Čo robiť, aby vám práčka vydržala čo najdlhšie?
Aj keď práčky sú spotrebným tovarom, predsa len nás trápi, keď nám pomerne nová práčka zrazu prestane ísť. Aj keď sú cenovo dostupnejšie, predsa len do nej investujeme svoje peniaze a chceme, aby nám vydržala dlhšie ako po dobu záruky.
Čo ale robiť, aby vám práčka vydržala?
Nedávajte tam viac prádla, ako je povolené
Každá práčka má stanovený maximálny limit koľko kilogramov prádla do nej môžete dať. Najmä v početných domácnostiach sa však tento limit nedodržiava a práčky bývajú pravidelne preťažované.
Skúste radšej častejšie právať a do práčky dávajte primerané množstvo špinavého prádla. Takýmto zaobchádzaním by ste si mohli zničiť aj ohrievacie teleso a museli by ste zháňať funkčné ohrievacie teleso.
Bubon, zásobník, tesnenia dôkladne utierajte dosucha
Aby vám práčka vydržala čo najdlhšie, odporúčame vám bubon, zásobník a tesnenia dôkladne vyutierať dosucha. Vyhraďte si aspoň dve savé švédske utierky, ktorými budete tieto dôležité súčasti práčky pravidelne utierať.
Utierať odporúčame vždy po každom praní. Ak máte zásobník, ktorý sa ťažko utiera, skúste doň vsunúť švédsku utierku a nechajte ju tam pokiaľ nevsiaknu zvyšky vody do utierky.
Po opratí vylejte zvyšky aviváže a tekutého gélu na pranie a zásobníky vypláchnite. Následne ich utrite do sucha.
V prípade, že tam necháte vodu, riskujete, že sa vám v nich rozmnožia plesne.
Bubon je potrebný utierať najmä kvôli tomu, aby pod vplyvom vlhkosti a vody nezhrdzavel. Mokré tesnenia sú tiež ideálnym priestorom na rozmnožovanie plesní.
Ak chcete, aby vaša práčka vydržala čo najdlhšie, okrem pravidelného čistenia a utierania nezabúdajte ani na pravidelnú kontrolu ložiska do práčky. Ložisko do práčky patrí k dôležitým súčastiam práčky a keď sa pokazí, práčka prestane fungovať.
Nezabúdajte ani na čistenie vnútra bubna špeciálnymi prípravkami. Stačiť vám ale bude aj ocot.