Chyby, ktorých sa dopúšťame počas menštruácie
Obdobie menštruácie nepatrí k najpríjemnejším, no vyhnúť sa mu nedá. Bohužiaľ, mnohé z nás robia chyby, ktoré ho robia ešte horším. Na čo si dať pozor?
1. Zabúdame na dôkladné umývanie rúk
Umývanie rúk vo všeobecnosti je prevenciou zdravotných problémov. O to viac to platí v období menštruácie, keď si meníme vložky, tampóny či menštruačné poháriky. Nezabúdajte, že pred i po výmene týchto hygienických pomôcok si treba dôkladne umyť ruky.
2. Nevenujeme pozornosť farbe a konzistencii menštruačnej krvi
Za normálnu možno považovať žiarivo červenú, tmavočervenú a ku koncu menštruácie aj tmavohnedú krv. Pozor si treba dať na oranžové sfarbenie, ktoré môže byť príznakom infekcie. To isté platí, ak krv zapácha (samozrejme, ak vylúčime zápach v dôsledku nedostatočnej hygieny).
3. Používame parfumované produkty
Sú ich plné obchody, no pre naše intímne zdravie prospešné nie sú, pretože majú negatívny vplyv na prirodzené pH pošvy. Úplne by sa im mali vyhnúť ženy, ktoré často trpia kvasinkovými alebo bakteriálnymi infekciami. Lepšie teda urobíte, keď si kúpite neparfumované vložky. To isté platí pre vlhčené obrúsky a gély na intímnu hygienu!
4. Podceňujeme príjem železa
V dôsledku menštruačného krvácania prichádza naše telo o zásoby železa, ktoré je potrebné priebežne dopĺňať. Najlepšie sú prirodzené potraviny, ako napríklad kvalitný steak, alebo trstinová melasa, či tmavá listová zelenina.
5. Napchávame sa cukrom
Bežné sladkosti spôsobujú výkyvy krvného cukru, ktoré sú spojené s prejedaním i kolísaním nálad. Nehovoriac o tom, že nadmerná konzumácia cukru oslabuje imunitu. Preto radšej siahnite po kvalitnej horkej čokoláde s obsahom kakaa minimálne 70 percent, alebo si dajte ovocie.
6. Vyhýbame sa pohybu
Medzi ženami stále panuje mýtus, že počas menštruácie sa nemá cvičiť. Je to hlúposť! Samozrejme, môžete zmierniť tempo, ale šport vám len a len prospeje.
7. Nemeníme si pravidelne vložky a tampóny
Aj túto základnú vec mnohé ženy podceňujú. Vložky meníme podľa potreby, častejšie v lete, keď je horúco. Čo sa týka tampónov, maximálna doba zavedenia je 6 až 8 hodín. Vhodné je, ak ich nepoužívame v noci, aby aspoň počas spánku mohla menštruačná krv odtekať prirodzene. Dlhodobejšie ochránia menštruačné poháriky, ktoré môžu byť zavedené až do 12 hodín.
-w-