Čo robiť, keď trápi nespavosť?

 Nespavosť znižuje kvalitu ľudského života. Daňou, ktorú musíte zaplatiť, je málo energie, zlá nálada, podráždenosť a obmedzené plnenie denných povinností. Dlhodobá nespavosť spôsobuje choroby srdca, vysoký krvný tlak alebo cukrovku.

 
Zoznámte sa s príznakmi nespavosti

Nespavosť sa prejavuje jasnými symptómami. Väčšinou postihnutý nemôže zaspať napriek tomu, že je unavený. V noci sa budí a má veľké problémy s opätovným upadnutím do spánku. Varovným signálom je užívanie liekov určených na spanie. Príznakmi sú aj skoré ranné prebúdzania, ospalosť počas dňa, celková únava, malátnosť, podráždenosť a problémy s koncentráciou.
 
Po analýze príznakov spánku nastáva čas na zistenie príčin nespavosti. Nespavosť môže byť dôsledkom pretrvávajúceho stresu, úzkosti a depresie. Za príčinu nespavosti môžu byť považované rozličné traumatické zážitky alebo užívanie niektorých liekov. Vylúčené nie sú ani zdravotné ťažkosti, nevhodné podmienky na spánok či nedostatok času stráveného na slnku. Veľmi dôležité je dodržiavanie času určeného na spánok. Za nespavosť môže byť zodpovedný kofeín, fajčenie alebo alkohol.

 
Medzi najčastejšie sa vyskytujúce príčiny nespavosti patria úzkosť a depresia.

Ak ste dospeli k záveru, že nespavosť tkvie v uvedených problémoch, vyhľadajte psychologickú alebo psychiatrickú pomoc. Ak svoj problém odmietnete riešiť, nespavosť bude negatívne vplývať na psychické problémy a dostanete sa do začarovaného kruhu.

 
Ako si privodiť zdravý spánok?
 

  •     V prvom rade sa snažte odstrániť príčiny nespavosti. K tomu, aby sa tak stalo, potrebujete dôkladnú analýzu svojich zvyklostí.

  •     Okrem toho by ste mali dbať na to, aby spálňa spĺňala kritéria miestnosti určenej pre kvalitný spánok. Dôležité je ticho, tma a príjemný chlad. Teplé, hlučné a svetlé prostredie vášmu spánku neprospeje. Zo spálne odstráňte elektronické zariadenia a hodiny.

  •     Stanovte si plán spánku, ktorý budete dôsledne dodržiavať. Po čase si organizmus zvykne a nespavosť sa z vášho života vytratí. Mnohí sa v snahe podať maximálny denný výkon oddávajú popoludňajšiemu spánku. Skúste sa mu na nejaký čas vyhnúť a uvidíte, či sa nespavosť zmierni.

  •     Pred spaním by ste mali byť v pokoji. Vylúčte namáhavé športové aktivity, stresujúce filmy a nemeditujte nad tým, čo ste mohli urobiť lepšie. Nemyslite ani na to, čo vás čaká zajtra. Zatvorte oči a relaxujte.

  •     Ak patríte k milovníkom kávy, mali by ste vedieť, že odborníci odporúčajú 8 hodín pred spánkom neprijímať kofeín. Negatívne účinky na spánok má nikotín a alkohol.



 
M.