Čo vám vlasy napovedia o vašom zdraví?
Máte jemné a suché vlasy? Alebo naopak, trápi vás rýchlo sa mastiaca hriva či nadmerné vypadávanie vlasov? Samozrejme, za stav vašich vlasov môže byť zodpovedná genetika alebo nesprávna starostlivosť, ale kvalita pokrývky hlavy často upozorňuje aj na chyby napríklad v stravovaní.
Suché a jemné vlasy
Suché a jemné vlasy bez života sú častým dôsledkom nedostatku dôležitých makro a mikroživín, a nadmernej konzumácie rafinovaných potravín (rýchle občerstvenie, zákusky, koláče...). Ak telu chýbajú dôležité vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, ale napríklad aj proteíny, zväčša sa to odzrkadlí aj na značne zníženej kvalite vlasov. Dôležité je teda upraviť stravovacie návyky, vyhýbať sa priemyselne spracovaným potravinám a telu poskytnúť dostatok proteínov (zdrojom je napríklad mäso, ryby, vajíčka, mliečne výrobky, orechy semená) i ďalších živín. Za vznik suchých a jemných vlasov bez lesku môže byť niekedy zodpovedná aj hormonálna antikoncepcia.
Nadmerné padanie vlasov
Človek stratí denne 80 až 100 vlasov. Ak vám však vlasy padajú nadmerne, netreba to podceňovať. Na vine môže byť stres, depresívne stavy, chronické kožné ochorenia, niektoré zápalové procesy či nedostatok niektorých látok v organizme – železa, zinku, proteínov, biotínu, kyseliny listovej, vitamínu D a pod. Tiež môže ísť o signál, že vo vašej strave je veľa rafinovaných tukov a nezdravých cukrov. V prípade, že dokážete odhadnúť príčinu, snažte sa ju odstrániť. Ak to nejde, poraďte sa s odborníkom.
Stenčenie vlasov
Všimli ste si, že vlasy sa vám značne stenčili? V tomto prípade príliš dlho nečakajte a nechajte si urobiť vyšetrenie štítnej žľazy. Môže ísť o jeden z príznakov hormonálnej nerovnováhy, ktorý treba riešiť.
Lupiny
Príčin vzniku lupín je, samozrejme, viacero. Môže ísť o nevhodnú vlasovú starostlivosť, hormonálne zmeny, stres, únavu, reakciu na počasie atď. Podceňovať netreba ani stravu, ktorá môže za vznik lupín zodpovedná tiež. Môže signalizovať neprimeranú konzumáciu nasýtených a trans-mastných tukov, ktoré sú okrem iného zodpovedné aj za kardiovaskulárne ochorenia. Niekedy môže vznik lupín vyvolať aj nadmerný príjem bielkovín napríklad v dôsledku dlhodobých vysoko proteínových diét. Ak trpíte lupinami často, dajte si pozor aj na prejedanie. Tiež zvážte, či je vo vašej strave dostatok vitamínu A, vitamínov skupiny B, vitamínu E, C a tiež horčíka.
Čo vaším vlasom určite prospeje? Ak zapracujete na celkovom zlepšení svojho životného štýlu, odzrkadlí sa to nielen na vašej postave, ale aj na kvalite vlasov.
-w-