Čo robiť v mladosti, aby ste v budúcnosti ostali zdraví

Prevencia je podľa vedcov najlepší spôsob, ako si zachovať zdravie. Súčasná medicína zažíva obrovské pokroky, ale napriek tomu pribúda čoraz viac pacientov. Kto je na vine? Nezdravý životný štýl, najmä strava, sedavý spôsob zamestnania a najväčší strašiak - stres.

Na konci dňa si musíme uvedomiť, že svoje zdravie máme sčasti vo vlastných rukách. Čím skôr sa začneme starať o zdravie, tým dlhšie ostaneme:

    samostatní - vedci sa zhodujú v tom, že odkázanosť na pomoc iných je jedným z top zdrojov depresie u seniorov;
    • aktívni - aby sme si končene užili svoje koníčky, kultúru, cestovanie a najmä vlastnú rodinu;
    • šťastní - je totiž dokázané, že ľudia trpiaci chronickými ochoreniami trpia dvakrát častejšie depresiou ako ľudia, ktorí sú zdraví.

A tak by to malo byť...

Telo v rovnováhe

Pravidelný pohyb vám pomôže predísť problémom s bolesťou chrbta, ktorá je najčastejšou zdravotnou komplikáciou spôsobenou nadmerným sedením alebo namáhavou fyzickou prácou. Šport odbúra stres, čo ocení najmä naše srdce a krvný obeh.

Špecialisti z kliniky rehabilitácie v Bratislave Rehab Klinik tvrdia, že ak myslíte na dlhodobé zdravie, je potrebné zamerať sa na aeróbne športové aktivity. Zrýchlia tep, čím podporujú správnu funkciu srdca, znižujú množstvo cholesterolu v krvi a sú prevenciou proti infarktu. Skúste bicyklovanie, beh, plávanie, korčuľovanie, hula-hop alebo skákanie.

Ženy by sa mali zároveň venovať cvičeniam posilňujúcim panvové dno, ktoré predchádzajú inkontinencii a iným problémom v staršom veku, zároveň však posilňujú chrbtové svalstvo a stabilitu.

Pravidelné prehliadky a samovyšetrenia

Počuli ste to mnohokrát, je čas obvolať lekárov a dohodnúť si preventívnu prehliadku. Včas zachytené ochorenie sa rieši omnoho jednoduchšie. Okrem toho ak budete lekára navštevovať pravidelne, dôkladnejšie vaše problémy spozná. Diagnóza by nemala vznikať len tak medzi dverami, preto si budujte vzťah už teraz - čím viac informácií o vás lekár má, tým lepšie vie pochopiť vplyv vášho životného štýlu na zdravie. Samovyšetrenie sa netýka iba žien a prevencie rakoviny prsníka. Zmeny na svojom tele by si mali všímať aj muži.

Zlepšený metabolizmus

Podľa najnovších štúdií je viac ako 60% ľudí dehydrovaných a vôbec to netušia. Keď telo cíti smäd, ide o alarmujúci signál. Nastáva v prípade, že už stratilo priveľa vody. Preto je dôležité piť skôr, ako sa smäd prejaví. Metabolizmus zrýchľuje aj pitie zeleného čaju a kávy - tú si však vyberajte v prvotriednej kvalite. Medzi obľúbené druhy patrí napríklad káva Columbia, známa svojou sladkastou chuťou a energetickými účinkami.

Každý deň by sme si mali dopriať nutrične bohaté potraviny. Vitamíny, stopové prvky a antioxidanty telu dodá tmavé ovocie a zelenina - napríklad čučoriedky, čierne ríbezle, tmavá listová zelenina ako rukola, špenát alebo kel.

Pokojná myseľ

Trávte čas s ľuďmi, ktorí vám prinášajú dobrú náladu a vyhýbajte sa ľuďom, ktorí vás rozčuľujú. Je to iba váš čas a máte právo si vybrať, komu ho venujete. Osamote vyskúšajte rôzne formy meditácie. Pokiaľ nechcete iba tak sedieť a pozorovať svoje dýchanie, vezmite si knihu alebo časopis. Vedci zistili, že už 30 minút čítania znižuje krvný tlak a pôsobí podobne relaxačne ako spánok.

Prehnané množstvo povinností nám prináša stres, preto by malo byť našim cieľom čo najviac si život zjednodušiť. Nápomocné môžu byť aj technologické vychytávky, ako sú napríklad vianočné aplikácie, ktoré uľahčia najstresujúcejšie obdobie roka.

V spálni v pohode

Spánkom strávime tretinu života a je dôležitým bodom na ceste k trvalému zdraviu. Vetranie izby by sa malo stať každodenným rituálom, ideálne hneď po prebudení. Okná otvorte aspoň na desať minút a vyvetrajte aj periny. Časté vysávanie prispeje k ochrane pred alergiami, ale môžete takto predísť aj ekzémom, ktoré vznikajú pri podráždení pokožky (a kvôli zhoršenej imunite). Posteľné obliečky perte aspoň raz za dva týždne a obliečky na vankúš raz za týždeň - pomôže vám to aj pri boji s prípadným akné.