Chronický únavový syndróm
Opäť ste (bez)príčinne unavený, malátny a bolí vás hlava? Nedajte sa nikým odbiť, že ste len obyčajný lenivec alebo hypochonder a začnite seriózne pristupovať k diagnóze zvanej chronický únavový syndróm. Jej liečba bude o to ťažšia, pretože názory vedcov na jej príčiny a dôsledky sa rôznia. Jedno je však isté – pohybuje sa medzi psychickými, infekčnými a imunitnými poruchami.
Ľudí trpiacich touto chorobou spájajú depresívne stavy, lieková či potravinová alergia, zmysel pre povinnosť a zodpovednosť, workoholizmus alebo nedoliečené infekčné ochorenia. Práve infekcie a vírusy spôsobujú v ľudskom tele to, že organizmus produkuje chemické látky cytokíny na obranu proti parazitom. Telo pacienta, ktorý podcenil liečbu hocakej infekčnej choroby, tvorbu cytokínov nepozastavuje, ale postupne zvyšuje. Postihnutý sa preto cíti malátny, (ne)vysvetliteľne vyčerpaný a jeho telesná teplota nadobúda vyššie hodnoty.
Medzi najčastejšie príznaky chronickej únavy patria okrem extrémnej vyčerpanosti trvajúcej viac než 24 hodín aj poruchy koncentrácie, pamäti a spánku, závraty, mdloba, bolesti svalov a kĺbov, triaška, nadmerné potenie či tŕpnutie končatín.
Pacientom sa odporúča postupne, ale pravidelne cvičiť, vytvoriť si vlastné tempo, udržiavať zdravý životný štýl, vyliečiť existujúce bolesti a infekčné ochorenia, odstrániť psychické problémy a popritom upriamiť svoju pozornosť aj na alternatívnu medicínu.
Tatiana Kovalčinová