Chováme korytnačky
Tak, ako pri iných zvieratkách, aj v tomto prípade platí, pred každou kúpou si dôkladne preštudujte, čo korytnačka potrebuje pre svoju existenciu a premyslite si, či jej tieto podmienky viete dlhodobo vytvoriť.
Poznáme dva druhy korytnačiek – suchozemskú a vodnú. Suchozemská korytnačka podlieha CITES, čo znamená, že nesmie byť dovezená zo žiadnej krajiny, ale musí byť z umelého chovu. Je podstatne drahšia ako vodná, preto väčšina ľudí siaha po lacnejšej - vodnej.
Vodnú korytnačku kúpite ako mláďa o veľkosti cca 6 cm. Ľudia ju ešte i dnes mylne nazývajú – písmenková. Kedysi sa naozaj kupovala tzv. písmenková korytnačka, ktorá je dnes už zakázaná. Dôvod je prostý, písmenková korytnačka je predátor a keďže v našej prírode nemá žiadneho nepriateľa, často sa stávalo, že sa jej poniektorí ľudia po čase zbavili tak, že ju vhodili do jazera alebo rieky, kde zdecimovala všetky vodné živočíchy. Dnes už teda v predajniach nekúpite písmenkovú korytnačku, ale korytnačku žltolícu.
Korytnačka dorastá do veľkosti 15 – 20 cm, ak kupujete akvárium, zohľadnite i jej budúcu veľkosť. Akvárium musí byť široké a nižšie, najlepšie už s ohrievačom a filtrom. Maličká korytnačka potrebuje teplo, preto musí mať v akváriu ostrovček, na ktorý môže vyjsť a vyhrievať sa. Výhrev zabezpečíme lampou s bodovým svetlom zameraným na ostrovček. Ak ohrievač a filter nemáte, vodu musíte meniť podľa potreby, najlepšie každý druhý deň, voda musí byť teplá. Potravou korytnačiek sú peletky, granulky, patentky, vyživujúce krmivo, neskoršie i rybie filé, nastrúhané hovädzie srdce. Ak vaša korytnačka neprijíma žiadnu potravu, pravdepodobne je podchladená, preto nezabudnite, aj keď korytnačka rada pláva, potrebuje i priestor na oddych a vyhrievanie. Neskôr si môžete vytvoriť tzv. paludarium, čo je vlastne akvárium rozdelené na dve polovice, prvá ½ akvária je zaplnená vodou, zameraná na plávanie, druhá ½ obsahuje teplomilné rastliny a priestor na odpočinok.
Slavomíra H.