Čo nepatrí do rozhovorov ani medzi tých najlepších kolegov?
Kolega – kamarát, večný súper, nadriadený alebo znechutený vašimi rečami? Na pracovisku s kolegami trávime približne 6 až 8 hodín denne, ak nie viac. Ticho je neprípustné, no s rovnakým šarmom by ste mali ovládať aj profesijnú etiketu. Niekde medzi riadkami sa dočítate aj o (ne)vhodnosti niektorých tém. Ktoré sú to?
Politické, náboženské či rasové presvedčenia
To sú témy, ktoré sa všeobecne neodporúčajú nielen na pracovisku, ale aj na rôznych formálnych zasadnutiach či slávnostiach. Prečo? Pretože koľko ľudí, toľko rôznych názorov. Každý sa v diskusii bude domáhať tej svojej pravdy a predpokladaným záverom je konflikt. Načo prilievať olej do ohňa? Zbytočne si vytvoríte napäté, či až nenávistné vzťahy. Preto si tieto témy radšej nechajte na doma!
Presne toto ma na práci štve...
Večne ufrflaný kolega, najhorší kolega! Neustále sa sťažujete a druhým odoberáte energiu a chuť do práce? Prestaňte s tým, inak sa vám každý otočí chrbtom. Môže sa stať, že ani na obede si k vám nikto nebude chcieť prisadnúť a na spoločných stretnutiach už len zo zvyku sa s vami nepustia do rozhovorov. Jednoducho, ak vás práca nebaví, nájdite si inú! Opäť platí, že ak si ju naozaj začnete hľadať, tak to tisíckrát počas zmeny nepripomínajte.
Prosíkanie a večné ospravedlňovanie
Samozrejme, poďakovať, pozdraviť sa a slušne si niečo vypýtať nemá byť ničím výnimočným. No často sa na pracovisku nájdu aj takí, čo to robia afektovane, podlízavo. Ich prioritou je zväčša všetkým sa zapáčiť a tak si to udržať čo najdlhšie. Nemá to zmysel.
Nikomu nevyhoviete a ak si váš kolega neupratal po sebe pracovný stôl, alebo nesplnil niečo zo svojich zadaní, normálnym tónom ho na to upozornite.
Náš tip – vašou reakciou by rozhodne nemalo byť – Nechaj tak, chápem ťa, ja to urobím/ odložím namiesto teba! Ak ste na jednej lodi a nie je to nikto z tých, čo „vás živia“, nerobte nikomu poskoka.
Nevyhadzujte im na oči ich lepší plat, respektíve postavenie vo firme
Sú šikovnejší, kreatívnejší, alebo sú už na danej pozícii o niekoľko rokov viac než vy. Vašu závisť a lakomstvo okamžite vycítia a budete im absolútne nesympatický. Radšej ako na šírenie klebiet zamerajte sa na učenie od nich. Len tak si v práci vybudujete vážnosť a uznanie.
Chúlostivé, chlipné alebo veľmi intímne témy a trapasy
Naozaj si dvakrát premyslite, čo zo svojho života idete na seba vyzradiť. Trapas v posteli? Alebo o tom, ako ste si nevšimli, čo ste si v rannom zhone obliekli? Až na ulici vás niekto oslovil, že máte podprsenku na svetri alebo legíny na ruby? Aj keď sa to skutočne stalo, berte do úvahy celkové vyznenie. Nezapôsobíte ako pajác?!
Náš tip – tieto témy neodporúčame vyťahovať ani vo vzťahu ku kolegom, kolegyniam. Na mieste nie sú žiadne sexuálne, ani narážky na výzor, postavu a pod. Viac ako vtipne, podporíte o sebe trápnu, neslušnú mienku
Potrebujete niečo predať alebo máte záujem nakupovať „z druhej ruky“? Pracovisko nie je žiadny bazár!
Preto na to radšej využite prostredie online sietí, registrovaných bazárových predajní alebo čo už nepotrebujete, jednoducho niekomu podarujte. Neponúkajte, nepožičiavajte si, ani nespomínajte, ako radi by ste si niečo kúpili, no práve na to nemáte. Od kolegov nie je naozaj vhodné pýtať si peniaze. Čo ak ich do budúceho mesiaca nebudete schopný vrátiť? Znesiete tie pohľady a pripomienky, že u kolegu máte dlh? Úplná nočná mora!
Krehké pondelkové rána
Niekto potrebuje čas naštartovať sa do ďalšieho týždňa a už hneď zrána má počúvať o vašom nedeľnom stretnutí so svokrou? Ak vás slušne požiadajú, že teraz naozaj nie, tolerujte to a nechajte si to napríklad na utorok:)
Tatiana
.