Chren

Z juhovýchodnej Európy sa rozšíril po celom európskom kontinente. Pestuje sa v záhradkách, no veľmi ľahko rozbujnie a tak ho často môžeme vidieť i pri brehoch potokov a iných vlhkých miestach.

Dopestovaný v hlinito-piesočnatých pôdach má oveľa lepšiu chuť ako drevnaté príliš štipľavé korene z ťažkých pôd.
Chren je viacročná bylina, dorastajúca do výšky 0,4-1 m. Dlhý, hrubý valcovitý koreň je na povrchu svetložltý, vo vnútri biely a vodorovne sa rozkonáruje. Stonka je vzpriamená, olistená, veľké zelené listy vytvárajú ružicu. Malé biele kvety prenikavo voňajú. Využívaná časť rastliny - koreň sa používa zásadne čerstvý, nesuší sa.

Chren obsahuje silice, veľa vitamínu C, provitamín A, vitamíny skupiny B, fytoncídne-dezinfekčne pôsobiace látky. Chrenová silica patrí do tzv. horčičných silíc, ktoré uvoľňujú ostro voňajúci izotiokyanatan s organicky viazanou sírou. Aminokyseliny asparagín, arginín a glutamín v ľudskom organizme brzdia tvorbu nádorov, pôsobia detoxikačne na pečeň a posilňujú prirodzenú imunitu. Dokázal sa aj priaznivý účinok pri chorobách obličiek,

Chren má i močopudný účinok a podporuje látkovú výmenu. Okrem toho lieči choroby horných dýchacích ciest, uvoľňuje hlieny a vysoký obsah vitamínu C ochraňuje telo pred infekčnými chorobami. Chren je preto výborným pomocníkom v domácnosti, no treba ho užívať s mierou, pretože vo veľkých koncentráciách spôsobí podráždenie sliznice tráviaceho traktu i obličiek.

Šťava z chrenu má okrem dezinfekčných a čistiacich aj regeneračné vlastnosti nielen pri vnútornom užívaní, no používa sa aj v kozmetike, kde sa občas pridáva do prekrvujúcich a dezinfekčných kúpeľov na mastnú a nečistú pleť. V tomto prípade sa samostatne s chrenovou šťavou neodporúča experimentovať, pretože neodbornosť a najmä predávkovanie narobia viac škody ako úžitku a výsledkom môžu byť zápaly, opuchy a pľuzgiere.

Využitie v kuchyni

Očistené vykopané korene umyjeme a odstránime bočné korienky. V menšom množstve môžeme chren skladovať vo vlhkom piesku a chlade. Najlepší je nastrúhaný čerstvý chren, ktorý sa pre svoju príjemnú pálivú chuť výborne hodí k varenému a údenému mäsu. Aby chren po strúhaní zostal pekný biely, mali by sme si pred strúhaním pripraviť trochu vody s octom a cukrom, príp. citrónovou
šťavou a do tohto roztoku vmiešavať chren. Na zjemnenie ostrosti sa používa aj nastrúhané jabĺčko. Veľmi chutná je aj chrenová šľahačka - do vyšľahanej šľahačky pridáme 2-3 lyžičky nastrúhaného chrenu, trochu citrónovej šťavy a soli. Táto šľahačka sa používa na plnenie efektných šunkových roliek.

Recepty:

Tvarohová nátierka s chrenom

Kocku tvarohu zmixujeme s trochou mlieka, pridáme nastrúhaný chren, podľa chuti dosolíme. Natierame na krajce chleba a posypeme čerstvou nasekanou vňaťou pažítky alebo petržlenu.

Jednoduchá chrenová omáčka

Potrebujeme: pochúťkovú smotanu, lyžičku soli, pol lyžičky práškového cukru, lyžicu postrúhaného chrenu, ocot podľa chuti.

Všetky suroviny spolu dobre premiešame, prípadne rozriedime mliekom na požadovanú hustotu.

Lahôdkový chren

Potrebujeme: 500 g chrenu, 45 g cukru, 2 lyžičky soli, 3,5 dl vody, 1 dcl octu, 1 dcl oleja.

Očistený chren nadrobno postrúhame alebo rozmixujeme s vodou. Zmiešame s cukrom, soľou, octom, olejom a ukladáme do čistých pohárov, dobre uzavrieme. Nesterilizujeme. Takýto chren vydrží na chladnom mieste asi 5 mesiacov.

Šalát so zemiakmi a chrenom

Potrebujeme: 300 g v šupke uvarených zemiakov, 2 lyžice postrúhaného chrenu, 2 natvrdo uvarené vajíčka, biely jogurt, cibuľku so zelenou vňaťou, lyžicu olivového oleja, 5 reďkoviek, soľ.

Očistené zemiaky nakrájame na malé kocky, pridáme nakrájané vajíčka, nakrájanú cibuľku, osolíme, premiešame. Jogurt zmiešame s nastrúhaným chrenom a olejom a pridáme k zemiakom. Premiešame a zdobíme nakrájanými reďkovkami.