Čo by ste mali vedieť o amniocentéze
Ak nosíte pod srdcom bábätko iste sa veľmi tešíte a neviete sa ho už dočkať. Radosť však „opadá“, ak vám po vyšetrení krvi oznámia, že vaše dieťatko môže mať genetické ochorenie. Nastáva kolotoč vyšetrení, konzultácií a zo zákona odporúčanie lekára, aby ste podstúpili aminiocentérzu. Konečné rozhodnutie je však na vás. Môžete, aj nemusíte. Ponúkame vám amniocentézu v kocke, aby ste sa mohli ľahšie rozhodnúť.
- Kedy sa môže vykonávať
Toto vyšetrenie sa môže vykonávať zhruba od 18 až 22 týždňa gravidity. Ideálne okolo 20 týždňa. Čím je bábätko menšie, tým ľahšie sa vykonáva. Odporúča sa každej pacientke po 35 roku života, alebo v prípade, že vám vyšli pozitívne genetické krvné testy. Amniocentéza nie je povinná, a preto ju môžete odmietnuť. Ak sa rozhodnete pre vyšetrenie v štátnej nemocnici, kde sa pravidelne robieva, je hradené poisťovňou v prípade, že máte odporúčanie genetika. Ak sa rozhodnete pre súkromné centrum, zaplatíte asi 300 eur.
- Ako prebieha
Pravdou je, že dnešná sila internetu a diskusných fór z tohto vyšetrenia urobila doslova strašiaka. Preto je dôležité vedieť, do čoho idete. Potešíme vás, že ak všetko prebieha bez komplikácií, vyšetrenie trvá doslova pár minút. Robí sa pod ultrazvukovou kontrolou dieťatka. Lekár tak nájde miesto, kde sa nachádza najviac plodovej vody. Nie je však pravdou, že toto miesto je pri hlave ako sa uvádzajú obrázky na internete, tie sú uvedené len na ilustráciu. Po nájdení správneho miesta, lekár pichne do brucha a odoberie asi dve až štyri skúmavky plodovej vody. Počas zákroku by ste sa nemali hýbať, lekár po celý čas sleduje na ultrazvuku vaše dieťatko. Samotný vpich nie je veľmi bolestivý, skôr nepríjemný a netrvá určite viac ako päť minút.
- Čo nasleduje po odbere
Po odbere vás odvezú do izby, kde je vhodné, aby ste aspoň tri hodinky ležali. Môžete sa cítiť slabá, malátna, môžete mať bolesti v podbrušku. Preto by mala chodiť zdravotná sestra na pravidelnú kontrolu a po troch hodinách by vám mala pomôcť postaviť sa. Ak sa cítite dobre, za nejakých šesť hodín po zákroku vás prepustia z nemocnice domov. Po príchode domov, by ste sa mali aspoň týždeň šetriť, oddychovať, veľa piť a relaxovať. V žiadnom prípade sa nenamáhať a nezdvíhať nič ťažké a to ani vaše deti, ak už doma máte potomkov. Určite si zabezpečte na pomoc babičky a manžela.
- Riziko, ale aj istota
Prvých 48 hodín po zákroku je kritických, takže v tomto období najradšej ležte a dávajte si najväčší pozor. Riziko, že by ste mohli o bábätko prísť je veľmi malé, to znamená len 1 percento. Taktiež sa nemusíte báť, že by vaše bábätko pichli počas odberu. Ako sme spomínali, lekár priebeh odberu sleduje na ultrazvuku. V dnešnej dobe sa už dosť rozmohli aj krvné testy, ktoré si hradíte sama, stoja okolo 400 eur a dokážu rozpoznať genetické chyby u bábätka. Avšak, nie je to istota ako u amniocentézy, tá skúma priamo plodovú vody a tiež napríklad aj časti kože, ktoré sa vo vode nachádzajú.
Výsledky z amniocentézy sa dozviete už o pár dní, zavolajú vám ich domov. Pre lekársku správu a podrobné výsledky vyšetrenia si prídete až o tri týždne. Ako bonus vám povedia aj pohlavie dieťatka. Vyberte si však kliniku, kde robia amniocentézu často a majú na jej výkon skutočných odborníkov. Ide o dôležité vyšetrenie, takže to nepodceňte.
Autor: Janka Radimáková