Chystáte sa na triatlon? Na toto si dajte pozor

Spojenie troch rozličných športov si zamilovalo už množstvo ľudí. Každoročne oslovuje triatlon viac a viac ľudí a stáva sa populárnym športom. Plávanie, cyklistika a beh je veľmi zaujímavá a pre mnohých aj náročná kombinácia. Najmä pri tvorbe tréningového plánu. Aj preto sme pre vás pripravili článok, kde sa zaoberáme tipmi, ako sa na triatlon čo najlepšie pripraviť.

7 rád, ako sa pripraviť na triatlon bez zbytočných nepríjemností

Nakoľko čítate tento článok, predpokladáme, že si neviete dať rady s tréningovým plánom a poriadne neviete, ako to celé absolvovať. Keďže je kombináciou až troch rozdielnych športov, je toho tak trochu dosť. Našťastie pre vás máme niekoľko rád, ako na to.

Rovnováha je základ

Tým najdôležitejším je nájsť v tom celom akúsi rovnováhu. Mnoho športovcov totiž robí jednu chybu, a tou je to, že sa snažia čo najviac trénovať. Samozrejme, že trénovať treba a ak sa chcete niekam posunúť, treba byť usilovný. No nie na úkor možných zranení či vysilenia, ku ktorému by príliš intenzívnym tréningom mohlo dôjsť.
(Tipy ako predísť boľavým kolenám si môžete prečítať tu )

Tréning treba vyvážiť regeneráciou a dbať aj na to, aby ste do tréningového plánu pridali aj voľné dni. Nielen tréningové dni vás totiž ovplyvnia na ceste za úspechom.

Dôležitý je výkon, nie výsledky

Nemerajte hneď výsledky a zbytočne sa nestresujte číslami. Dbajte na to, aby ste mali kvalitný tréning a takisto čas na regeneráciu. Dôležitá je aj strava, ktorú popri tréningu do seba dostávate. Tá má takisto obrovský vplyv na váš výkon.

Ak sa budete vhodne stravovať a kvalitne pripravovať, úspech príde aj sám. Nemusíte sa hneď zapodievať tým, či ste niekoľko metrov zabehli o sekundu skôr, alebo neskôr.

TIP: Neviete, čo si na triatlon obliecť? Na internete nájdete široký sortiment zameraný na športové oblečenie. Pri výbere treba myslieť nielen na vzhľad ale aj funkčnosti materiálu, pretože aj to vám môže pomôcť k lepšiemu výkonu.

Nie je sila ako sila

Pri triatlone svoju silu nepredvádzate, ale využívate. Aj preto je vhodné zamerať sa pri tréningoch na cvičenie s vlastnou váhou. Svaly vám tak zosilnejú tým správnym spôsobom a nestane sa vám tak, že by pre vás pri triatlone predstavovali záťaž.

Okabáťte lenivosť

Ak máte problém s tým, že sa vám nie vždy chce trénovať, skúste na to ísť lišiacky. Tréning si dajte hneď zrána, pričom začnite jeho ťažšou časťou. Ďalšia časť tréningu tak bude už len akousi odmenou a bude ľahšie v ňom vytrvať.

Buďte voči sebe zodpovední

Aby ste vedeli zhodnotiť, ako na tom ste a či sa náhodou neulievate, skúste si svoje tréningy čo najpodrobnejšie zapisovať. Budete tak vedieť, na čo si dávať pozor a aj to, ktoré časti tréningu vám vyhovujú viac a ktoré menej.

Tie, ktorým sa vyhýbate, si tak dajte skoro ráno a hneď na začiatku, aby ste to najhoršie mali čo najskôr za sebou. Uvidíte, že všetka tá drina sa vám nakoniec vyplatí a bude to stáť za to.

Zamerajte sa na techniku

Nakoľko je triatlon vytrvalostný šport, najlepšie, čo môžete urobiť, je zamerať sa na techniku. Ak budete mať správnu techniku, nebudete zbytočne strácať energiu a následne aj čas.

Pri plávaní je najrýchlejším plaveckým štýlom kraul, aj preto je pre triatlon najvhodnejší. Čo sa týka cyklistiky, zamerajte sa na správny výber bicykla a čo najviac ho odľahčite. Asi najdôležitejšou disciplínou v triatlone je beh. Nakoľko je poslednou z disciplín, váš organizmus bude už riadne unavený. V tomto prípade je preto dôležitá vytrvalosť.

Rada na záver

Každý z nás je iný, a preto bude by mal byť aj náš tréning individuálny. V podstate ale platí, že ak nájdete rovnováhu medzi tréningom, odpočinkom, vhodnou stravou a činnosťami, ktoré vás robia šťastnými, úspech sa onedlho dostaví. Preto dúfame, že si aj vy nastavíte svoje ciele správne a pôjdete si vytrvalo za nimi.