Čo je parvoviróza
Parvoviróza je po psinke najobávanejšou chorobou psov. Toto vírusové ochorenie je známe len pomerne krátky čas, ale v súčasnosti je spolu so psinkou postrachom kynológov.
Parvoviróza postihne väčšinou šteňatá a psov do dvoch rokov. Bohužiaľ, z praxe sú známe prípady ochorenia aj psov starších než 7 rokov, u ktorých znamená táto choroba osudný koniec.
Choroba sa vyskytuje v dvoch formách - srdcovej a črevnej.
Srdcová forma je typická pre veľmi skoré obdobie v živote šteniat, žiaľ, často už pri ich narodení.
Oveľa častejšia je črevná forma. Chovateľ, ktorý prichádza do veteninárnej ordinácie, uvádza, že zviera malo spočiatku redšiu konzistenciu zapáchajúcich výkalov. Hnačka sa potom javí postupne ako vodnatá, hlienovitá až s prímesou krvi. Zvyšuje sa veľmi podstatne smäd postihnutého zvieraťa, ktoré pije s chuťou, avšak vzápätí obsah vydávi - ten je často žltkastý a spenený. Pes je apatický a neprijíma potravu, odmieta dokonca aj obľúbené maškrty. Ochorenie má vplyv na celkový zdravotný stav - hnačky sprevádza zvýšená teplota až 41 stupňov. Počas dvoch až piatich dní môže dôjsť k silnému vylučovaniu krvi stolicou. Ak nevyhľadáme pre pacienta rýchlo veterinárnu pomoc, pes obyčajne zahynie. Pri liečbe sa uplatňuje zásada rehydratácie organizmu, aplikujú sa posilňovacie prostriedky, vitamíny (najmä C a K) a širokospektrálne antlbiotiká. V súčasnosti sa liečebne používa aj špecifické sérum proti parvoviróze.
Najvhodnejšia je vakcinácia šteniat na ochranu pred parvovirózou. Pretože šteňatá chránia v čase kojenia protilátky v materskom mlieku, nemali by sme zabúdať, že sa ich hladina s vekom šteňaťa znižuje. Mali by sme ich preto vakcinovaťasi v 8 týždňoch. Ideálne je všetko opakovať po troch týždňoch, a potom ešte raz v tom istom roku života zvierat po výmene zubov, alebo až o rok už "zmesovou" vakcináciou. Tá by mohla okrem látky proti parvoviróze obsahovať aj látku proti psinke, hepatitíde a pod. Niektorí chovatelia nevakcinujú staršie psy, aj keď napríklad vakcinácia sučiek navodí dostatočnú hladinu protilátok v mlieku, ktorým kojí, a taktiež chráni v ranom veku svojich potomkov. Naše veterinárne lekárstvo disponuje v súčasnosti širokým sortimentom vakcín proti parvoviróze. Záleží teda len od dohody s veterinárom a prirodzene, solventnosti majiteľa psa.