Chceli by ste mať aj vy vyššie IQ?
Kvety pre Algernona je príbeh o jednom z najväčších darov – o inteligencii. Je však aj o tom, ako kvôli nemu strácame ešte čosi cennejšie. V honbe za múdrosťou, poznatkami neraz zadúšame túžbu po láske, ktorá v nás pretrváva.
„Keď som bol retardovaný, mal som mnoho priateľov. Teraz nemám nikoho. Poznám more ľudí. Obrovské množstvo ľudí. No skutočných priateľov nemám. Na svete nemám naozaj nikoho, kto by pre mňa niečo znamenal...“
Charlie Gordon má IQ 68. Každý deň chodí do pekárne, kde zametá podlahy a navštevuje večernú školu vo vzdelávacom centre pre dospelých. Ak dovolí ľuďom smiať sa na ňom, získa nových kamarátov. Charlieho frustruje vlastná neschopnosť porozumieť rozhovorom a vzťahom ostatných, chce sa naučiť čítať, písať a počítať.
Keď mu ponúknu možnosť podstúpiť experimentálnu operáciu na zvýšenie IQ, neváha ani sekundu! Celý život túžil byť múdry.
Rovnakú operáciu s rovnakým výsledkom podstúpil aj myšiak Algernon. Keď jedného dňa začne Algernonov stav upadať, vedci netušia, či čaká podobný koniec aj Charlieho...
Kvety pre Algernona je kultový román druhej polovice 20. storočia, ktorý dnes právom považujeme za klasiku americkej literatúry, ktorá inšpirovala množstvo filmových, divadelných a dokonca aj rozhlasových adaptácií.
Prostredníctvom Charlieho zápiskov o jeho pokroku sledujeme, ako sa stáva čoraz múdrejším. Začína rozumieť veciam, ktoré doteraz nechápal. Unikali mu, boli mu cudzie. No zároveň sa mu vracajú bolestné spomienky z detstva a zisťuje, že ľudia, ktorých roky poznal, nie sú takí, ako ich vnímal.
Autora Daniela Keyesa inšpiroval k napísaniu tohto nesmrteľného príbehu vlastný zážitok. Bola to hádka s jeho rodičmi, ktorí chceli, aby sa stal doktorom a nie spisovateľom. Keyes preto začal rozmýšľať, čo by sa stalo, keby bolo ľuďom možné zvýšiť inteligenciu.
Najskôr teda napísal poviedku Kvety pre Algernona, za ktorú získal cenu Hugo za najlepšiu sci-fi poviedku. Keyes poviedku rozpracoval do románu a ten získal cenu Nebula za najlepší román a o rok sa kniha dočkala aj filmového spracovania pod názvom Charly.
Začítajte sa do knihy Kvety pre Algernona:
Zpráva o pogroku 5
7. marc – Našli moju sestru Normu ktorá bíva z mojou mamou v Brookline a ona dala povolenie na operácju. Tagže ma použijú. Teším sa tak velmi že to skoro ani nevjem napýsať. No najprv sa o tom profesor Nemur a dogtor Štrauz pohádali. Sedel som v kancelárji profesura Nemura keť vošli dogtor Štrauz a Burt Selden. Profesor Nemur si robyl starosti s tím že ma použijú ale dogtor Štrauz mu povedal že vizerám biť najlepší akého doteras testovali. Burt mu povedal že ma slečna Kynianová otporučila lebo som najlepší z ľudí ktorích učila v centre pre retardovaních dospelích. Kam chodím.
Dogtor Štrauz povedal že mám niečo veľmi dobré. Povedal že mám dobrú moty-vácju. Netušil som že to mám. Mal som dobrý pocit keť povedal že nie každí s í kvé 68 má takúto vec.
Nevjem čo to je ani otkjaľ to mám ale povedal že to má aj Algernon. Algernonova moty-vácja je sir ktorí mu dávajú do krabyce. No nemuože to biť len to lebo ja som tento tížden nemal sir.
Profesor Nemur sa bál že moje í kvé bude prýliš visoké oproti tomu velmi nískemu čo mám a mohol bi som s toho ochorjeť.
A dogtor Štrauz povedal profesorovi Nemurovi nječo čomu som nerozumel tagže kím sa zhovárali zapýsal som si njektoré slová do zápysníka abi som ich mohol použiť v zpráve o pogroku.
Harold to je krsné meno profesora Nemura povedal že vjem že Charlie nie je to čo si si pretstavoval ako svoj noví druch intelek** nezachitil som slovo *** supermana. Ale večina ľudí s jeho nískim ment** sú hostyl** a nekooper** sú večinou tupý a apatic** a je ťašké nájsť k nim cestu. Charlie má dobrý pochop a má záujem a chce sa zavďačiť.
Potom profesor Nemur povedal pametaj si že bude prví človek ktorého inteligencja sa zvíši operáciov. Dogtor Štrauz povedal že presne to mal na misli. Kde nájdeme iného retardovaného dospelého s takouto úchvatnou moty-vácjou na učenie.
Pozri ako dobre sa naučil čítať a pýsať na svoj níski mentálni vek. Puosobi** triju**…
Nezachitil som fšetki slová a hovorili strašne ríchlo ale znelo to tag že dogtor Štrauz a Burt boli na mojej strane a profesor Nemur nebol.
Burt opakoval Alice Kynianová má pocit že má nezdolat** túšbu učiť sa. Doslova prosil abi sme ho použili. A to je pravda lebo chcem biť múdri. Dogtor Štrauz sa postavyl a obyšjel stuol a povedal vravím použijeme Charlieho. A Burt prikívol. Profesor Nemur sa poškrabal po hlave a palcom si pošúchal nos a povedal možno máte praudu. Použijeme Charlieho. No musí pochopiť že sa pri egzperimente muože všeličo zvrtnúť.
Keť to povedal tak som sa potešil a bol som takí natšení že som viskočil a potrjasol som mu rukov že je ku mne takí dobrí.
Mislím že sa zľakol keť som to spravil.
Povedal Charlie pracovali zme na tom dlho ale len na zvjeratách ako je Algernon. Zme si istý že ti nehrozí fizické nebespečenstvo ale sú aj iné vecy ktoré zystíme aš keť to viskúšame.
Chcem abi si pochopil že to muože neví a potom sa nestane vuobec nič. Alebo to muože vísť na chvýľu a potom na tom budeš horšje ako teras. Chápeš čo to znamená. Ak sa to stane budeme ťa musjeť poslať bívať naspeť do Warrenského štátneho domova.
Povedal som že my je to jedno lebo sa ničoho nebojím. Som velmi silní a vždi robým dobre a okrem toho mám šťastnú zajačju packu a nigdi v živote som nerozbyl zrkadlo. Raz my padli tanjere ale to vraj neprynáša nešťastje.
Potom dogtor Štrauz povedal Charlie aj kebi to nevišlo prispeješ g rozvoju vedi. Tento egzperiment bol úspešní na mnohých zvjeratách ale nigdi zme ho neskúšali na človeku. Budeš prví.
Povedal som mu ďakujem dogtor neoľutujete že my dávate druhú šancu ako vraví slečka Kynianová. A mislím to ako som im to povedal. Po operácji sa budem snažiť biť múdri. Budem sa strašne snažiť.
Milan Buno, literárny publicista