Ideálne je, ak sú vyrobené z bio materiálu (napríklad bavlny), pretože tak sa v nich nenachádzajú herbicídy ani pesticídy. Väčšia ekologických tampónov a vložiek je bielená bez chlóru, čiže sú vhodné aj pre citlivú pokožku, ktorá môže dýchať. Majú aj dobrú absorpčnú schopnosť.

Látkové vložky

Plusom látkových vložiek je to, že sú zhotovené z prírodných materiálov, ako bambus či bavlna, ktoré nedráždia intímne partie. Ocenia ich, napríklad ženy, ktoré majú časté gynekologické problémy. Látkové vložky možno použiť počas menštruácie, ale k dispozícii sú aj slipové vložky, ktoré možno aplikovať na konci menštruácie alebo mimo nej. Vložky majú anatomický tvar a predávajú sa v rôznych vzoroch. Po použití sa nechajú odmočiť a dajú sa oprať v práčke pri teplote 60 stupňov Celzia. Čo sa týka savosti, treba ich na sebe otestovať.

Menštruačný kalíšok (pohárik)

Sú vyrobené z rôznych materiálov, napríklad z prírodnej gumy či silikónu. Jedná sa o materiály, ktoré nedráždia pokožku, nezapáchajú a nespôsobujú množenie baktérií. Niektoré poslúžia jedenkrát, iné stačí po použití vydezinfikovať, najčastejšie vyvariť, a použiť znova – šetria peniaze i prírodu. Vraj sú aj pohodlné a spoľahlivé. Ich použitie je jednoduché – pohárik sa zavedie priamo do pošvy a tam zachytáva menštruačnú krv. Kalíšok treba vyčistiť po 4 – 8 hodinách, teda to závisí od intenzity menštruácie.

Morské menštruačné hubky

Morské menštruačné hubky sú prírodného pôvodu, majú dlhšiu životnosť (cca 6 mesiacov) a vraj sú pohodlné i na nosenie. Predávajú sa vo viacerých veľkostiach, čiže každá žena si môže vybrať podľa svojej potreby. Výhodou je to, že mokrú hubku si môže každá tvarovo upraviť podľa vlastnej potreby. Ako sa hubka používa? Pred zavedením ju treba namočiť do vody a vodu jemne odstrániť – pozor, aby sa hubka nepoškodila. Následne sa zavedie do pošvy. Po použití treba hubku vyčistiť a vhodne uskladniť, aby nedošlo k jej znehodnoteniu. Väčšina predajcov odporúča na dezinfekciu soľný kúpeľ – morská soľ sa rozpustí v odporúčanom množstve vody a hubka sa do nej namočí na niekoľko hodín. Potom sa prepláchne v čistej vode.

-w-