Čierna šošovica: aké sú jej benefity a ako ju chutne pripraviť?

Strukoviny sú pokladom pre naše zdravie. Napriek tomu nie sú v našom jedálničku stále dostatočne zastúpené. Prečo pravidelne zaradiť do jedálneho lístka čiernu šošovicu?

Na prvý pohľad zaujme svojím vzhľadom. Lesklá čierna farba je pri tejto strukovine nezameniteľná. Avšak tu jej výnimočnosť ani zďaleka nekončí. Je nabitá výživnými látkami a výborne chutí. Jej chuť je bohatšia, intenzívnejšie zemitá ako pri ostatných druhoch šošovice. Za čiernu farbu sú zodpovedné antokyány, rastlinné zlúčeniny s antioxidačnými vlastnosťami. Oceníte aj skutočnosť, že sa dá naozaj rýchlo pripraviť.

Benefity čiernej šošovice

Má protizápalové vlastnosti

Keďže čierna šošovica obsahuje antokyány, ktoré sú významnými antioxidantmi, disponuje protizápalovými vlastnosťami. To znamená, že chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi a vznikom chronických ochorení.  

Nenadúva a výborne zasýti

Nejete strukoviny kvôli tomu, že vás z nich nepríjemne nadúva? Čierna šošovica patrí medzi tie, po konzumácii ktorých vás tieto ťažkosti nečakajú. Vďaka vysokému obsahu vlákniny a bielkovín čierna šošovica výborne zasýti – doprajte si ju aj počas diéty.  

Je zásobárňou pestrej palety živín

Okrem antioxidantov sa v šošovici nachádzajú – vláknina, proteíny, železo, vitamín C, vitamíny skupiny B, horčík či vápnik. To znamená, že prispieva k optimálnemu dennému príjmu živín.

Je rýchlo hotová

Čierna šošovica pripomína kaviár. Hotová je do polhodinky a nemusíte ju namáčať. Vzhľadom na skutočnosť, že sa nerozvarí, môžete ju pridať, napríklad do šalátov alebo použiť na zahustenie polievok. Nebojte sa ju použiť ani ako prílohu k hlavnému jedlu, napríklad k rybám. Ulahodí oku, chuťovým pohárikom i črevnému mikrobiómu. Hodí sa aj na prípravu nátierok.

Tip na recept:

Šalát z čiernej šošovice nielen na leto

Suroviny:

  • 1 šálka čiernej šošovice
  • 2 šálky špenátu
  • ½ šálky petržlenovej vňate nakrájanej na kúsky
  • 1 šálka uhorky nakrájanej na kocky
  • ½ šálky nakrájanej červenej papriky
  • ½ šálky syra feta
  • dressing – zmixujte ½ šálky oleja z vlašských orechov, 1/3 šálky balzamikového octu, 1 PL javorového sirupu, 2 ČL dižónskej horčice, 1 strúčik cesnaku, ½ ČL čierneho mletého korenia a 1 ČL čerstvého tymianu

Postup:
Do veľkej misky dajte nakrájanú zeleninu – uhorky, červenú papriku, petržlenovú vňať i lístky špenátu. Pridajte čiernu šošovicu, zľahka premiešajte. Naservírujte na tanier, posypte kúskami feta syra a nakoniec podľa chuti dochuťte dressingom.

Mirka