Chcete sa dobre vyspať? Čínska medicína vie, ako na to
Zdravý spánok je nesmierne dôležitý pre každú živú bytosť. Ľudia ním strávia takmer jednu tretinu svojho života. Lenže čo robiť, keď stále neprichádza? Ako sa zbaviť nočného budenia? Môžete siahnuť po pilulkách, ktoré váš problém síce vyriešia, ale iba krátkodobo. Ak sa chcete porúch spánku zbaviť raz a navždy, skúste vypočuť rady čínskej medicíny.
Pohľadom čínskej medicíny
Čínska medicína býva v našich končinách nesprávne označovaná ako "alternatívna". Možno kvôli tomu, že používa iné metódy, než na aké sme zvyknutí, nelieči farmaceutikami, nepoužíva najmodernejšie prístroje. V skutočnosti ide o tradičný starodávny systém existujúci na princípoch východnej filozofie.
Podľa nej v tele vládne harmónia medzi najdôležitejšími energetickými pólmi života: jing a jang. Jing je chladný, znamená noc, jang naopak svetlý, ohnivý, zastupuje deň, rozum, aktivitu. Medzi týmito pólmi putuje životná energia, nazývaná čchi. Takto to funguje, ak je všetko v poriadku, avšak ak sa objaví stres, zlá strava alebo iné neduhy, rovnováha sa naruší a prúdenie čchi je narušené. Navonok sa to prejavuje zdravotnými problémami a chorobami. Čínska medicína kladie veľký dôraz na prevenciu.
Spánok je liekom na všetko
V prípade porúch spánku sú sily jing oslabené a jang príliš silné, takže čchi nemôže plynulo prúdiť. A pritom spánok dokáže vyliečiť takmer všetko - regeneruje, omladzuje, uzdravuje. Je základom pre správne fungovanie organizmu, zachovanie zdravia a dlhovekosti.
Pre kvalitný spánok je nevyhnutné dodržiavať pravidlá spánkovej hygieny. Ďalej tiež záleží na dobe, kedy spíte:
- Najvhodnejšou dobou pre spánok je čas medzi 21. a 23. hodinou. Telesná energia čchi prechádza meridiánmi trojitého spaľovača. Ten je veľmi dôležitý, pretože reguluje fungovanie vnútorných orgánov. Najlepšie urobíte, keď o 22.30 hod. už budete v posteli alebo sa aspoň stíšite, čo najviac upokojíte myseľ a upokojíte emócie. V túto hodinu vstupuje organizmus do regeneračnej fázy.
- Ak trpíte na migrény, depresie, neplodnosťou, apod., dbajte na spánok medzi 23. a 3. hodinou, kedy čchi prúdi žlčníkom a pečeňou. Tie ovplyvňujú náladu, riadia zažívanie a reprodukciu, podporujú kosti, šľachy a väzy. Kvalitným spánkom tiež prispejete k správnemu rozvoju strategického plánovania.
- Skorá ranná doba medzi 3. a 5. hodinou je vhodná pre alergikov, pacientov s dýchacími a kožnými problémami a ľudí trpiacich častým močením. Čchi obieha meridiány pľúc, ktoré upravujú dýchanie a poháňa kyslík do celého tela.
Ako na to?
Ak trpíte poruchami spánku, je nutné s nimi niečo robiť. Nemusíte hneď siahať po tabletke, zatiaľ vyskúšajte upraviť váš životný štýl:
- meditujte, cvičte, čo najviac sa vyhnite stresu;
- spite kvalitne, tzn. dodržujte spánkovú hygienu a správne vyberte dobu spánku;
- jedzte zdravo a vyhnite sa alkoholu a fajčeniu.
Ak vám ani to nepomôže, vyskúšajte akupunktúru alebo bylinné extrakty. Pre ich aplikáciu sa obráťte na odborníkov na čínsku medicínu, ktorí pristupujú ku každému pacientovi individuálne. Aby ste vo svojom tele dosiahli harmóniu, budete potrebovať dostatok času a trpezlivosti, ale verte, že to stojí za to.