Čo bsahujú prírodné vody
Celkom čistá voda (destilovaná) by väčšine organizmov v nej žijúcich nevyhovovala a nevedeli by v nej žiť. Výnimkou sú iba niektoré nízke organizmy zvané fotoautotrofy, ktorým postačuje voda s obsahom kyslíka, oxidu uhličitého a s minimálnym obsahom minerálnych živín.
Ostatné druhy organizmov však vyžadujú bohatšie zastúpenie vo vode rozpustených látok. Tieto podľa svojho chemického zloženia a množstva určujú viacero významných vlastností vody. Predovšetkým je to obsah živín, hodnota pH (kyslosť či zásaditost) a osmotický tlak (ktorý umožňuje prenikanie živín do buniek organizmov). Prírodné vody obsahujú väčšinu prvkov periodickej sústavy. Tie, ktoré sa v živej hmote nachádzajú v mnnožstvách väčších ako 1% nazývame makrobiogénnymi. Prvky tvoriace 0,05 až 1% živej hmoty nazývame oligobiogénnymi a tie, ktoré sú zastúpené v množstvách pod 0,05% stopovými.
Makroprvkami sú uhlík, vodík, kyslík, dusík, fosfor a vápnik, oligoprvkami horčík, sodík, draslík, železo, síra, chlór a mikroprvkami meď, kobalt, zinok, mangán, železo, jód a molybdén. Viaceré ďalšie prvky potrebujú iba niektoré organizmy a pre iné nie sú potrebné vôbec - to sú prvky špecifické. Zatiaľ, čo v organickej hmote je potrebné zastúpenie prvkov dosť konštantné, vo vode je veľmi premenlivé, a čo je dôležité, značne sa líši od zastúpenia v organizmoch. Niektorý prvok sa môže v danej vode nachádzať iba v malom množstve v pomere k ostatným, a potom sa stáva limitujúcim. Tento nepomer sa najviac prejavuje pri makroprvkoch (uhlík, dusík. fosfor), z korých posledný býva najčastejšie limitujúcim, potom je ním dusík a veľmi zriedkavo uhlík. Z ostatných prvkov je to najmä vápnik.