Chcete na jeseň a zimu podporiť svoje psychické zdravie? Začnite si písať denník

Jeseň a zima sú síce krásne ročné obdobia, no pre mnohých ľudí sa spájajú so smútkom, úzkosťami až depresiami. Môžu za to skracujúce sa dni, menej slnka, chladnejšie počasie - to všetko prispieva k pocitom smútku, únavy a horšej nálady.

K činnostiam, ktoré môžu pomôcť zvládnuť chladné mesiace vo väčšej psychickej pohode, patrí aj písanie denníka.

Pozrime sa na to, ako vlastne vedenie denníka podporuje duševné zdravie.

Voľný priechod emóciám

Počas dňa sa možno aj vy často pristihnete, že svoje emócie ukladáte hlboko do seba. Bojíme sa prejavovať hlavne tie negatívne pocity, ako hnev či smútok, aby sme sa vyhli posudzovaniu a odsúdeniu druhými.

Toto však časom môže byť kontraproduktívne a prispieť k úzkosti a depresii. Vedenie denníka poskytuje priestor na uvoľnenie a vypustenie všetkých emócií bez obáv z posudzovania inými ľuďmi. Môžeme sa slobodne vyjadriť, zhodnotiť situácie, ktoré nás nahnevali, zanadávať si a neraz pri písaním týchto zápiskov prídu aj slzy, ktoré len podporia uvoľnenie nahromadeného napätia.

Zdroj foto: freepik.com

Sledovanie vzorcov nálady

Vďaka písaniu denníka si môžeme lepšie uvedomiť, čo na našu náladu vplýva negatívne. Môžeme odhaliť, kedy sa nám nálada zhoršuje, aké konkrétne veci a situácie toto zhoršenie spúšťajú. Mnohí ľudia napríklad zistia, že sa im príznaky zhoršia pri určitej zmene počasia, alebo po návšteve niektorých ľudí či miest. Neraz to však môže byť spojené i s jedlom a mnohými inými vecami.

Denník môže poslúžiť na sledovanie týchto vzorcov a vďaka tomu máme možnosť vyhýbať sa prípadným spúšťačom alebo sa na ne aspoň pripraviť a tým ich aj lepšie zvládnuť.

Podpora všímavosti a vďačnosti

Písanie denníka podporuje všímavosť tým, že nám pomáha sústrediť sa na prítomný okamih. Ak si dáme za cieľ, že každý deň spomenieme niekoľko vecí, za ktoré sme vďační, podporíme tým aj pocit vďačnosti, ktorý je veľmi prospešný pre psychickú pohodu.

Obzvlášť počas temnejších zimných mesiacov majú takéto “zápisky vďačnosti” veľký význam. Môžu pomôcť odvrátiť našu pozornosť od negatívnych vecí, podporiť pozitívne myslenie a vidieť všetko krásne a dobré, čo vo svojom živote máme.

Vyššia sebadôvera

Nielen písanie denníka je terapeutickou činnosťou, ale aj jeho čítanie. Ak si totiž spätne prečítame o tom, aké výzvy a ťažkosti sme prekonali, môže nás to veľmi posilniť a podporiť našu sebadôveru.

Taktiež si môžeme pripomenúť, čo nám v určitom období a situáciách pomohlo a denník nám tak bude slúžiť aj ako zoznam našich vlastných nástrojov na zvládanie problémov.

Zdroj: freepik.com

Ako začať

Písanie denníka má naozaj množstvo výhod a je vhodné pre každého. Ak by ste to chceli skúsiť, nie je to vôbec nič náročné. Potrebujete len zadovážiť si pekný denník (výber je v dnešnej dobe naozaj široký a je len na vás, aký si zvolíte formát) a pero či iný nástroj na písanie.

Veľmi sa odporúča písať do denníka každý deň aspoň chvíľku. Je dobré stanoviť si dobu, kedy sa tejto činnosti budete venovať - môže to byť napríklad hneď ráno po prebudení, alebo večer pred spaním či kedykoľvek počas dňa.

Niektorí ľudia si do svojho denníka nielen píšu, ale aj kreslia, lepia rôzne povzbudivé či inšpiratívne obrázky alebo citáty. Ako budete svoj denník tvoriť a využívať, je však v konečnom dôsledku len a len na vás. Dôležitá je hlavne pravidelnosť.

 

 

Zdroj foto: freepik.com