Chcete dieťatko? Pripravte svoje telo na tehotenstvo

Ak tehotenstvo plánujete, je dobré pripraviť sa naň fyzicky i psychicky. Na čo je dobré myslieť vopred?

1. Nezabudnite na preventívnu prehliadku

Nárok na preventívnu gynekologickú prehliadku máte raz do roka. Stále je však veľa žien, ktoré túto možnosť nevyužívajú. Ak patríte medzi ne a chcete otehotnieť, mali by ste ku gynekológovi zájsť. Okrem bežných vecí, týkajúcich sa preventívnej prehliadky, skonzultujte s ním aj to, že chcete byť mamičkou. Spýtajte sa ho na lieky, ktoré užívate, prípadne doplnky či stravu, ktoré je vhodné do jedálneho lístka zaradiť.

2. Zaraďte do jedálnička kyselinu listovú

Pri plánovaní tehotenstva by ste mali prehodnotiť aj svoje stravovanie. Teda jesť veľa ovocia, zeleniny, celých zŕn, strukovín, orechov a semien. Tak zaručíte, že vo vašom tele bude dostatok výživných látok. Už tri mesiace pred otehotnením je vhodné zvýšiť príjem kyseliny listovej. Ak jej je v tele málo, zväčšuje sa riziko potratu, predčasného pôrodu, alebo dieťa môže mať nízku pôrodnú hmotnosť či trpieť vrodenými vývojovými chybami. Odporúčaná denná dávka kyseliny listovej pre bežného človeka je 400 µg, ale tehotné ženy by mali prijať až 800 µg. Najlepšie je prijímať ju zo stravy. Kde sa nachádza? Dobrým zdrojom je kuracie mäso a vnútornosti, vaječné žĺtky, melón, maliny, čučoriedky, celozrnné pečivo, vlašské orechy atď.

3. Zbavte sa nerestí

Budúcej tehuľke a ani jej dieťatku neprospieva fajčenie, alkohol, ale ani neprimerané pitie kofeínových nápojov, sladkostí či nezdravých tučných a mastných jedál. Otehotnenie môže komplikovať aj nadváha či obezita. Ak s niektorou z týchto nerestí bojujete, tehotenstvo a zodpovednosť za zdravie malého človiečika by pre vás mohli byť dostatočnou motiváciou.

4. Urobte zo svojej komory a chladničky oázu zdravých pokrmov

Strava je jedným z kľúčových faktorov pre otehotnenie a donosenie zdravého potomka. Skúste sa držať zásady a denne prijať aspoň 5-6 porcií rozmanitej zeleniny a ovocia. Ideálne v čerstvom stave, no pre spestrenie môžete siahnuť aj po mrazených variantoch. Ďalej denne skonzumujte aspoň za hrsť orechov a semiačok, používajte olivový alebo kokosový olej, nevyhýbajte sa ani strukovinám. Výbornou potravinou sú celé zrná a tiež ovsené vločky.

5. Aj pohyb je dôležitý

V prípade, že ste nikdy necvičili, začnite s ľahkými a prirodzenými pohybovými aktivitami. Výborná je napríklad rýchla chôdza. Hýbte sa aspoň 3-4 razy týždenne v primeranej intenzite. Nič nesiľte, pohyb by mal byť pre vás radosťou a odreagovaním.

6. Pozor na duševné zdravie

Ak žijete v strese, telo sa môže otehotneniu brániť. Preto je dnes veľa párov, ktoré majú problém so splodením potomka. Snažte sa preto upokojiť, zmierniť svoje životné tempo, viac oddychovať a robiť veci, ktoré vás bavia.

-w-