Cibuľa – obyčajná, ale cenná
Na pultoch obchodov je úplne bežným tovarom. Jej pôvod sa vzťahuje na oblasť Indie, ale v európskych oblastiach bola známa už v dobách stredoveku. Dnes ju sadíme v záhradkách, skladujeme v pivniciach. Je taká bežná, ale napriek tomu ju vo viacerých reštauráciách ponúkajú ako jedinečnú pochúťku nasekanú na chlebe s masťou. V každom prípade sa v domácnostiach používa najmä pri príprave jedál. Ak poznáte účinky cibuľky, zistíte, že jej využitie je naozaj zaujímavé. Je nielen chutná, ale prináša úľavu od mnohých zdravotných ťažkostí.
Cibuľa a jej liečivé účinky
Cibuľa by nemala chýbať v žiadnej domácej lekárničke, pretože je cenným pokladom. Za zmienku stoja antibakteriálne a protizápalové účinky. Je podporným prostriedkom pre tvorbu krvi a disponuje diuretickými účinkami. Uľaví od kašľu, bolestí hrdla, zápalu stredného ucha, horúčky, bolestí hlavy, zažívacích ťažkostí či opuchnutých nôh. Je skvelým prostriedkom pre posilnenie srdca.
Cibuľa pomáha bojovať proti rednutiu kostí a odporúča sa ženám v klimaktériu, kde je riziko osteoporózy o niečo vyššie. Ak sa rozhodnete čerstvú cibuľu konzumovať aspoň dvakrát týždenne, klesá u vás riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, hrtana a vaječníkov. Cibuľa je prospešná i pre diabetikov, pretože pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi.
Zdroj: pixabay.com
Domáce recepty starých mám
Pri uštipnutí hmyzom stačí na postihnuté miesto priložiť koliesko cibule. Cibuľu využívali naše staré matky aj pri liečbe vaginálnych infekcií, zápaloch vaječníkov či problémoch s maternicou. Z cibule vytvorili hmotu, do ktorej namočili gázu a aplikovali do pošvy. V podstate cibuľa sa stala základom akéhosi cibuľového vaginálneho tampónu.
Pri ťažkostiach so zápalmi nechtového lôžka alebo poraneniach boli využívané jemne zohriate plátky cibule. Rovnako je možné zbaviť sa prostredníctvom cibule lupín alebo vypadávania vlasov. Stačí plátkom cibule trieť postihnuté miesta.
Prečo je dobré konzumovať cibuľu?
Liečivé účinky cibule vychádzajú z jej zloženia. Cibuľu je vhodné konzumovať v zimných mesiacoch, pretože podporuje imunitu – obsahuje vitamín C. Je zdrojom chrómu a vlákniny. Za zmienku stojí pomerne vysoký obsah molybdénu, mangánu a vitamínu B6. Okrem toho cibuľa obsahuje málo kalórií.
Trápi vás zápal priedušiek alebo máte problém s hlasivkami? Uvarte si cibuľový čaj. Cibuľku nakrájajte zalejte vriacou vodou a nechajte odstáť 15 minút. Doslaďte medom a vypite.
(-de-)